Recenze na recenzi Be with me

Milí Dears! Všichni jsme zvyklí, že ať udělá Dimash cokoliv, na sociálních sítích se většinou hned objevují nadšené ohlasy. Píseň Buď se mnou (Be with me), kterou Dimash poprvé zpíval na online koncertu 16. ledna, zveřejnil 2. dubna v hudební podobě a jako videoklip 30. dubna 2021, však byla jiná. Vyvolala dosti rozporuplné reakce. Mě osobně uchvátila svým rytmem, tím, jak je nabitá pozitivní emocí a přímo vybízí k tanci. Mám ji od první chvíle ráda. Ohlasy jiných Dears byly i negativní. Článek od Stasji Luk ze Zen Jandex vyjadřuje jisté rozčarování a pokouší se zjistit PROČ přišlo. Než si přečtete jeho překlad, zkuste odpovědět na dvě otázky, které zde autorka klade čtenářům: Jaký je záměr (cíl) této skladby? Komu je určena tato píseň?

Lehký kazašský rap. Nový hudební směr? Co si myslí posluchači? (7. dubna 2021)
O písni „Be With Me“. Dojmy, názory. A trochu o rapu

Zdravím vás, moji milí!
Když se stanete Dears, chcete tvořit, vytvářet něco nového. Dimashovi fanoušci kreslí, zpívají, píší poezii, udržují stránky fanklubů, vytvářejí různá videa a dělají spoustu dalších věcí. A co já? Napadlo mě, že bych mohla propagovat Dimashovu práci svými články. A tak píšu v Zenu. Osud však přináší překvapení a zkoušky. „Miláčku, napiš další příspěvek o nové písni.“ A jéje! Ta píseň mně nějak neoslovila … O čem bych měla teď psát? Napíšu to tak, jak to cítím. A pokud dostanu od fanoušků za uši, tak se půjdu třeba pást.

Tak. Už jste poslouchali píseň Buď se mnou? Pokud se vám skladba líbila, nepokračujte ve čtení, abyste se nerozčílili. Radujte se z písně a já vám budu závidět. 🙂

Řeknu hned na začátek: tento článek obsahuje pouze můj názor a pár otázek. Není tu žádná kritika. A nebudu říkat, že ta píseň je špatná.

Cítím to tak, že tato píseň směsicí různých žánrů, chutí. Představte si, že zkoušíte nějaké nové jídlo, nejen proto, že má nezvyklou konzistenci a barvu, představte si, že chutná sladce, někdy slaně nebo dokonce vás v něm občas něco překvapí. Existují takové bonbóny: myslíte si, že jste dostali dražé s příchutí manga nebo kokosu, a pak … no, je to něco jiného. Z nějakého důvodu můj mozek odmítá přijmout toto dílo. Tu hudbu. Ukázky z videa sleduji v pohodě, protože Dimash s dívkami parádně tancuje. A všechno je tak čisté a krásné. Ale když poslouchám jen zvuk, trpím.

Nejsem odpůrce ani kritik umělce. Jsem jedním z tisíců (možná milionů) Dears, jejichž YouTube je úplně prodřené v místech, kde jsou Dimashova videa. Chápu, že umělec experimentuje. A respektuji vše, co Dimash a jeho tým dělají. Dobře, skladba má zajímavý začátek a místy zní opravdu úžasně. Zdá se, že celá skladba je poskládaná z různých střihů, lišících se žánrově, rytmicky, melodicky. Napočítala jsem 8 hlavních částí a 3-4 krátké přechody. Dombra, jazz (nebo něco jako jazz), rap, lyrika, popový zvuk, jdou jeden za druhým. Jsou tu i lidové motivy.

Nejprve jsem si myslela, že mi nesedí jazzový zvuk. Ale později jsem si uvědomila, že jde o něco jiného. Nesedlo mi to, že se to podávalo s omáčkou zvanou kazašský rap. A přitom mám rap ráda, když mám náladu, některé umělce dokážu poslouchat. Novou skladbu poslouchám stále dokola: zdá se, že je dobrá. A přesto mi tu něco chybí. Za prvé, Dimashe v té písni není dost. Vidím, že prostě potřebuji víc Dimashe! Aby křičel a pískal (jak někteří o jeho zpěvu říkají). Zadruhé jsem zjistila: krásná poezie, perfektní přednes, krásný rap …Co? Rap může být krásný?

V dobrém rapu neexistuje idealita: jsou to básně bez správného rýmu, jen aby se vešly do hudby, slovní zásoba, kterou je lepší v každodenním životě neslyšet, někdy „špatný“ zvuk, i strašná dikce, výslovnost. Zeptejte se Scryptonita (kazašský zpěvák): „Brácho, co to máš za divný přízvuk?“ Usměje se a pošle vás do háje a víc neřekne. Ano, s jeho dikcí je všechno ok, cítí, že by to tak mělo znít, takový je jeho styl.

Tento styl hudby se formoval pod vlivem nepříznivých životních podmínek v jiné subkultuře. Mladí lidé byli bez práce, společnost je nepotřebovala, přežívali a vyjadřovali se, jak uměli. Jejich tvorba prýští z duše, ale v jejich duši je agrese. To není špatně. Prostě život je takový: někdo se narodil ve zlaté kolébce a někdo neměl předem umetenou cestu. Rap je pak napěchován jejich emocemi. Proto je energie jejich rapu jiná, sdělení je jiné.

