ESQUIRE – S láskou k zemi, kde jsem se narodil

S LÁSKOU K ZEMI, KDE JSEM SE NARODIL, ZA MÍR PRO SVĚT SE MODLÍM“ – Dimash Qudaibergen
Text publikoval na jaře 2021 populární pánský časopis „ESQUIRE“

Bez ohledu na to, na jakých světových místech vystupuje, zpěvák vždy zdůrazňuje, že je vlastní krví Kazachstánu. Právě zde se stal jedinečným umělcem a osobností. A je to kazašská země, které zpěvák vzdává hold, ať je kdekoliv.

V Aktobinském regionu – v malé vlasti Dimashe, se na počátku 20. století narodil zakladatel kazašské profesionální hudby Achmet Žubanov a poté jeho dcera Gaziza, která pokračovala v otcově díle a vychovala hlavní moderní skladatele země. A 24. května 1994 se v Aktobe v rodině zpěváků Kanata a Světlany Aitbajevových narodil jejich prvorozený syn, který byl předurčen k tomu, aby kazašskou hudební kulturu představil nebývale širokému publiku po celém světě.

Poprvé vstoupil Dimash na pódium ve věku dvou let. Bylo to malé divadelní představení. Ale chlapce již tehdy přitahovaly hudební nástroje, a proto, vybavený tužkami a fixy, maloval sebe obklopeného dombrou, kytarou, piánem, bubnem a obvykle na velkém pódiu.

Rodiče chlapce si brzy všimli, že jejich syn má absolutní sluch, proto ho v pěti letech dali na dětské studium při Aktobinské hudební škole. Po ukončení nastoupil na stejnou školu, aby mohl studovat vokály už profesionálně.

Právě tehdy upoutal pozornost veřejnosti i hudebních profesionálů, když získal první místa hned ve čtyřech pěveckých soutěžích: „Zvučné hlasy Bajkonuru“ (2010), „Zhas Kanat“ (2012) v Kazachstánu, „Východní bazar“ (2012) na Ukrajině a „Meikin Asia“ (2013) v Kyrgyzstánu.

Ve stejné době vytvořil Dimash hudbu pro své budoucí hity -„Көркемім“ („Körkemim“-“Má krásko“) na verše svého otce Kanata Aitbaeva a Ұмытылмас күн („Umytylmas kün“ – „Nezapomenutelný den“) k veršům Orala Baisengira – píseň, která se později stala jednou z nejvýznamnější v kariéře umělce.

V červenci 2015 se splnil ještě jeden Dimashův sen: on, student druhého ročníku Kazašské národní univerzity umění, se zúčastnil mezinárodního festivalu „Slovanský bazar“, kde vyhrál Grand Prix soutěže popových písní ve Vitebsku. Podle výsledků hlasování poroty, mladý zpěvák získal 175 z možných 180 bodů.

První koncertní turné bylo pojmenováno „Ұмытылмас күн“ („Nezapomenutelný den“). V jeho rámci od dubna do prosince 2016 uspořádal Dimash 25 koncertů ve městech Kazachstánu na počest 25. výročí nezávislosti Kazachstánu.

SVĚT OBJEVUJE DIMASHE
Na konci roku 2016 byl Dimash pozván na pátou sezónu čínské talentové show Singer. Projekt byl uveden na Hunan TV, druhém nejpopulárnějším kanálu v zemi.

Zpěvák se stal nejmladším účastníkem show a soutěžil s ctihodnými umělci z Říše středu a z dalších zemí, což mu nezabránilo v tom, aby se dostal do finále a obsadil druhé místo.
13 vystoupení na Singer 2017 znamenalo začátek vřelých vztahů mezi Dimashem Qudaibergenem a Čínskou lidovou republikou. Jeho noví fanoušci se aktivně zajímali o kazašský jazyk a kulturu a sám zpěvák se stal častým hostem populárních televizních pořadů a získal řadu prestižních hudebních cen.

V červenci 2017 bylo 30 tisíc lidí svědkem velkolepé tříhodinové show Bastau („Začátek“), která se konala v kazašském hlavním městě. Spolu s Dimashem vystoupili na pódiu účastník projektu Singer Terry Lin, Ruska Christina Orbakaite, švédská zpěvačka Loreen a Sophie Ellis-Bextor z Anglie, stejně jako kazašská operní diva Mayra Mukhammedkyzy a Dimashovi rodiče.

Každý měsíc upevňuje svůj úspěch v různých zemích. Mezi jeho četná vystoupení patří koncerty na finále Miss World, v kazašském pavilonu na festivalu v Cannes a také sólová vystoupení v Londýně a čínských městech.
Rok 2018 se nesl ve znamení spolupráce s nejslavnějším ruským skladatelem Igorem Krutoyem. Píseň „Láska unavených labutí“ byla nejen dobrým začátkem pro budoucí partnerství hudebníků z obou zemí, ale také se dostala mezi vítěze hlavního a nejstaršího ruského festivalu „Píseň roku“.

