Rozbřesk – zajímavá fakta

Lidský mozek reaguje na hudbu zcela zvláštně a někdy až nečekaně. Je to proto, že hudba je vnímána naší pravou, intuitivní hemisférou. A je to také proto, že hlavní sdělení hudby spočívá v předávání emocí. Tuto informaci může potvrdit poslech písně Rozbřesk (Daybreak). Její působení je tak silné, až u mnoha lidí způsobí, že se rozpláčou. Song Rozbřesk složila a poprvé zpívala slavná čínská (tibetská) zpěvačka a skladatelka Han Hong a její účinek lze pozorovat ve tvářích publika ve videu níže:

Daybreak v podání Han Hong

Píseň byla inspirována skutečným příběhem, který se Han Hong nejen nesmírně dotknul, ale dokonce ovlivnil její osobní život. V roce 1999 se zřítila do řeky Maling v čínské provincii Guizhou lanovka s 36 turisty. Tragicky zde zahynuli i oba rodiče malého chlapce. Těžce zraněnému otci se ještě podařilo se zbytkem posledních sil dvouletého syna zachránit. Han Hong sirotka adoptovala. V písni Daybreak vypráví událost z pohledu mladého muže, který se na místo nehody vrátil.

Han Hong vyhrála 3. ročník soutěže The Singer v roce 2014 a také později zde byla několikrát hostem. Když měl Dimash její píseň zpívat v téže soutěži, byla k němu tak laskavá, že mu zavolala, aby ho osobně povzbudila. Nazvala ho „svým adoptivním synem“ a jakmile se osobně setkali, Dimash ji pojmenoval „má čínská kmotra“. Daybreak zpíval Dimash jako svou druhou čínskou píseň v soutěži The Singer, a to v osmé epizodě 11. března 2017. Nejen, že se musel naučit čínská slova, ale navíc trpěl bolestí v krku, skoro nemohl mluvit a musel dostat lékařské ošetření. Přesto byl jeho hlas čistý a vystoupení bylo velmi emotivní.

Daybreak v podání Dimashe na soutěži The Singer

Jeden fanoušek, původně milovník opery a nyní Dears, o Dimashovi v této písni napsal: „Ano, on zde křičí a vypadá zde jako dítě, ale drahý chlapče, může být jakýkoli zvuk produkovaný lidskou bytostí důraznější a více srdcervoucí než tento? Je to jako prvotní výkřik přicházející z hluboce zraněné duše prosící o pomoc v chladném a krutém světě, veškerý zármutek a zoufalství celého lidského života zhuštěný do jediného tónu!

Dimash také píseň převzal do svého programu na sólovém koncertu Bastau 27. 6. 2017 v Astaně:

Daybreak v podání Dimashe na koncertu Bastau – ve videu lze navolit české titulky

Text písně naleznete na Daybreak / Rozbřesk

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − seven =