Ty a já – zajímavá fakta

V polovině podzimního FESTIVALU GALA (Tsuifu / Čína), 4. září 2018, vystoupil Dimash v duetu se sopranistkou Wang Li. Zpívali píseň You and Me (Ty a já). Podzimní festival je z hlediska důležitosti na druhém místě za oslavami nového roku. Je věnován nočnímu nebeskému tělesu – Měsíci. Lidé zpívají o kráse měsíce a vzpomínají na své mrtvé. Ve večerních hodinách se celá rodina shromažďuje kolem venkovního stolu, kde se pojídají měsíční koláče, kulaté ovoce a bobule. Koncert na jeho počest byl vysílán v čínské centrální televizi.

Píseň You and me byla poprvé uvedena jako ústřední melodie při zahájení olympijských her v Pekingu 2008 světovými pěveckými esy Liu Huan a Sarah Brightman.

Zhang Yimou, ředitel zahajovacího ceremoniálu, si vybral britskou zpěvačku, která reprezentovala Londýn jako příští hostitelské město olympiády v roce 2012. Zároveň tímto chtěl dodržet téma pekingských her „Jeden svět, jeden sen“, které mělo vyjádřit jednotu všech lidí bez ohledu na různé jazyky, barvu pleti nebo náboženství. Složil ji Chen Qigang, francouzsko-čínský skladatel z Šanghaje. Hudební video k této písni ukazuje tváře lidí z celého světa, děti mladé sportovce, i s jejich jmény v angličtině a čínštině.

Sarah Brightman

Původně měl píseň zpívat Chang Shilei a Chen Xiaoduo, ale deset dnů před zahájením bylo rozhodnutí změněno. Sarah Brightman, která zpívala prostřední, anglickou část, zahajovala olympijské hry už podruhé. Prohlásila, že časový press nebyl na závadu – alespoň bylo jejich provedení plné emocí. „Když jsem ústřední melodii slyšela poprvé, dojala mě až k slzám“. Sarah také řekla, že jednoduchá a jemná melodie Ty a já se stylem a melodií velmi liší od majestátní ústřední melodie, kterou zpívala na olympiádě v Barceloně, ale obě mají také něco společného. „Obě mají stejné téma – jednotu lidí z celého světa“.

Úvodní a závěrečnou část písně You and me zpíval sopránem čínský zpěvák a skladatel Liu Huan, který je považován za čínského krále popu. O písni řekl, že používá starověkých čínských pět tónů – Gong, Shang, Jiao Zheng a Yu a proto zní jednoduše a čistě.  Navzdory své jednoduchosti byla pro zpěváka velkou výzvou. „Nejjednodušší je ve skutečnosti nejtěžší….Tento styl může ukázat to nejlepší ze zpěváka a zároveň mohou být odhaleny a dokonce zesíleny slabiny.“

Pozadí toho, jak se Dimash stal zpěvákem této písně na podzimním čínském festivalu není známo, jisté je ale to, že určitě překvapil. Krátce před tímto vystoupením totiž zazářil na pódiu s písní Screaming s hořícím ohněm okolo („Idol Hits“) a rapováním. Zde byl naopak v roli klasického zpěváka s téměř aristokratickým vystupováním. Publikum potěšil svým krásným tenorem. Fanoušci prostě milují překvapení a na Dimashových vystoupeních je skvělé právě to, že je skoro nemožné předpovědět, kde bude zpívat, v jakých žánrech a s jakými lidmi.

Text písně You and Me

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 5 =