Top 5 oblíbených Dimashových knih

Dimash Kudaibergen sdílel s redaktory DimashNews seznam děl, která si ve svém volném čase rád přečetl.

Od vyhlášení pandemie koronaviru po celém světě uplynul více než rok a miliony lidí byly izolovány. Karanténa však není jen vynuceným opatřením, ale také skvělou příležitostí zapojit se do vlastního rozvoje. Například si přečtěte nové knihy.

Dimash řekl redakci DimashNews o nejoblíbenějších dílech, která na něj zapůsobila nejvíce.

Mukhtar Auezov, „Cesta Abaje“

Top nejoblíbenějších knih kazašského umělce otevírá legendární román „Cesta Abaje“ od Mukhtara Auezova, který se skládá ze 4 svazků.

Práce je věnována životu a dílu velkého kazašského básníka, pedagoga a zakladatele kazašsky psané literatury – Abaji Kunanbajevovi.

Ve svém epickém románu Mukhtar Auezov vypráví čtenáři o životě kazašského myslitele, o tom, jak on, nebojíc se svého otce, vždy podporoval svůj lid a byl po jeho boku. Kniha také ukazuje obraz těžkého života Kazachů ve druhé polovině 19. století, kdy se zhroutil jejich staletý nomádský způsob života.

V tomto románu se nám plně odhaluje obraz Velkého Abaje, jeho život, lidské hodnoty a opravdový zájem o svůj lid. Je to opravdu veliké dílo, které v sobě uchovává starověké kazašské zvyky a tradice a učí nás nebýt lhostejnými k problémům našich krajanů, “ – svěřil se Dimash.


Abdizhamil Nurpeisov, „Krev a pot“

Na druhém místě je vynikající dílo kazašského spisovatele Abdizhamila Nurpeisova „Krev a pot“.

Historicko-revoluční trilogie pojednává o událostech, ke kterým došlo v Kazachstánu během první světové války a občanské války v letech 1918-1920. Popisuje život obyčejných Kazachů, kteří žili na břehu Aralského moře a jejichž práce byla nemilosrdně využívána místním bai.

Trilogie Krev a pot byla oceněna Státní cenou SSSR v roce 1974.

Dimash o důležitosti tohoto díla v jeho životě hovoří takto:
„Vždycky mnou velice těžce pronikala díla, ať už jde o knihy, filmy nebo hudební skladby, které popisují bolest a utrpení mých lidí.“ Abdizhamil Karimovič ve svém románu ukazuje tragický osud hrdinů v obtížné válečné době, která byla krutá nejen k lidem, ale i k celému okolnímu světu. Když jsem toto dílo četl poprvé, byl jsem velmi ohromen.“

Životopisné knihy o Michaelovi Jacksonovi

Na třetím místě je několik knih věnovaných jednomu z hlavních idolů Dimashe – Michaelu Jacksonovi.

Kazašský umělec, který byl jeho velkým obdivovatelem od dětství, četl životopisná díla vyprávějící o životě krále popové hudby.

Seznam Dimashových oblíbených knih o Michaelovi Jacksonovi zahrnuje „Měsíční chůze“, „Život krále“ a „Legendární muž“.

„Pokud si pamatuji, vždy jsem obdivoval práci Michaela Jacksona. Poslouchal jsem jeho písničky na kazetách a s velkým potěšením jsem sledoval každé nové video. Když jsem se stal umělcem, vždy jsem přemýšlel o tom, že bych chtěl udělat něco ve stylu Michaela Jacksona. A jsem velmi rád, že se mi splnil sen a vydali jsme „Be With Me“.“

John Tolkien, „Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky“


Kazachstánský umělec dal čtvrté místo jedné z nejoblíbenějších knih svého dětství – populárnímu světovému příběhu anglického spisovatele Johna Tolkiena „Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky“

Sledoval jsem film letmo… Téměř vždy se stane, že když si přečtete knihu a poté po ní začnete sledovat film, určitě se vám nebude líbit.“ Přinejmenším se mi to stává pořád. Při čtení knih největší potěšení plyne ze skutečnosti, že si sami představujete ve své hlavě celý obrovský svět, který autor popisuje v běžném tištěném textu“.

John Tolkien, „Pán prstenů“

A na pátém místě je epický román „Pán prstenů“, který navazuje na „Hobita“ a dnes je uznáván jako jedno z nejpopulárnějších děl žánru fantasy.

„Z Pána prstenů bych chtěl zmínit jednu z nejsilnějších, podle mého názoru, postav – Aragorna. Je živým ztělesněním lidské vůle. Vždy jsem obdivoval jeho oddanost vlasti a jeho slovu. Když jsem jako chlapec poprvé četl řadu knih od Johna Tolkiena, Aragorn byl pro mě obrazem hrdiny, kterému jsem se vždy toužil přiblížit.“

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 4 =