Tokyo Jazz Festival – rozhovor

„TOKYO JAZZ“ je jedním z nejpopulárnějších jazzových festivalů v Japonsku. Jednou ročně se zde setkávají světově proslulí jazzoví hudebníci a také fanoušci z celého světa i Japonska. V květnu 2020 bylo představení zrušeno kvůli celosvětové pandemii Covid-19, ale bylo rozhodnuto uspořádat akci jako „TOKYO JAZZ + plus LIVE STREAM“ v původním termínu.

Mezi vystupujícími hudebníky ročníku 2020 byli Hiromi Uehara, Makoto Sone, Ayaka Hirahara, Dimash Kudaibergen z Kazachstánu a Tick Corea, který je na TOKYO JAZZ Festivalu známý, a Tigran Hamassian, který v roce 2018 uvedl mimořádné vystoupení na TOKYO JAZZ.

Tokyo Jazz: Co nám můžete říci o Nur Sultanu, kde v současnosti žijete? Prosím, řekněte nám o zajímavostech města a lidí.

Dimash: Nur Sultan je krásné, živé a moderní město. Velmi je miluji. Rytmy a aktivní pohyby lidí mě hodně inspirují. Často jezdím za prací do zahraničí, ale protože tady mám svou rodinu a blízké přátele, snažím se sem co nejvíce vracet a trávit s nimi čas.

Tokyo Jazz: Těžká situace s COVIDem-19 pokračuje, jak trávíte dny?

Dimash: Často jsem ve studiu, vytvářím nové písně a nahrávky. Také sleduji filmy, hraji hry nebo fotbal se svými sourozenci.

Tokyo Jazz: Je to poprvé, co jste se zúčastnil festivalu TOKYO JAZZ, co si myslíte o této události?

Dimash: Festival TOKYO JAZZ byl uveden známými jazzovými umělci z celého světa. Je mi ctí, že já, jako mladý umělec, který právě začal své koncertní turné, se mohu připojit.

Tokyo Jazz: Jak vnímáte Japonsko a Japonce?

Dimash: Předně si myslím, že Japonci jsou velmi laskaví a mají srdce naplněné pohostinností. Touto vlastností se Japonci velmi podobají  kazašským lidem. Vzpomínám si, že mě japonští fanoušci na mé poslední návštěvě vřele přivítali. A Japonsko je velmi krásná země a byl jsem fascinován přírodou, kulturou a architekturou. Také velmi miluji japonské jídlo.

Tokyo Jazz: Máte nějaké zvyky nebo činnosti, které děláte každý den, abyste dosáhl svého skvělého výkonu?

Dimash: Hlas je nejdůležitějším nástrojem pro všechny zpěváky, takže si musím chránit krk a starat se o něj. Obvykle před koncertem nemluvím a snažím se nezatěžovat hlasivky. Někdy nemluvím vůbec celý den, ale obvykle zůstávám v klidu asi dvě hodiny před koncertem a postupně se připravuji, jak začít zpívat nahlas. Myslím, že ostatní umělci jsou stejní, ale snažím se poslouchat svůj hlas v klidném a tichém prostředí. Také, protože kvalitní spánek je velmi důležitý, snažím se dobře spát a žít řádný život, jak je to jen možné. Dávám pozor, abych nespal ani příliš moc ani málo.

Tokyo Jazz: Co vás zajímá, když píšete píseň? Co vám přináší inspiraci?

Dimash: Většinu času jsem inspirován tím, co se děje ve světě, a téma písně je určeno tím, jak se v té době cítím. Inspirace často přichází, když jsem v letadle. Když se podívám na oblohu oknem a ve své mysli nakreslím krásné nebeské scény, hudba se objeví přirozeně. Chtěl bych sdílet tyto procesy se svými fanoušky prostřednictvím písní.

Tokyo Jazz: Nakonec nám prosím řekněte o svých budoucích cílech a vašich snech.

Dimash: Můj velký sen je Grammy. Mám mnoho plánů a snů a většinu z nich mám od svých 10 let. Nyní se snažím tyto sny realizovat.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × 5 =