Perseverance vynesl Dimashovo jméno na Mars

O Dimashově hlasu se říká, že je to andělský hlas, nadpozemsky krásný hlas, který nás může pozvednout do kosmických výšin. Odborníkúm, ale i laikům to přijde na mysl zejména tehdy, když poslouchají jeho píseň S. O. S. od pozemšťana v nouzi.

Proč mám žít, proč mám zemřít?
Proč se mám smát, proč mám plakat?
Myslím, že přijímám vlny
Přichází z jiného světa
Nikdy jsem nestál oběma nohama pevně na zemi
Kdyby tak šance byly lepší
Krásnější by bylo dívat se shora
Kdyby tak šance byly lepší
Spi dítě, spi

Možná právě proto bude jméno Dimashe trvale spojeno s vesmírnými výzkumy. V květnu 2019 vypsal český přírodovědný časopis Vesmír anketu, ve které měly být vybrány zvuky, které poletí na Mars. Ty měly cestovat v roce 2021 s evropskou misí ExoMars, která ale byla odložena do roku 2023. Český vědecký přístroj s jedenácti vybranými zvukovými nahrávkami v paměti pak bude na Marsu měřit změny elektromagnetického pole a zkoumat, zda na čtvrté planetě Sluneční soustavy existují blesky. Jedna ze třiceti vteřinových nahrávek bude odvysílána zpět k Zemi – ta, která do okamžiku přistání sondy ExoMars na povrchu rudé planety získá nejvíce hlasů.

Di Dears z Kazachstánu poslala část písně S.O.S., jejímž popise mimo jiné stálo: „Neuvěřitelný rozsah a umění, tento hlas by měl znít pro všechny planety vesmíru!“ Mezinárodní porota odborníků měla nelehký úkol vybrat ty nejvíce reprezentativní. Předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová a členka poroty řekla: „Vybrali jsme vzkazy, které v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo.“ Zvítězily původní nahrávky, vytvořené přímo pro tuto soutěž. Porota se rozhodla dát důraz na to, aby výsledným výběrem zachytila různost kulturních prostředí i způsobů, jakým jednotliví autoři zvuky zpracovali. A tak, i když Dears z různých zemí jako vždy mohutně hlasovali, Dimashův hlas nebyl k misi na Mars zvolen.

V roce 2019 umožnil Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svých stránkách těm, kteří chtějí dostat třeba své jméno na Mars, vyplnit jednoduchý formulář. Samozřejmě, že bylo možné poslat i jméno někoho jiného. Všechna jména byla zkontrolována, schválena a poté vyleptána na mikročip. Mikročip s 10,9 miliony jmen o velikosti nehtu byl umístěn na palubě roveru Perseverance, který dne 18. února 2021 úspěšně přistál na Marsu. Perseverance je největší rover NASA v historii. Pozoruhodná je i historie jeho jména. Jméno Persevarance bylo vybráno z dvaceti osmi tisíc návrhů a znamená Vytrvalost. Žák sedmé třídy Alexander Mather, který jej vymyslel, napsal ve své eseji mimořádně povzbudivá slova: „My jako lidé jsme se vyvinuli ve stvoření, která se dokázala naučit přizpůsobit se jakékoli situaci, bez ohledu na to, jak náročná je. Jsme průzkumníci a na cestě k Marsu se setkáme s mnoha překážkami. Můžeme však vytrvat. My, ne jako národ, ale jako lidé, se nevzdáme. Lidská rasa v budoucnosti vždy vytrvá“.

Dimash na svém instagramu kdysi uvedl citát Paula Coelha, který mluví nejen o vesmíru, ale nejspíš také o Dimashovi a jeho snu: „Když člověk opravdu něco chce, celý vesmír se spikne, aby mu pomohl jeho sen realizovat“.

Rover Perseverance na povrchu Marsu

Dimash v den startu roveru na svém IG vyjádřil slova díků svým Dears, kteří jeho jméno na Mars vyslali: „V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě začalo odpočítávání před startem na červenou planetu. 30. července v 7:50 hodin východního času se nový astrobiolog vydá na sedmiměsíční cestu za hledáním starodávných známek života na Marsu. Palubní vstupenku se jménem Dimash Kudaibergen vyslaly různé země, včetně USA, Turecka a Ruska. Děkuji všem posluchačům, kteří mě vždy a všude podporují. Mikročipy s našimi jmény budou dodány na Mars v roce 2021.“

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − 13 =