We are one – zajímavá fakta

Dmitrij Lebeděv, populární kazašský bloger žijící v USA, prohlásil o písni We are one, že hudba ani slova v písni nejsou nic fenomenálního ani geniálního. Interpretace umělce ji však povyšuje na píseň, která zde zůstane po dlouhou dobu. Dává jí podobný význam, jako má We are the world od Michaela Jacksona a Lionela Richieho z koncertu pro Afriku z roku 1985.

Nový videoklip písně We are one uvedla čínská televize New China TV 15. dubna 2020. V komentáři bylo napsáno: „V této době, kdy strádáme celosvětovou pandemií, měli bychom to podstupovat osamoceni nebo společně? Vybrali jsme společnou budoucnost a společný osud. Pro ty, co jsou na tom stejně – první linie zdravotníků i pro ty, kteří jsou v izolaci – pro všechny je určená tato píseň. Jsme jedno, vytrvejme proti Covid-19, buďme silní. Dimash.“ 20. dubna bylo uvedeno oficiální video na kanále Dimash Qudaibergen.

Mezi záběry, kde vidíme zpívat Dimashe ve studiu, se objevují záběry lékařů, dobrovolníků, humanitárních pracovníků, ale i politiků, prázdných ulic světových metropolí i prázdných polic v obchodech, lidí v rouškách, nemocných. Hudba, kterou složili Dong Nan a Tang Yi začíná něžně a klidně. Postupně se rozvíjí k typickým Dimahovým výškám, při nichž opět mrazí, a pokračuje rychle se střídajícími tóny a závěrečným zpěvem stoupajícím k nebeským výšinám. Video končí optimisticky – lékaři se usmívají, mraky se rozptýlí, děti bez roušek se šťastně usmívají.

Autoři textu Gao Shang a Shang Yang si vybrali těžké téma, mluví o důležitých věcech. Není jednoduché vyjádřit několika slovy důležité poselství. Není jednoduché je vyjádřit zpěvem. Ať jsou lidé odkudkoliv, ať mají jakoukoliv barvu kůže, trpí stejně, každý z nás však má nádhernou duši. Tak bychom společně mohli překonat obtíže, kterým musíme čelit, protože společně jsme silnější.

Dimash napsal na svém IG na začátku pandemie: „Klaním se všem lékařům Kazachstánu a celého světa. Proč zpěváci a filmové hvězdy mají ovace, když si lékaři, podle mého názoru, zaslouží větší respekt? Bylo by hezké, kdybychom mohli zvýšit plat všech lékařů v naší zemi, nebo alespoň jim dát bonus.“ Po zveřejnění písně v Číně komentuje Dimash tuto píseň na Weibo: „Spojme se navzájem, abychom vytvořili lepší budoucnost. Přál bych si, aby vám tato píseň dodala odvahy a předala lásku do celého světa.“

Možná není ani tak důležité, co řekneme, jako to, co uděláme. Už 6. dubna, několik dní po vyhlášení karantény, věnoval Dimash pět tun jídla stodvěma kazašským rodinám.

Video obsahuje české titulky

Celý text písně naleznete tady We are one / Společně .

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − 7 =