Recenze napříč nekonečnými rozměry

Zdá se to k neuvěření, ale nakonec se to asi muselo stát. Ten hlas, který byl tolikrát označován jako hlas, který není z tohoto světa, se stal součástí zvukového doprovodu filmu v žánru science fiction. Dimashovy nebeské vokály se v březnu 2020 měly objevit při premiéře italského filmu Creators: The Past v písni Across Endless Dimensions. Pandemie COVID-19 to však znemožnila. Premiéra prvního dílu ohlášené trilogie nakonec proběhla až 8. října 2020 a získala nepřeberné množství cen. Videoklip Dimashe Across Endless Dimensions z tohoto filmu mu už po čtvrtý týden získal první místo v Friday Livestream americké MTV, když předtím po řadu týdnů (od 17. ledna) udržoval místo druhé.

O vzniku filmu se píše: „Jedná se o zcela originální projekt mladého a ambiciózního italského tvůrce Pierra-Giuseppe Zayi. Vystupuje zde v roli scenáristy, producenta, herce, hudebního skladatele a režiséra. A je to jeho první velké filmové dílo, které se stalo skutečnou senzací.

Film byl vytvořen úplně jiným způsobem než většina běžných filmů. Původní myšlenkou nebyla zápletka, ale hudba. Pierre-Giuseppe Zaya začal tím, že složil a nahrál rozsáhlý soundtrack – celou symfonii, skládající se z 24 hudebních čísel. Pod ním zachytil videosekvenci, která měla co nejvíce odpovídat hudbě, a teprve poté začal vytvářet scénář.

Děj a hudební vyvrcholení takovéhoto symfonického filmu měla být píseň Across Endless Dimensions. Aby to bylo přesně v souladu s autorovým záměrem, režisér zadal castingovému týmu úžasně jednoduchý úkol: najít nejkrásnější hlas na světě. A experti to udělali dobře, zadali do vyhledávání Google požadavek: „Nejkrásnější hlas na světě.“ A Google dodal jméno Dimash Qudaibergen. Takže došlo k seznámení zpěváka a režiséra. Google nezklamal – následně Zaya mnohokrát mluvil s naprostým nadšením o talentu a schopnostech Dimashe. Nejkomplikovanější hlasové číslo, vyžadující kosmický rozsah, kazašský zpěvák předvedl perfektně.“

Film poskytuje fiktivní zprávu o tom, proč se mayské proroctví nakonec nevyplnilo. Pozemšťanům hrozí smrtelné nebezpečí. V důsledku jakési galaktické planetární orientace může být Země vystavena katastrofickým vibračním změnám, které zničí civilizaci. Osm členů Galaktické rady, která zahrnuje zástupce různých civilizací z různých planet, se ji snaží zachránit. Záchrana vyžaduje nalezení důležitého objektu, krystalického jádra LENS (pevného disku), které obsahuje všechny informace o planetě, civilizaci a lidské DNA. Je ukryt někde na území moderní Itálie. Ukazuje se, že historie Země možná vůbec není tím, čím se nám zdá. Tyto události začínají skutečný závod s časem. V galaktické bitvě se střetnou ti, kteří se chtějí vrátit do řádu stanoveného Stvořiteli, a ti, kteří chtějí svrhnout staré základy a vytvořit nové. Příběh fantasy také obsahuje vážný filozofický podtext a snaží se odpovědět na otázku: „Odkud jsme přišli a kam jdeme?“.

Kromě jiných vynikajících herců zde hráli Gerard Depardieu, William Shatner, Bruce Payn a další. Film získal úžasné barvy díky renomovanému digitálnímu koloristovi, majiteli Oscara a Zlatého glóbu Walterovi Volpattovi. Samotné natáčení filmu probíhalo na slavných italských místech, jako jsou Benátky, Valle d’Aosta, ale také na různých hradech a středověkých vesnicích v Piemontu. V některých případech byl interiér natolik vhodný k fantasy zápletce, že bylo možné obejít se bez studiových kulis.

Videoklip Across Endless Dimensions je mistrovskou směsicí barev, speciálních efektů, scén z filmu a co je nejlepší, nezapomenutelného hudebního génia mimořádných pěveckých schopností Dimashe. Jak již bylo řečeno, hudbu složil Pierre-Giuseppe Zaia, slova napsala Antonella Maggio.

