Amanat – zajímavá fakta

Něžně znějící píseň Amanat v podání Dimashe byla poprvé uvedena na kazašském televizním kanálu Khabar v rámci letošních oslav významného jarního svátku Nauryz. Video s písní, které se vzápětí také objevilo na Dimashově YT kanálu, vzniklo pravděpodobně v rámci natáčení Dimash digital show. Nebylo ale nakonec zařazeno do sestavy tohoto digitálního koncertu. Na jeho tvorbě se podíleli režisérka Anna Oboyanská, producent zvuku Yerlan Bekchurin a grafický designér Oleg Kindrativ.

Píseň Amanat původně zpíval známý zpěvák Batyrkhan Shukenov. Stala se součástí jeho kazašského alba se stejným názvem – Amanat. Hudbu písně složil Kuat Shildebaev, text napsal Abdrakhman Asylbek. Batyrkhan Shukenov bohužel v roce 2015 předčasně zemřel.

Slovo Amanat má zvláštní význam. Vystihují jej některé komentáře připsané k Dimashově videu:

„Amanat,“ je velmi posvátné slovo, předává se od člověka k člověku, z jedné generace na druhou. Toto slovo znamená všechno to, co se dostalo a zůstalo po našich předcích, ať už se jedná o zemi, ve které ses narodil, ať už jsou to nekonečné stepi, lesy, hory. Je to vlast. A to je považováno za AMANAT, který musíme uchovat a předat dalším potomkům. Píseň v podání Dimashe je výzva pro celý svět, aby ČLOVĚK, ať žije kdekoliv, uchránil a zachoval naši ZEMI!“

„Amanath je neocenitelný dar-lidé věrnosti nebo lidé cti, v obecném smyslu: Pověření, spolehliví. To co Bůh svěřil, to co svěřil lidem. Dimash je člověk věrnosti, neocenitelný dar!“ Píseň Amanat vyjadřuje lásku k rodné zemi, úctu ke generacím předků, ke všemu, co se po nich dochovalo. Vybízí k ochraně a uchování dědictví pro další generace.

V jednom článku z DimashNews je uvedeno, že Kazaši jsou od nepaměti citliví na svou minulost a tradice. Jedna z nejdůležitějších a uctívaných kazašských tradic se nazývá „Шежіре түзу“ (Shezhire tuzu), což znamená „Pamatujte na své kořeny“. Od starověku si každý nomád musel pamatovat jména dědečků a pradědů až do 7. generace. Tato tradice přežila dodnes a nazývá se „Жеті ата” (Zheti ata – Sedm předků). Díky těmto znalostem jim byl vštípen uctivý přístup k historii. Kazaši mají přísloví: „Neznalost sedmi předků je známkou sirotectví.“ Přesně to říkali o lidech, kteří nedokázali své předky pojmenovat.

Text písně Amanat najdete zde.

Video obsahuje české titulky.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen + twenty =