Lilia Vinogradová o práci s Dimashem

Lilia Vinogradová, ruská poetka, autorka textů skladeb Igora Krutoye Olimpico, Passione, Ulisse a Ti amo cosi v podání Dimashe Qudaibergena, se podělila o své dojmy ze spolupráce s umělcem v exkluzivním rozhovoru s redakcí DK Media World EFC (@dk_media_world). Lilia Vinogradová píše poezii a texty na hudbu ruských i zahraničních skladatelů pro mnoho populárních umělců v ruštině, italštině, angličtině a francouzštině. Je známá jako stálá spoluautorka skladatele Igora Krutoye, ve spolupráci s ním byla vytvořena nádherná díla v žánru „crossover“ pro vynikající současné operní zpěváky.

Lilia Vinogradova a Dimash

V reakci na otázku, jak a kdy se dozvěděla o mladém umělci a jeho hlasových schopnostech, Lilia Igorevna řekla, že v době, kdy Igor Krutoy poprvé oznámil, že jeho novou píseň bude zpívat Dimash, už o něm slyšela jako o fenoménu a viděla jeho vystoupení na YouTube. „Chce se mi  naráz nastínit svůj postoj k Dimashovi jako umělci, vysvětlit, jak chápu rozsah jeho nadání. Představte si diamant, který se rodí v hlubinách – jakýsi organismus vytvářený přírodou po celá staletí. A nyní se zrodí na světlo Boží a lidé mají příležitost se na něj podívat, přijít s ním do styku a mít z něj radost. Dimashův přirozený talent je podobný takovému jedinečnému skvostu. Je velmi mladý. Má s čím pracovat a na čem stavět. A pak vše závisí na tom, jak Dimash naloží s tímto talentem, jak moc se bude snažit o sebezdokonalování, zda bude pracovitý, zda bude schopen projít „ohněm, vodou a měděnými trubkami“.

Nejdůležitější a nejtěžší je podle Lilii obstát ve zkoušce slávy: „ Na něj se svalila sláva planetárního měřítka, protože jeho talent našel fanoušky na všech kontinentech, nejen v post sovětském prostoru. Opravdu doufám, že se mu podaří vymanit z výhně všech zkoušek života a osudu a bude v souladu se svým talentem. Z celé duše mu to přeji, protože k Dimashovi mám velmi srdečný, vřelý a upřímný vztah. “

Lilia Vinogradova také v rozhovoru pro Media World řekla, jak se v kreativním tandemu písně rodí, mimo jiné i pro Dimashe. „S Igorem Jakovlevičem Krutoyem se známe nespočet let a spolupracujeme již dlouho, takže máme vlastní mechanismus spolupráce. Sama jsem hudebník a hudba je pro mě velmi důležitá, takže když píšu písně, píšu texty k hudbě. Náležitě si musím tento hudební materiál zamilovat, musím být jím naplněna a mé písňové verše vyrůstají z hudby. Tak byly napsány všechny mé společné práce s Igorem Jakovlevičem Krutoyem: cyklus pro D. A. Hvorostovského, i album pro Sumi Joe,  i album pro Annu Netrebko a Yusifa Aivazova, i album pro Laru Fabian a další.

Igor Krutoy a Lilia Vinogradova

A nyní byl do naší kreativní symbiózy přidán Dimash – nový prvek. Velmi mladý, jaksi úplně jiný, neznámý, ale šíleně zajímavý, zcela odzbrojující, okouzlující a fascinující svou novostí. Bereme ho proto mezi sebe s potěšením. A sami do něj vléváme veškerý náš arzenál: naše schopnosti, kreativitu, zkušenosti, talent a hlavně touhu jej zkrášlit, protože je tak jedinečný a nadaný mladík. Je to jako čerstvý výhonek: chcete jej zalévat a posunout na sluníčko. Takový je k němu přístup, jako k něčemu, co je třeba pěstovat, aby se ten talent co nejjasněji otevřel a trval co nejdéle, protože je velmi výrazný a originální. V umění není nic důležitějšího než identita. To je nejdůležitější věc – nebýt podobný nikomu jinému…, vlastní tvář, vlastní hlas. A nejde ani tak o množství oktáv, které Dimash svým hlasem pokrývá, nejde o technické možnosti, ale o to, nakolik jeho duše, rozsah jeho osobnosti, jeho mysl, intelekt a city dokážou být v souladu s jeho technickými, vokálními schopnostmi.“

Prvním dílem, které Igor Krutoy a Lilia Vinogradová vytvořili pro Dimashe, byla skladba Olimpico v italštině, napsaná speciálně pro zahajovací ceremoniál II. Evropských her v Minsku v roce 2019. Podle profesionálů je kantáta Olimpico vynikajícím hudebním dílem svým charakterem, energií, neobvykle širokým rozsahem a intervalovými skoky. Byla napsána pro výjimečné hlasové schopnosti, kterými Dimash Qudaibergen disponuje, a v tuto chvíli je jediný, kdo je schopen ji předvést.

Premiéra skladby Passione v podání Dimashe se stala vrcholem festivalu „Nová vlna 2019“. Nezapomenutelný dojem na publikum zanechal také duet Ulisse a trio Ti amo cosi, ve kterém umělec vystoupil společně s Aidou Garifullinou a Larou Fabian na výroční show Igora Krutoye „Rapsodie na ledu“.

Lilia Vinogradová napsala texty všech těchto písní v italštině. Na otázku redaktorů Media World, proč to byla právě italština, básnířka odpověděla: „Za prvé, italský jazyk je podle definice jazyk hudby, jazyk, který dává maximální příležitost zpěvákovi otevřít se. To je nejlepší jazyk pro zpěv. Ne nadarmo se operní umění zrodilo v Itálii a italština je mezinárodním hudebním jazykem. A za druhé, I. J. Krutoy a já máme při práci v žánru „crossover“ zavedenou tradici psát většinu našich děl v italštině.“

V prosinci 2019 se skladba Olimpico v  podání Dimashe Qudaibergena stala „Písní roku 2019“. Autoři skladby Igor Krutoy a Lilia Vinogradova se s umělcem podělili o triumf. Přejeme tomuto neuvěřitelnému kreativnímu tandemu nová brilantní díla a jasná vítězství!

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − 4 =