Dimashovy duety, 3. díl – Dimash a muzikál

Ačkoliv se v Dimashově  životopise na Wikipedii píše, že v roce 2009 absolvoval mistrovskou třídu „Broadway Musical“, nezpívá tolik muzikálových melodií, jak by si Dears přáli. Z muzikálových duetů stojí určitě za to zastavit se u nenapodobitelného duetu Dimashe a Sundeta Baygozhina Tu Vas Me Détruire (Ty mně zničíš) z muzikálu Zvoník u Matky Boží (Notre Dame de Paris) podle slavného románu Victora Huga. Tento francouzsko-kanadský muzikál měl premiéru 16. září 1998 v Paříži. Roli Frolla, který zpívá píseň Tu Vas Me Detruire, tehdy zpíval Daniel Lavoine, jenž v té době vydal album Les Romantiques.

Páter Claudius Frollo byl hlavní antagonista příběhu. Frollo je archetyp intelektuála a vědychtivého hledače absolutna. Byl velmi inteligentní, už v osmnácti letech se stal doktorem čtyř fakult: teologie, práva, medicíny a umění. Vychoval kromě svého bratra Jana i Quasimoda a dovolil mu být zvoníkem. Byl zmítán mezi láskou k Bohu a láskou, kterou věnoval Esmeraldě. Především záporná postava, ale také páter, který poprvé pocítil lásku, protože nebyla jeho láska opětována a proto se uchýlil se ke zlým činům. Píseň zpívá v situaci, kdy tajně špehuje Esmeraldu, a náhle si uvědomuje, že jeho touha po ní ho zničí, ale ví, že nemůže odolat, ani nechce.

V rozhovoru s mezinárodně uznávaným prvním sólistou Opery Astana Sundetem Baygozhinem, kterému říkají „Zlatý hlas Kazachstánu“, se můžeme dozvědět okolnosti vzniku vystoupení s duetem v moskevské televizní soutěži Velká Opera. Sundet řekl: „V osmém nebo devátém díle, nevzpomínám si přesně, požádali soutěžící, aby si vybrali volné téma. Rozhodl jsem se, že toto bude náš duet s Dimashem. Vybrali jsme píseň Frolla z muzikálu Notre Dame de Paris. A i když je to píseň pro jednoho zpěváka, rozhodli jsme se, že z toho uděláme duet a ukážeme v něm Dimashův hlas a jeho rozsah – baryton, tenor a soprán. Mimochodem, pamatuji si, že Dimash navrhl pro duet jinou píseň – All by myself. Vzpomínám si, že hudební režii Notre Dame de Paris připravoval jeden z nejlepších hudebních režisérů Rinat Gaisin, a zkoušeli jsme u mě doma. Seděli jsme, zkoušeli jak se dalo a snažili jsme se přizpůsobit píseň „na tělo“. Už tehdy jsem chtěl, aby ho Moskva slyšela. Ale pořadatelé chtěli, abych zpíval sám a proto jsem se nimi musel pohádat. Řekl jsem: Bude to tak, jak jsem rozhodl. Dimash musí být slyšet. Nakonec souhlasili, jen je mi líto, že ho tehdy neohodnotili dostatečně. Až teď, když se stal mega-umělcem, ho konečně zaregistrovali…“

Dimash a Sundet Baygozhina – Tu Vas Me Détruire

Celý text písně Tu Was Me Détruire

Pokud byste rádi viděli ještě jedno muzikálové vystoupení Dimashe na YouTube, podívejte se na provedení písně Memory z muzikálu Cats z listopadu 2017.

Dimash – Memory

Tento text je součástí třináctidílné série o Dimashových duetech, které připravila facebooková skupina Dimash české překlady.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − two =