Cizinec a Nová země

Na zahájení soutěžní přehlídky v ruské Soči dne 19. srpna 2021 uvedl Dimash píseň Cizinec, která okamžitě nadchla publikum a posléze i Dimashovy fanoušky z celého světa. Spojilo se zde mnoho mimořádných talentů. Kromě Dimashova nepopsatelného zpěvu to byla zvláštní, tentokrát orientálně znějící hudba Igora Krutého. Hudbu doplnil tesklivým hlasem kazašského lidového nástroje kobyz Olžas Qurmanbek. A obsah písně vykreslila hluboká slova textařky Sharon Vaughnové.

Při poslechu prvních tónů písně Cizinec si můžeme představit kymácející se koráb. Koráb, ve kterém cestuje bohatý perský kupec. Námořníci konečně vidí zemi. Po dlouhé plavbě kupec konečně vstoupí na pevnou zem. Cizinec v cizí zemi. Šance pro nový začátek. Vzpomínky jej pronásledují, obrazy tváří těch, které nechal doma, nechtějí zmizet, on je však chová ve svém srdci.

I my dnes, ačkoliv je každý kousek Země popsán a změřen, stále můžeme podnikat objevné plavby. I my můžeme vstoupit na Novou zem. A znovu začínat. To, co skutečně máme, je totiž právě tento okamžik.

Objev nové země pak lze ztotožnit se slovy z biblického proroctví (Zjevení 21:1 a Izajáš 65:14), kde „nové nebe a nová země“ představují změnu vnitřní sféry vědomí, osobní transformaci. V jednom rozhovoru to vysvětluje krásnými slovy Zdeňka Jordánová. Tato spisovatelka a první české představitelka New Age o nové zemi říká:

Nová země – to jsme my. Nová země – to je každý okamžik. Nová země je ta nejnádhernější vize našeho života. Nová země je náš původní záměr, se kterým jsme přišli sem na zem. Nová země je spojení s Bohem, se zdrojem. Nová země je přátelství, kamarádství, zdraví, vesmír, spojení, partnerství, rovnocennost, zpívání, láska, víra. Všechno toto, ale ŽITO. To znamená, že všechny tyto krásné věci, o kterých si tady na zemi sníme, jako děti vnímáme, jsou vlastně podstatou života.“ Je to součást naší původní podstaty, co jsme přišli na zem zhmotnit, ukazuje se, že „v okamžiku, kdy toto začneme cítit, začneme to žít, začneme to rozvíjet, tak teprve poznáme, kdo doopravdy jsme… Není důležité ani tak to, co děláme, ale to, co cítíme… Pokud dokážeme cítit, dokážeme i tvořit.“

Určitě není náhodou, že text s takovýmto obsahem napsala úspěšná americká textařka, zpěvačka a producentka Sharon Vaughnová.

Sharon se narodila 2. května 1947. Napsala hity pro pěvecké legendy jako Willie Nelson, Waylon Jennings, Reba McEntire, The Oak Ridge Boys, George Jones, Kenny Rogers, Randy Travis, Patty Loveless, Agnes a Kate Ryan. Vytvořila přes stovku slavných hitů a v roce 2019 byla uvedena do síně slávy skladatelů v Nashvillu.

O hudební tvorbě řekla: „Je to velmi obtížná trasa na procházku, protože pokud píšete pro čistě komerční účely, začne být procházka nudná. Pokud píšete striktně pro emocionální očištění, pak to bude sobecké a zaměřené na sebe. Ale pokud půjdete po té přímé a úzké hranici mezi komerčním a opravdovým citem, vytvoříte napětí. „ (celý rozhovor)

Že je v nádherné písni Cizinec napětí, cit, příběh, láska a víra, naše původní podstata, spojení s Bohem a všechny ty krásné věci, které můžeme cítit a žít, je naprosto jisté!

MELODIE, KTERÉ JSEM NIKDY neslyšel, ZPÍVÁM
stále vidím meče, KTERÉ jsem musel dlouho UŽÍVAT
oheň poznačil mou KŮŽI, i když jizvy nemám
hoří v mé krvi a duchové se začínají vzdalovat

Text písně včetně videa s českými i anglickými titulky naleznete tady.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − 8 =