Skladba Kieli Meken byla vydána na počest svátku Nauryz

Dimash Qudaibergen na svém YouTube kanálu připomenul svůj oblíbený svátek Nauryz v Kazachstánu. Skladbu Kieli Meken poprvé slyšeli fanoušci kazašského umělce na jeho prvním online koncertu „DIMASH DIGITAL SHOW“.

Historie svátku Nauryz v Kazachstánu

Jurta ve střední Asii

Nauryz (Novruz, Navruz) je oslavován nejen v Kazachstánu, ale také v mnoha turkicky mluvících zemích a každý národ má své vlastní tradice spojené s tímto svátkem. V překladu z perštiny znamená Novruz „nový den“ a jeho historie sahá staletími. V Kazachstánu je Nauryz jedním z nejdůležitějších svátků a slaví se 22. března. Symbolizuje obnovu, přírodu a příchod Nového roku podle slunečního kalendáře. Od starověku znamenal Nauryz počátek kočovného života – skončila tuhá zima a v přírodě vznikl nový život.

Kazašské tradice v Nauryzu

Letos bylo Ministerstvu kultury a sportu nabídnuto oslavovat Nauryz po dobu 10 dnů – od 14. do 23. března. Každý z 10 dnů má svůj vlastní oficiální název:

Asijská jídla a kazašský nástroj Dombra na stole
  • 14. března – Den pozdravů
  • 15. března – Den přírody
  • 16. března – Den památky předků a požehnání
  • 17. března – Den historie
  • 18. března – Den dobrých skutků
  • 19. března – Den sportu a dovedností
  • 20. března – Den moudrosti a poznání
  • 21. března – Den národní kuchyně
  • 22. března – Velký den národa / Ulystyk uly kuni
  • 23. března – Den cti

Na západě Kazachstánu se zachovala stará tradice, která se nazývá „kurisu“, což znamená „vidět se navzájem“. První den oslav, 14. března, se lidé navzájem navštěvují a když se setkají, musí si potřást rukou a říct: „Šťastný loňský rok!“. Pak se začnou připravovat na Nauryz. V tento den se lidé setkávají po dlouhé zimě v barevných šatech a radují se, že se konečně skončil zdlouhavý boj s krutým obdobím. Kazaši mají legendy spojené se svátky. V předvečer Nauryzu očekávají příchod mýtického ducha – Kydyr Ata, který podle legendy přináší do domu štěstí, bohatství a prosperitu.

Žena v kazašském kroji s hudebním nástrojem Dombra u stolu s národním jídlem v jurtě v nomádském domě na oslavě Nauryz.

22. března se v Kazachstánu konají slavnostní události. Lidé zpívají, tancují, účastní se lidových her, koňských dostihů a houpají se na houpačce zvané Altybaқan. Hlavním rituálním pokrmem starověkého svátku je nauryz kozhe. Jeho sedm základních prvků je: voda, maso, sůl, mouka, máslo, proso a mléko. Jejich přítomnost symbolizuje štěstí, štěstí, moudrost, zdraví, bohatství, rychlý růst, ochranu oblohy.

Dárek Dimashe Qudaibergena na počest svátku Nauryz

Dnes je Nauryz stejně důležitý pro zástupce všech národností žijících v Kazachstánu. Na počest tohoto dne byla na kanálu Dimashe Qudaibergena uvedena vlastenecká píseň KIELI MEKEN (Posvátná země), kterou fanoušci umělce poprvé slyšeli na online koncertu „DIMASH DIGITAL SHOW“ 16. ledna 2021. Autorem písně je Kanat Aitbaev, hudbu napsal Erbolat Kudaibergen.

Skladba, která kombinuje žánry rocku a folku, vyvolala u Dears velkou odezvu. Text písně hovoří o lásce a oddanosti zemi a jejím lidem, stejně jako o připravenosti předat dalším generacím bohatství, které nám zanechali naši velcí předkové.

Ve videu lze navolit české titulky (přes ikonu ozubeného kolečka)

Text písně najdete na Kieli Meken / Posvátná země

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 4 =