A čím je napěchován rap Dimashe a hochů z jeho týmu, kteří dělali rap? Tam je čistý zdroj kazašských tradic, hudby, poezie, lásky a dobra. Pokud jde o energii, jsou to čistí lidé, čistější než průměrný člověk. Proto rapový zvuk v nové kompozici působí jaksi nepatřičně. Forma neodpovídá obsahu, nemyslíte? Možná je to nový hudební směr: bílý nebo lehký kazašský rap, krásný rap. Pojem „bílý rap“ zní skvěle, ale evokuje asociace s bílými rappery. Proto ať je to „lehký rap“.

Dimash Kudaibergen. Ideální rapper: krásný bez jediného tetování

Někdy je zajímavé sledovat kreativní lidi. Chybí jim jen dva kroky jedním směrem na vrchol Olympu, ale tvrdohlavě jdou opačným směrem, jdou dolů, několikrát obejdou horu a začnou se škrábat nahoru tím nejstrmějším svahem. 🙂 Možná se zase mýlím, možná Dimash jde správným směrem, protože chápe dopad rapu a hip-hopu na vývoj světové hudby.

Mám otázku: Jaký je záměr (cíl) této skladby?

Možná jsou mezi čtenáři muzikologové. Vysvětlí mi účel této písně? Smíchat něco, co se nemísí, jako olej a voda?

Mnoho písní začne Dimash zpívat tiše, takže musíš zbystřit sluch. Poté postupně rozvíjí téma a přidává různé techniky zpěvu, vokalízy, gradaci. Pozornost posluchače je upoutána tím, jak se píseň rozvíjí, co se děje na scéně (v dobrém smyslu slova). Realizuje se několik cílů: zaujmout, pobavit diváka, upoutat jeho pozornost. Také ukázat krásu hudby, citů, hlasu, hlasových schopností a toho, jak si s nimi pohrává, jedinečnost kazašské písně (nebo jakékoli jiné) a tak dále. V nové písni tu gradaci nevidíme, střídají se pouze fragmenty různých žánrů. Pozornost posluchače se rozptýlí.

Druhá otázka: Komu je určena tato píseň?

Když se něco tvoří pro lidi a není to napsáno do šuplíku, pak si autor představuje cílové publikum: pro koho je to dílo, kdo bude plakat a smát se při poslechu této písně? Kdo dá půl království, svůj čas, pozornost, peníze?

Jaké je tedy publikum písně Be with me? Mladí lidé, teenageři? Ti poslouchají jinou muziku, jiný rap, pop, k-pop a další věci. Mladé čínské fanynky? Pochybuji. Možná milovníci jazzu? Nemyslím. Dears post-sovětského prostoru nebo anglicky mluvící? Možná. Ti ano, když ne kvůli písni, pak kvůli umělci.

Ano, nechala jsem poslechnout nahrávku svému staršímu synovi, vlastně jsem jej přinutila. Je to moderní mladý muž, který mluví kazašsky pouze v extrémních případech, přemýšlí a komunikuje rusky, ale studuje v angličtině a hudbu, kino, audioknihy vnímá jenom anglicky. Píseň vzal, nezavrhnul ji.

„Mami, co se ti nelíbí, skvělá píseň!“
„Ano? Dáš si ji do playlistu? “
„Ne, poslouchám jinou hudbu.“

Instagram je plný nadšených recenzí. Jsou lidé, kteří tuto skladbu poslouchají pořád dokola (šťastlivci). Cožpak jsem jediná, kdo nechápe moderní umění? Kdo ví, možná to bude po čase můj oblíbený kousek. Ale zatím není. Mýlím se asi také v cílové skupině. Protože to vypadá, že mnoho lidí má tu píseň za dobrou. Pokud se nová skladba dostane do 100 nejvíce poslouchaných skladeb v žebříčku Yandex, beru svá slova zpět. Mimochodem, v žebříčku Yandex Kazachstán není ze 100 skladeb ani jedna píseň od Dimashe Kudaibergena. Mí milí, tohle je nepořádek!“ (Stasja Luk)

Já osobně se domnívám, že cílem bylo pobavit a potěšit její posluchače, skladba prostě vyjadřuje dobrou náladu, určitou „frajeřinku“. Mladý muž, který ji zpívá, si prostě chce užívat život, nechce se ještě vázat do pevného vztahu. Ale zároveň si nemůže nevšímat krásy své dávné přítelkyně. A tak se objeví příslib nějakého „možná“ či „soon“…

„Lehký rap“ v písni je typicky Dimashův – uhlazený a jemný – podobného jsem si všimla už ve Screaming z Idol Hits. I zde rap naprosto nečekaně krásnými slovy vyzývá mladé lidi, aby se chovali slušně ke starším… Takže – nic nového pod sluncem.

Myslím, že Be with me je prostě určeno všem, kteří mají rádi svižnou muziku a kteří milují Dimashe bez jakýchkoliv předsudků. Kteří rádi tancují a kteří se rozkývají, když uslyší chytlavou melodii. Těm, kteří milují krásno. Kteří mají rádi takové bonbóny, které vás překvapí explozí chutí, třebaže jsou polité neobvyklou polevou.

Text písně najdete zde.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × three =