Grand Prix na Slovanském Bazaru 2021 získala Ruchia Bajdukenová z Kazachstánu

18. července se konal druhý soutěžní den Mezinárodní soutěže interpretů populární písně Vitebsk-2021 a slavnostní zakončení festivalu umění Slovanský bazar ve Vitebsku.

Slavnostní koncert byl zahájen jedinečným vystoupením členů poroty, kteří předvedli směsici Gratulujeme, festivale! Každý hvězdný sólista vystoupil s úryvkem písně ze svého repertoáru. V podání Dimashe Kudaibergena zazněla z pódia Slovanského bazaru píseň Be with me.

Festival pokračoval slavnostním vyhlášením vítěze XIX. ročníku Mezinárodní dětské hudební soutěže Vitebsk-2021. Hlavní cenu získal zástupce Černé Hory Komnen Vukovič. Po převzetí ceny předvedl skvěle píseň Je t’aime (Miluji tě) z repertoáru Lary Fabian.

Poté začal program druhého dne soutěže zpěváků populární hudby Vitebsk-2021, kde účastníci předvedli píseň skladatele slovanské země v jednom ze slovanských jazyků. Účinkující ukázali divákům i porotě svou schopnost interakce s živým zvukem nástrojů za doprovodu Prezidentského orchestru Běloruské republiky.

Skladby soutěžících byly prokládány vystoupeními světových celebrit. Významný srbský interpret Filip Žmaher, vítěz Grand Prix soutěže Vitebsk-1995, byl pro mladé hudebníky dobrým příkladem. Ruský popový mistr Igor Korneljuk uspořádal pro diváky sborové vystoupení svého hitu Deště. Ruský zpěvák Alexej Petruchin a skupina Gubernie vnesli do publika nostalgický nádech a soubor Alilo z Gruzie okouzlil polyfonním zvukem horské lidové písně.

Vítězka Grand Prix dětské soutěže Vitebsk-2020 Angelina Lomako uvedla krásnou skladbu Slunce nad Běloruskem. Vystoupení běloruského balalajkového virtuosa Alexandra Voroniše a baletní show Street Jazz bylo jakýmsi festivalovým experimentem.

Jaroslav Sumiševskij z Ruska upoutal pozornost publika svým upřímným vystoupením a Alexander Panajotov předvedl výjimečné pěvecké schopnosti. Člen poroty Sergej Pěnkin zaujal publikum svou energií a elánem. Členové skupiny Kořeny, kteří vyhráli první ročník projektu Továrna na hvězdy, rozproudili publikum svými známými písněmi. Duet Nikoly Petraše a Jevgenije Ševčenka z Ukrajiny se vřele podělil o svou lásku ve skladbě Čtvero ročních období. Jedna z nejznámějších běloruských zpěvaček Irina Dorofejeva představila premiéru své písně.

Rus Valentin Četverkin ohromil publikum náročným a krásným číslem Ekvilibrium. Dvojice Olga Ryžiková a Teo z Běloruska vyzvala všechny, aby se v tento nádherný večer stali Bližšími, zatímco ruská moderátorka Alina Artz vystoupila s krásným sněhobílým číslem. Nikolaj Noskov předvedl za silné podpory publika své populární písně Nespokojil bych se s málem a Je to skvělé.

Člen poroty soutěže Vitebsk-2021 a vítěz Grand Prix téže soutěže v roce 2015, Kazach Dimash Kudaibergen, vystoupil na slavnostním koncertu se svou skladbou Across Endless Dimensions, soundtrackem k italskému trháku Creators: The Past. Vesmírná skladba skladatele Piergiuseppeho Zayie, text napsal Antonelly Maggio, byla jakýmsi rozloučením s mladými hudebníky, přáním, aby se vždy snažili jít jen vpřed „nekonečnými dimenzemi“.

Výsledky soutěže interpretů populární písně Vitebsk-2021

Připomeňme si, že první den soutěže si na vítězství dělali nárok soutěžící z Kazachstánu, Ukrajiny, Srbska a Běloruska. Vystoupení ve druhém soutěžním dni jen potvrdila prvenství těchto účastníků: nejvíce bodů získali Ruchia Bajdukenová

(Kazachstán) s písní Zozulya, Renata Štifel (Ukrajina) s písní Má drahá matko, Irina Arsenievičová (Srbsko) s písní Ederlezi a Daniel Myškovec (Bělorusko) s písní Můžu si koupit lásku.

Podle pravidel soutěže se výsledky obou soutěžních dnů sečtou a porota společně rozhodne o udělení cen.

Ruchia Bajdukenová z Kazachstánu tak získala Grand Prix ve výši 20 000 USD, zvláštní cenu Lyra a diplom vítěze Grand Prix s výsledkem 138 bodů ze 140 možných.

Laureáty soutěže se stali:

  • 1. cena – Irina Arsenijevičová (Srbsko)
  • 2. cena – Daniel Myškovec (Bělorusko) a Renata Štifelová (Ukrajina)
  • 3. cena – Tofik Hadžijev (Ázerbájdžán) a Ivanna (Slovensko)

Gratulujeme všem držitelům diplomů, laureátům a vítězce Grand Prix XXX. ročníku Mezinárodní soutěže interpretů populární písně Vitebsk-2021 Ruchii Bajdukenové ke skvělým výkonům a zaslouženému ocenění!

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − six =