Únor 2019. „Vy jste důvod, proč vznikla show The World Best“- tato věta byla leitmotivem zpěvákovy účasti v novém projektu americké stanice CBS. Porotce soutěže Ru Paul to řekl poté, co Dimash předvedl píseň „SOS d’un terrien en détresse“. Herečka Drew Barrymore, která také zasedala v porotě, byla udivená, když slyšela kazašského zpěváka zpívat: „Nejdříve to vypadá, že zpíváte jako Queen, ale během minuty jako Pavarotti. A já nechápu, jak se to všechno může spojit v jednom člověku.“ Od svého prvního vystoupení v show se zpěvák stal jejím favoritem, avšak krok od finále se stalo něco nečekaného – Dimash učinil prohlášení: rozhodl se soutěž opustit, aby dal příležitost ukázat se a bojovat o hlavní cenu – jeden milion dolarů – mladším účastníkům. Mezi nimi byla i další Kazaška, dvanáctiletá zpěvačka Danelia Tuleshova a 13letý indický pianista Lydian Nadhaswaram, který se nakonec stal vítězem projektu.

SNY SE STÁVAJÍ SKUTEČNOSTÍ
Dimashovo první dlouhohrající album iD bylo představeno 13. června 2019. V Číně získalo platinový status 37 sekund po vydání a během hodiny se stalo trojnásobně platinovým. Ve stejném měsíci se v Astana aréně sešlo 39 tisíc diváků ze 64 zemí na novém sólovém koncertu zpěváka „Arnau“.
A vrcholem roku 2019 byl Arnau tour ENVOY – Dimashův první sólový koncert ve Spojených státech. 10. prosince vystupoval před plným sálem v jedné z hlavních hal v New Yorku – Barclays Center. Na více než tříhodinovém koncertu se sešli posluchači ze 60 zemí a 45 států Ameriky.

Program byl sestaven tak, aby odrážel ducha kazašské kultury různými způsoby: hlasem, dekoracemi a vizuálními efekty. Jako obvykle zpíval Dimash v různých jazycích, kromě své rodné řeči také ve francouzštině, italštině, ruštině, angličtině a čínštině. Mezinárodní publikum bylo nadšeno, když si mohlo poslechnout hudebníka hrajícího na dombru spolu s dalšími instrumentalisty.

Již dříve se zpěvák svěřil, že seznámit svět s kulturou svého národa byl jeho dětský sen. „Dnes v New Yorku se tento sen stal skutečností,“ řekl po koncertě.

PANDEMIC WORLD
Rok 2020. Arnau Tour – Dimashovo velké turné začalo v únoru. Jeho nový program viděli Dears (fanoušci zpěváka) v Krasnodaru, Kazani, Jekatěrinburgu a poté v Rize, Moskvě a Kyjevě. Byl očekáván v desítkách dalších městech, ale celosvětový lockdown kvůli pandemii COVID-19 přerušil veškerou aktivitu v showbyznysu.

Odložené turné však nezastavilo jeho tvůrčí úsilí – v dubnu vydal Dimash dojemnou píseň „We are one“ na podporu všech, kteří stáli v čele boje proti pandemii. Během období karantény Dimash pokračoval v práci na nových materiálech, uskutečňoval on-line vysílání pro fanoušky, zahraniční média a festivaly a v létě poprvé působil jako spolurežisér svého nového hudebního videa „Қайран елім“ („Kayran Elim“-„Má posvátná země“). V prosinci 2020 mohl zpěvák vystoupit v Moskvě na hudební ceně „Victoria“ a na festivalu „Píseň roku“. A poté oznámil svůj první online koncert DIMASH DIGITAL SHOW. A byl to pravděpodobně nejneobvyklejší tvůrčí zážitek ze všech – jak pro zpěváka, tak pro Dears po celém světě.

16. ledna byl na americké streamovací platformě Tixr.com uveden první koncert zpěváka v roce 2021, vytvořený speciálně pro vysílání na internetu. Na organizaci show, kde byly integrovány televizní a virtuální technologie, pracoval mezinárodní tým 140 lidí. Každé číslo bylo koncipováno jako samostatný klip s různými efekty. DIMASH DIGITAL SHOW byla k vidění několik týdnů a stala se jedinečným zážitkem jak pro samotného umělce, tak pro posluchače – mohli jej vidět současně tisíce lidí ve více než stovce zemí. Jak později řekli zaměstnanci společnosti Tixr, diváci DIMASH DIGITAL SHOW vytvořili rekord v prodeji vstupenek na koncert zahraničního umělce …

Жанарымда жас бар ма?
Тамшы тамса жасқанба
Елімді сүйіп
Көтердім биік
Алақанымды аспанғ!

I když v očích mám slzy
Netřeba skrývat své pocity
S láskou ke své rodné zemi
Za mír modlím se pro svět celý! 

Takto začíná píseň „Қайран елім“ („Kairan Elim“, „Má posvátná země“), kterou napsali Danijar Aldabergen a Oral Baisengir, a je jedna z nejdramatičtějších skladeb v Dimashově repertoáru. Objevila se v období pandemie a rozsáhlého lockdownu. Skladba a videoklip k ní se staly výzvou pro obyvatele planety – navzdory starostem a tragickým okolnostem je důležité vrátit se k pozitivním myšlenkám.

„Je to naše víra v to, že určitě všechno překonáme. Teď je nejdůležitější nezoufat a zůstat silný,“ říká Dinmukhammed Qudaibergen, prvorozený syn svých rodičů, syn kazašského národa, občan celé Země.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 5 =