Reminiscence mezinárodního hudebního festivalu ve Vitebsku

Poklidné kulturní vody, které se rozlévaly v době pandemie všude kolem nás, i ve světě kolem Dimashe, konečně rozčeřila událost s velkým U. Tradiční mezinárodní festival Slovanský Bazar (14. – 19. 7. 2021), který je i soutěžní přehlídkou, v běloruském Vitebsku hostil zpěváky z mnoha slovanských i neslovanských zemí. Letos se o něm psalo, že je to platforma, kde se stírají hranice mezi zeměmi a všichni lidé začínají komunikovat v jednom jazyce – jazyce hudby.

Událost samozřejmě vyvolala obnovení zájmu o vše, co s Dimashem a Vitebskem souvisí. Z toho množství informací, které jsme si mohli přečíst, mě osobně zaujala jedna z Dimashových odpovědí na tiskové konferenci na festivalu v roce 2018.

Hovořilo se zde o kazašské kultuře, protože ta byla na festivalu v roce 2018 prezentována prostřednictvím nahrávky galakoncertu mistrů kazašské kultury „Umění velké stepi“. Dimashe se ptali, jak byla přijata kazašská píseň na festivalu i jestli má šanci konkurovat světové hudbě. Dimash tehdy řekl:

Abych byl upřímný, byli překvapeni, že Kazaši mají tak krásné písně. To především. Na úvod hraje naše dombra. Mnoho zahraničních umělců, kteří se soutěže zúčastnili, doposud tento nástroj neznalo, ale byli velmi překvapeni nádherou kazašské písně, a jsem rád, že díky této soutěži byla na světové scéně uvedena kazašská lidová píseň. Myslím, že to byl náš hlavní cíl a my jsme ho dosáhli. Myslím si, že kazašští umělci nebudou ani v budoucnu chybět na předních pódiích (jako na Eurovizi), protože máme velmi dobrou vokální školu, naši učitelé jsou opravdu úžasní a pokud svědomitě cvičíte, můžete dosáhnout všeho, můžete se dostat na takové světové scény, jako jsou hudební ceny MTV Music Awards, i takové scény můžete dobýt… To je docela realistické, myslím si, že prostě stačí zpívat kazašské písně. Anglická píseň dnes už není žádným překvapením, každý ví, že existují skvělé zpěvačky jako Beyonce nebo Mariah Carey, jejichž písně vůbec není snadné zpívat. Můžete je zazpívat s vlastní interpretací jako cover verze, ale pak tu chybí moment překvapení. S kazašskou lidovou písní, s kazašskými barevnými tóny, můžete překvapit celý svět, protože naše hudba je nejlepší.“

Tato slova má Dimash hluboce ukotvená ve svém srdci. Jsou výsledkem jeho představivosti. Dávají mu směr a cíl. Ten, kdo sleduje jeho kariéru, o něm ví, že navzdory nemožnosti veřejně vystupovat v době pandemie si nezoufá, ale v tichosti neustále tvoří.

Víme, s  jakou vřelostí vloni nazpíval modlitbu za těžce zkoušený Kazachstán i celý trpící svět Quairan Elim, jak byla přijata i jak se stala první kazašskou písní na MTV Friday Live Stream. Po dobu devatenácti týdnů se držela na vrcholu. Z pátého, čtvrtého či druhého místa vyšplhala na místo první! Nedávno jsme zažili zázračné působení dombry v instrumentální skladbě River of love (Řeka lásky).

Právě tady, ve Vitebsku, jak sám řekl Dimash při zahájení konceru, „před šesti lety zahájil svůj dospělý umělecký život“. V roce 2015 zde získal Grand Prix, zpíval nejen své slavné S.O.S., ale i Daididau a Опятъ метел (Zase fičí).

Od té doby je zde Dimash vždy vítaným hostem – v roce 2016 vztyčil festivalovou vlajku, zpíval duet Bělověžský prales s Nagimou Eskalievou i Zase fičí. V roce 2017 na závěr festivalu zazpíval Adagio. V roce 2018 byl člen poroty mezinárodní pěvecké soutěže pro děti a tehdy festival zahájil svým, nyní již opravdu slavným provedením S.O.S.. Nechyběl duet Bělověžský prales, na galakoncertu dětské soutěže zazpíval All by myself a na závěr festivalu uvedl skladbu Adagio.

Říká, že běloruský národ i Bělorusko miluje a vždy se sem bude rád vracet. A zdá se to celkem pochopitelné. Mohli jsme sledovat mimořádně vřelé přijetí, uctivé i neformální jednání, nadšený obdiv fanoušků, neutuchající ovace po představení. Kdo by se nechtěl na takové místo vracet! V červenci 2021 to vše ještě zesílil „efekt karantény“, fanoušci jej pronásledovali všude.

15. 7. Dimash seznámil hudební publicisty i veřejnost s některými svými plány na tiskové konferenci .

Obrovské nadšení si získalo jeho pěvecké vystoupení dne 16. 7. na slavnostním večeru k zahájení hudební akce. Vystoupení bylo zakončením předchozí “estrády“ a způsobilo skutečný poprask. Když zpíval píseň Láska podobná snu, publikum jakoby oněmělo, a co nastalo, když dozpíval, je prostě nutné vidět!

Любовь похожая на сон, s českými titulky

Dimash si přízeň svých fanoušků neskutečně užíval i při rychlé písni Buď se mnou, která následovala. A pocity těch, kteří vše sledovali v noci u internetu, vystihla nejlépe jedna z Dears „Dimash je nezaraditeľný zjav, meteor z vesmíru, fenomén, jav, u ktorého dokážem len plakať, do blba sa usmievať, čakať do noci na jednu stokrát počutú pieseň a jeho outfit a jeho úsmev a …. a ďakovať, že mi osud dovolil sa ho dožiť. Ďakujem.“

Be with me, s českými titulky

Všudypřítomní fanoušci jej sledovali, když dělal porotce (17. a 18. 7.), o přestávkách, při procházce, uháněli jej o autogramy, přáli si s ním mluvit, zahlédnout jej nebo se jej dotknout… Nejvíce je však zajímala pěvecká vystoupení. Be with me zaznělo znovu na zahájení druhého soutěžního dne, spolu s písněmi jiných porotců. Po přehlídce soutěžících byly vyhlášeny výsledky, Grand Prix získala podle očekávání kazašská zpěvačka Ruchia Bajdukenova. Slavnostní večer k zakončení festivalu pokračoval řadou pěveckých vystoupení, ale Dears zajímalo Dimashovo vystoupení. A tak si mohli naživo vychutnat píseň V nekonečných dimenzích.

Across endless dimensions, s českými titulky

Bylo to nádherných několik dní a my si stále znovu uvědomujeme, že to, co fanoušky k Dimashovi tolik přitahuje, není jenom jeho hudba. Každého obyčejného člověka fascinuje, že Dimashovi se plní jeho sny. Ale ty se přece mohou plnit každému, kdo má představivost! To je mocná síla, která může dát životu každého člověka směr! Jak říká ve své knize Sonia Choquette: „Představivost určuje, čeho se nám podaří dosáhnout a jak odvážné budou naše sny. Ztělesňuje inkubátor naší kreativity a života. Nemůžeme vytvořit něco, co si neumíme představit, a naopak jsme schopni vytvořit vše, co si představíme.“

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven + five =