V nekonečných dimenzích
Smutné oči ztracené
v temnotě
je mi k pláči, jak mi chybíš
zdroji mého stvoření
 
Má duše je osvobozená
od prostoru a času,
může teď putovat
po nekonečných dimenzích

Tak mě pozvedni
a pevně mě drž
Z prázdných dní
ke světlu
Ukaž mi hvězdy
oceány lásky
Ukaž mi cestu
do mého nitra
ke světlu

Tak mě pozvedni
a pevně mě drž
Z pustých pouští
ke světlu

Vezmi mě domů
zpět k mé duši
Dej mi zlatá křídla
abych se mohl
dotknout nebe 

Slova písně by se na první pohled mohla zdát být nářkem zamilovaného, lyrika veršů vypadá jednoduše. Když se nad verši písně hlouběji zamyslíme, pochopíme, že je to pohled do samého lidského nitra, že vyjadřují touhu po nalezení vlastního původu, hledání stvořitele.

Dimash ve videoklipu jako dobrý herec využívá své schopnosti vtáhnout posluchače do příběhu a ve svém zpěvu mistrovsky kombinuje přísady různých technik neuvěřitelně plynulým a sjednocujícím způsobem.

Tvůrci speciálních efektů zvyšují působení tohoto videa promyšleným zdůrazněním každého okamžiku, které se harmonicky pojí s hudebním frázováním písně. Přesto, že vzhledem k epidemické situaci umělec nejspíše provedl část natáčení před zeleným plátnem doma ve studiu s pomocí kazašských odborníků a poté bylo přidáno pozadí od Italů, posluchač má pocit, jako by sám byl účastníkem děje. Hluboce se ponoří do triumfujících tónů s neuvěřitelně silným uměleckým výrazem a zapomene se v jiné, snad nekonečné dimenzi.

Jeden fanoušek o Dimashově výkonu napsal:

Dimash dovedně předvádí svou ohromující hlasovou zdatnost, altruisticky vyzývá své publikum, aby cítilo, slyšelo, vidělo a prožívalo naprosto ohromující zážitek ze zvuku i obrazu. Zdá se, že tyto lahůdky mají neomezený rozsah a živí a vyživují duše diváků. Můžeme ochutnat pečlivě připravenou zábavu, která nám byla tak umně nabídnuta. Můžeme se vyhřívat a ponořit se do nebe gurmánských hudebních textur a chutí. Zajímavé lahůdky, které čekají na to, až je pozřeme, dráždí a ​​vzrušují naše společné chutě. Dimash je žádaný mistr kuchař, který nás s láskou seznamuje s exotickými a lahodnými hudebními příchutěmi ze vzdálených, cizokrajných zemí. Neuvěřitelně rozmanité menu této hostiny nás vede napříč nekonečnými dimenzemi požitku a potěšení. Tento hluboce nezapomenutelný zážitek dává posluchačům obrovskou a nenasytnou touhu po dalších lahodných soustech.“

Gianluigi Crescenzi na internetovém zdroji The Movie Legends uvedl dne 9. 4. 2020 rozhovor s Dimashem o jeho soundtracku k filmu Creators: The Past

Rozhovor, vztahující se ke krásné písni Across Endless Dimensions, poslední téma filmu Creators – The Past, tady je náš rozhovor se zpěvákem Dimashem Qudaibergenem:

Zatímco se připravujeme na nové okolnosti, můžeme hovořit s umělcem, který se podílel na soundtracku filmu. Nejspíše jste dosud neslyšeli o žádných zpěvácích z Kazachstánu, ale mladý Dimash Qudaibergen už stal legendou své země. I když jste o něm možná dosud neslyšeli, tak o tomto zpěvákovi, skladateli a multiinstrumentalistovi, narozeném v roce 1994, určitě neslyšíme naposledy. Ve skutečnosti máme před sebou umělce, který dokázal, že se jeho debutové album (které se jmenuje ID) stalo platinovým za pouhých 37 sekund, chlapec, jehož hlasový rozsah je neuvěřitelný a který se stal slavným v Číně a Asii poté, co se zúčastnil důležité soutěže. Poté, co pracoval na zvukových doprovodech různých filmových produkcí, můžeme vidět příchod posledního z jeho závazků soundtrack k sci-fi filmu Creators: The Past (Tvůrci: Minulost). Níže je náš rozhovor s umělcem, který vyšel právě při příležitosti filmu!

Vaše kariéra se během tohoto roku hodně rozrostla, ale čekal jste někdy, že budete povolán zpívat ve filmu?

