Posvátná láska k hudbě

Jubileum Raimonda Paulse, velká podpora od Dears a přesvědčivý výkon tří nastupujících lídrů. Čím se zapsal do paměti druhý den festivalu Nová vlna 2021?

Vše začalo tradičním červeným kobercem, kde se Dimash fotil s dětmi z Akademie Igora Krutého. Na otázku, zda v Kazachstánu existují podobné vzdělávací instituce, odpověděl, že kromě dětských škol existuje i mezinárodní dětská soutěž Baqytty Bala.

Před zahájením soutěžního programu se konal koncert poroty. Vystoupení slavných umělců byla pro soutěžící jakousi mistrovskou třídou. Mnozí z nich mají sami bohaté zkušenosti s účastí na různých mezinárodních soutěžích a z vlastní zkušenosti vědí, jak důležitá je pro uměleckou kariéru zkušenost s účastí na tak významných akcích, jako je festival Nová vlna.

Dimash Kudaibergen přednesl skladbu Igora Krutoje Я скучаю по тебе (Stýská se mi po tobě) za doprovodu autora. Publikum přijalo zpěváka velmi vřele a v sále bylo mnoho Dears z Ruska a dalších zemí.

Reportéři pracující na festivalu zaznamenali, že o tvorbu kazašského umělce se zajímá velké množství diváků. Dimash poděkoval posluchačům z celého světa, vyjádřil obdiv svým ruským kolegům a pozval všechny do své vlasti.

V závěrečné části koncertu všichni členové poroty poblahopřáli k 85. narozeninám Raimondsu Paulsovi, jednomu ze zakladatelů Nové vlny a Národnímu umělci SSSR, který spolu s Igorem Krutým stál u zrodu festivalu.

Improvizovaný Sbor mistrů přednesl jednu z jeho nejslavnějších skladeb – Маэстро (Maestro). Píseň zazněla nejen jako hudební dar lotyšskému skladateli, ale také jako určitá podpora soutěžícím, jako symbol předávání tvůrčí pochodně z Učitele na Žáka, které spojuje „jedna posvátná láska k hudbě“.

Večer pokračoval druhým soutěžním dnem. Před účastníky stál nelehký úkol seznámit publikum s populárním dílem ze své země. Kvarteto Mezzo představilo píseň Дождь (Déšť) skladatele Pavla Jesenina na slova Erika Chanturiji. Tato skladba je dobře známá v celém bývalém Sovětském svazu, protože ji nastudoval slavný kazašský umělec Batyrchan Šukenov.

Výsledky druhého dne stanovily vedení čtyř soutěžících, kteří vzešli z prvního dne soutěže. S celkovým součtem bodů se dostali dopředu čtyři soutěžící: Jorge Gonzalez ze Španělska (169 bodů), skupina Mezzo z Kazachstánu (170 bodů), Denitsa Karaslavova z Bulharska (173 bodů) a arménský zpěvák Saro, který získal opět nejvyšší počet 179 bodů.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × 3 =