Válka a mír – zajímavá fakta

Válka a mír je jedna z mnoha písní, které Dimash zpívá v čínštině. Sám je autorem hudby. Text napsal podle Dimashových představ Yao Qian, slavný tchajwanský textař. Jedná se o velice emotivní píseň s hlubokým smyslem a poselstvím. Dimashův hlas v ní rezonuje se zvukem symfonických nástrojů, uchvacuje svojí naléhavostí, proniká do hlubin lidské duše a vybízí k zamyšlení.

Za jakých okolností tato krásná píseň vznikla, se Dimash zmínil během několika rozhovorů. V rozhovoru pro Národní televizní kanál „Kazachstán“ v roce 2019 sdělil: „Dovolte mi, abych vám řekl, proč jsem napsal tuto píseň Válka a mír a příběh stvoření, chcete-li. Napsal jsem hudbu k této písni. Slova byla na můj návrh napsána v čínštině. To jsem chtěl nahlas říci celému světu: Ve světě by měla existovat rovnost, ve světě by měl vládnout mír. Jsme také zodpovědní za duševní pohodu lidí kolem nás. Pokud spolu komunikujeme s úsměvem, komunikujeme navzájem přátelsky, pokud si navzájem přejeme, nemělo by dojít k žádné válce. Všichni jsme si rovni. Vždycky to říkám. Složil jsem to tak, aby obyčejní lidé slyšeli tuto píseň a rozuměli jí.“

22. března 2019 byl vydán u QQ Music singl War and Peace. Na internetu se krátce po jeho vydání psalo: „Píseň získala certifikaci QQ Music Top Popularity List gold singl! Kumulativní popularita nyní přesáhla 1 milion! Dimash má nejpůvabnější hlas na povrchu Země, kterému se fanoušci obdivují.“ Dimash uvedl píseň na svém CD ID (2019) jako první skladbu a dal tím najevo, jak dalece si jí váží.

Píseň War and Peace si mohli fanoušci vyslechnout v letech 2017 a 2018 na sólových koncertech turné D-Dynasty v Číně; v Changsha (16.12.2017) a ve Fuzhou (5.1.2018) . Dimash na obou těchto koncertech vystupoval v nápaditém do modra laděném kostýmu posetém různobarevnými kamínky. Podle @dimash_lookbook kostým navrhl Swarovski a významná japonská stylistka Sueko Oshimoto.Také v Shenzhenu (19.5.2018) byl v oděvu s krásnými ozdobnými prvky, tentokrát v bílé barvě.

Autorkou fotografie je Alisa.K_dear

Stylistka Oshimoto žije v Hollywoodu v Los Angeles, pracuje pro Vogue a také jako VIP host – návrhář oblečení pro Oscara, Grammy a Latinskoamerické ceny Grammy. Zabývala se také filmovými kostýmy a její nejslavnější prací je „Wolverine“ v roce 2013, kde kromě některých japonských herců hrál Hugh Jackman.

Díky jejímu japonskému původu je kostým z Dimashova koncertu plný různých exotických prvků, zjevně splynutí asijské a západní kultury: kabát je typický asijský styl s tradičními prvky a širokými rukávy; jedno rameno stoupající vysoko jako ptačí křídlo, představuje Dimashe jako orla ze stepi; vnitřní oblek je tmavě modrý (modrý jako reprezentativní barva Dimashova národa), polovina límce v asijském stylu, druhá polovina je jako typický límec obleku; a část za výstřihem je evropským gotickým stylem (tato část byla vypuštěna v oblečení ve Fuzhou), což naznačuje žánr hudebně – gotické symfonie.

Přání fanoušků, aby Dimash opět zařadil píseň Válka a mír do repertoáru svých sólových koncertů, se splnilo až v rámci jeho rozsáhlého turné Arnau Tour 2020.

Celý koncert ARNAU TOUR v Kyjevě lze zhlédnout na Dimashově YT kanálu
Obal prvního Dimashova CD ID z roku 2019

Píseň bývá často doprovázena v pozadí záběry trosek budov a různojazyčnými nápisy MÍR, NE VÁLKA a v závěru se objevují usměvavé tváře dětí. Dimash na koncertech před vlastním zpěvem této písně promlouvá k publiku a předává tak své poselství. Připomeňmě si jeho slova na koncertu v Kyjěvě: „Další skladbu jsem složil, pokud mě má paměť neklame, asi před pěti lety. Tuto píseň jsem věnoval velmi velkému globálnímu tématu. Píseň se jmenuje Válka a mír. Život je nám dán jednou a musíme využít tohoto života a navzájem se milovat! Musíme se snažit udělat maximum pro zajištění slušného a pokojného života našich dětí. Děkuji.“

Sólový koncert v Kyjevě byl toho roku posledním, jelikož Arnau tour přerušila celosvětová omezení v souvislostí s onemocněním covid-19. Zrušeny a následně přesunuty na nový termín byly koncerty v Hamburku, v Düsseldorfu, v Minsku, v Stuttgartu a v Praze.

Fanoušci mohli vyslechnout tuto vynikající píseň ještě jednou v rámci DIMASH DIGITAL SHOW 16. ledna 2021. Tehdy se na streamovací platformě TIXR odvysílal první on-line koncert Dimashe.

U videa lze navolit české titulky (ikona ozubeného kolečka).

Celý text písně naleznete na War and Peace / Válka a mír.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 2 =