Be With Me je dostupná na hudebních platformách

2. dubna byla na všech platformách digitální hudby (Spotify, Boom, iTunes, YouTube Music, Yandex a dalších) vydána studiová verze skladby „Be With Me“ od Dimashe Qudaibergena. Jak vznikla píseň, která byla poprvé uvedena na online koncertu „Dimash Digital Show“, pověděli její tvůrci.

Aranžmá písně

Ideu aranžmá Be With Me vymyslel sám Dimash. Zpěvák nastínil demoverzi, v průběhu práce se rozhodl přidat part dombry, na kterou nejprve hrál šéfdirigent kazašského státního orchestru lidových nástrojů pojmenovaného podle Kurmangazy, Abylai Tlepbergenov. Stálý aranžér Dimashových písní, zvukový producent Yerlan Bekchurin, si poslechl demo, stylizoval a přidal pulzaci, přičemž ponechal původní strukturu a basovou melodii. Poté Yerlan pozval do studia hudebníka Adilzhana Tolukpaeva, aby znovu nahrál dombrovou část více ve stylu funky.

Později se k jejich tandemu přidal skladatel Renat Gaisin, který k úpravě přidal klávesové a dechové nástroje, a moskevský hudebník Marsel Khakimov, jenž znovu nahrál basovou část. „Myslím si, že jsme všichni v hloubi duše byli inspirováni tvorbou Michaela Jacksona, Quincyho Jonese a Stevieho Wondera,“ podělil se o práci na aranžmá Yerlan Bekchurin.

Nahrávání a mixování

Dimashův hlas zaznamenal zvukař Dastan Mergaliev. První den záznamu byl zkušební, aby se zvolily různé vokální techniky. Následujícího dne proběhlo finální nahrávání, kdy se k Dimashovi přidali doprovodní vokalisté Rasul Usmanov, Jordan Arakelyan a Zarina Bozhaková. Mixování a mastering provedl Yerlan Bekchurin v novém studiu DimashAli. Podle producenta zvuku to byla v jistém smyslu profesionální výzva, protože při změně místnosti a akustických systémů potřeboval čas na adaptaci sluchu.

Text písně

Text písně ke skladbě byl svěřen Jordan Arakelyan a Daurenu Shamuratovi. Jordan napsala hlavní anglické texty a Dauren napsal kazašský rap, který se stal bridge (v hudební terminologii pojem pro část písně, která se odlišuje zbytku skladby, a to jak hudebně, tak textově) písně. Na otázku, zda bylo obtížné napsat text v angličtině, Jordan odpověděla: „Nebylo to vůbec těžké. Zaprvé, Dimash stanovil úkol zcela jasně a, zadruhé, je pro mě snadné vycházet z emocionálního poselství a nálady vokálů. Jsem si 100% jistá, že lidé, kteří neumějí anglicky, se do něj vcítili také. Navíc Dimash text okamžitě schválil s tím, že se mu líbí, a to je pro mě ta nejlepší chvála!.“

Pro autora rapové části Daurena Shamuratova byla nabídka podílet se na nové kompozici Dimashe úplným překvapením. Vracel se z práce, když mu zavolal Erlan Bekchurin, poté předal telefon samotnému Dimashovi. Umělec sdělil Daurenovi svoji ideu, co by rád viděl v textu písně. „Napsal jsem texty pro mnoho umělců. Myslím, že právě z tohoto důvodu mi Yerlan důvěřoval. Když jsem dostal nabídku od Dimashe, neváhal jsem ani vteřinu, jel jsem do kanceláře mého přítele a okamžitě začal psát. Je pro mě velkou ctí napsat text pro světovou hvězdu,“ vzpomíná Dauren Shamuratov.

Premiéra Be With Me

Poprvé skladba Be With Me zazněla ve finále online koncertu „Dimash Digital Show“. Byla to jakási „třešnička na dortu“, protože její premiéra byla naprosto exkluzivní, o níž nikdo nevěděl. Režisérka koncertu Anna Oboyanská nám řekla, že uspořádání Be With Me bylo inspirováno hudbou, textem a energií písně. Anně se okamžitě zachtělo vytvořit na jevišti celý videoklip.

Výchozím bodem se stala hudební forma skladby – jasně se v ní projevují tři bloky: kontrastní kuplet s rytmickými a melodickými částmi a soběstačný bridge v podobě rapu v kazašském jazyce. Odtud pochází příběh milostného trojúhelníku: dvě dívky – úplné protiklady, které bojují o pozornost toho mladíka. Staly se ztělesněním rytmické a melodické části písně. Děj začíná v podzemí, v metru. Vidíme spěchající vlaky, plakáty Dimashova koncertu na stěnách, pouliční hudebníky a příchod první hrdinky- brunetky. Okamžitě projevuje svou náklonnost k mladíkovi, který se jí líbí. Poté hudba mění tempo a stává se melodičtější, vzdušnější, což značí objevení se druhé hrdinky – blondýnky. Mladík se zdá být mezi dvěma ohni a auto se stává bodem obratu: červený kabriolet Mustang, který rozdělil číslo na „před“ a „po“.

Jak Anna objasnila, podle námětu hrdina vezme dívky na projížďku po nočním městě, jako předtím nedává přednost žádné z nich. Dále se děj znovu vrací na scénu, která je nyní již prezentována v podobě rušné ulice velkoměsta. Objevují se tu noví aktéři – přátelé dívek. Milenci se navrací k sobě a hlavní hrdina zůstává sám a hledá svou skutečnou, nikoli pomíjivou lásku, upřesnila dějovou linii Anna Oboyanská.

Text písně naleznete tady.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six − 5 =