Láska unavených labutí se zvukem indonéského gamelanu

Dimash Fan Club v Indonésii představuje píseň Love of Tired Swans v podání tradičního orchestru gamelan – originální zvuk indonéské duše.

Gamelan je tradiční indonéské hudební těleso, které vzniklo na ostrovech Jáva a Bali. Gamelan je založen na hudebních nástrojích jako bonang, gender, gong, kendang, kenong, saron, rebab a další. Některé z nich jsou podobné kazašským lidovým hudebním nástrojům. Například rebab je krásný strunný nástroj podobný kobyzu a kendang je bicí nástroj, který vyžaduje speciální techniku ​​podobnou technice hraní na kazašský dauylpaz. Historie gamelanu začala s kulturou hinduismu a buddhismu, která v té době dominovala indonéskému souostroví. Podle jávské mytologie byl gamelan vytvořen božstvem Batara Guru (často označovaným Šiva) v roce 230 před Kristem. Podle legendy Batara Guru vytvořil několik gongů, které byly používány k uctívání bohů. Později se gongy stali součástí gamelanu. Neobvyklý a poněkud mystický zvuk gamelanu se rychle rozšířil do celého světa. Lidé z různých částí planety se zajímali o jeho studium.

Dimash v koruně Arjuna v podání Sunny Bergenové (Belgie)

Skladatel z USA Jody Diamond napsal v časopise Balungan, vydaném American Gamelan Institute, že na některých univerzitách v USA a Japonsku existují speciální kurzy studia gamelanu, které jsou mezi studenty velmi žádané. Jedním z nejuznávanějších umělců a promotérů gamelanu je Wasitodiningrat. Narodil se v Yogyakartě 17. března 1909 a pomohl šířit znalosti tohoto tradičního indonéského orchestru doma i v zahraničí. Wasitodiningrat hrál na rebab, vedl soubor v paláci pákistánského knížectví a učil umění gamelan na univerzitách po celém světě.

Gamelan doprovází zpěváky, kterým se říká sinden. Zpočátku to mohly být jen dívky, ale nyní jsou sinden často muži. Dříve tito zpěváci předváděli pouze tradiční písně, ale postupem času byl jejich repertoár doplněn o různé žánry, včetně kampursari, langgam jawa a zahraničního popu.

Gamelan a Dimash
Nedávno dívka z indonéského fanklubu „DID“ Kiki Chan představila karaoke verzi písně Igora Krutoye z Dimashova repertoáru Love of Tired Swans (Láska unavených labutí) v indonéštině, použila instrumentální melodii gamelanu. Mnoho Dears tuto verzi používá pro své písňové cavery. U budoucích projektů sinden pozvali Kiki Chan, aby provedla píseň ve své adaptaci. Nita Tamryn, jedna z členů fanklubu, napsala indonéskou verzi textů, aby se tak stalo.

Jedna z Dear z Belgie, Sonny Bergenova, se zúčastnila tohoto úžasného projektu a nakreslila pro něj ohromující umění. Zobrazuje Dimashe v koruně Arjuna, jedné ze slavných mýtických postav v Indonésii. Arjuna je udatný válečník vévodství Madukara, který miluje cestování, meditaci a věčné hledání poznání. Je vnímavý, pohotový, inteligentní, zdvořilý, odvážný a vždy brání slabé.

Dimash Indonesian Dears Fan Club

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × one =