Moje kariéra se začala rozšiřovat po mé účasti v projektu Singer Project v Číně před 3 lety a od té doby jsem měl to štěstí, že jsem se mohl zúčastnit na tvorbě soundtracků 10 filmů. Samozřejmě, když jsem byl mladší, vždycky jsem chtěl zpívat na soundtracky skvělých filmů a opravdu děkuji Bohu za to, že jsem získal takovou skvělou nabídku, tyto příležitosti přijímám jen s radostí.

Creators: The Past (Tvůrci: Minulost) je Science Fiction, film, který kombinuje vědu a fantazii. Existuje film, který vás inspiroval?

Mohu vám říci, že mám rád filmy tohoto žánru. Když jsem byl malý, rád jsem sledoval Hollow Mana s Kevinem Baconem, takovéto filmy mne dokázaly dotknout. Jsem také velkým fanouškem Titanicu, filmů Jackie Chana a také Pána prstenů, z něhož jsem získal nespočet inspirací.

Máte rád kino? Jaké jsou vaše oblíbené sci-fi filmy a proč?

Jak jsem uvedl již dříve, Hollow Man (pozn. překl.: česky Muž bez stínu) se mi opravdu líbil, protože zobrazuje události způsobem, který se blíží realitě. V tomto filmu ukázali, jak podivná pro nás může být neviditelná bytost, jak není možné, aby lidé zůstali v tomto stavu nezměněni déle než týden. Náš mozek pracuje určitým způsobem a kdybychom měli nová neviditelná těla, mohlo by se změnit naše vnímání. Naše mozky nejsou vyrobeny pro takovou událost, a proto by člověk mohl opravdu zešílet. Pokud by se něco takového odehrálo v reálném životě, pravděpodobně by se to stalo stejným způsobem, jako to bylo ve filmu. Proto se mi to opravdu líbilo.

Máte italskou fanouškovskou základnu? Jak je velká? Myslíte si, že se počet vašich příznivců po vydání filmu zvýší?

Jsem velmi rád, že mám fanoušky v Itálii. Kdybych je měl porovnat s některými jinými zeměmi, například na některých asijských územích mám větší počet fanoušků. Opravdu však doufám, že uvedení filmu Creators: The Past (Tvůrci: Minulost) ve vaší zemi povede k velkému rozšíření posluchačů.

2 comments

 1. Áno, asi to tak naozaj malo byť! Vlastne ma vôbec neprekvapilo toto prepojenie Dimashovho fenoménu so svetom súčasnej filmovej tvorby. A o to viac, že sa jedná o sci-fi snímku. Aj Dimash Kudaibergen je, a ešte dlho bude, pre mnohých úkazom science-fiction! A rovnako tak sme si začali zvykať aj na to, že keďže Dimashov prvotný jazyk je hudba, projekty tohto typu budú pre neho, akoby šité na mieru. A čoraz častejšie sa stáva aj to, že svet neponúka tomu umelcovi slová na spracovanie do hudobnej podoby, ale skôr naopak, slová a myšlienky prispôsobuje jeho hudbe a hlasu! Je to nielen nová éra vo svete hudby, ale aj prelom v celosvetovej komunikácii na úrovni jednotného, univerzálneho jazyka!
  Ďakujem autorke za tento úžasný článok! Nahliadnutie a spracovanie tejto témy je veľmi pekným podaním posolstva tohto kinematografického diela. A keďže je avizovaný ako trilógia, pravdepodobne sa máme znova na čo tešiť…a možno aj Dimashova spoluúčasť na ňom v budúcnosti nadobudne väčšie rozmery. Uvidíme!
  Ešte raz, vďaka!… článok som prečítala jedným dychom!…a teším sa na ďalší! 👏👍

  1. Karin, děkuji. Toto téma se mi také zdálo velmi zajímavé.
   Další „skutečné nebo možné“ soundtracky jsou:
   1. „ If I never breath again“ (Kdybych se už nenadechl)
   2. „When you believe“ (Když věříš),
   3. „Battle of memories“ (Bitva vzpomínek)
   4. „Go Go Power Rangers“
   5. „Couldn’t Leave” (Nemohl jsem odejít)
   6. „Only you“ (Jen ty)
   7. „The meaning of eternity“ (Cena věčnosti)
   8. „Be happy“ (Buď šťastný)
   9. „Across Endless Dimenesions“ (V nekonečných dimenzích)
   10. „The Ocean over the times“ (Oceán nad všemi časy) – není k filmu ale k videohře
   11. „Restart my love“ (původně soundrack čínskému drama Love and Idol).
   A nyní se chystá další ke kazašskému filmu.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 − three =