Daididau – zajímavá fakta

Kdybychom měli vybrat nejdůležitější kazašskou píseň, byla by to určitě byla Daididau. Troufám si tvrdit, že ji najdeme i na chystaném CD. Zde je s českými titulky z koncertu Bastau:

Dimashova maminka Světlana v rozhovoru řekla, že touto písní byl Di vždy velmi fascinován a pokaždé mu na ní velmi záleželo – pokaždé ji zpíval jinak.

Jaká je její historie? Kazachstánci museli bojovat, aby ochránili svou zemi, západní kolonizace jim vzala nezávislost. Básník a učitel Magzhan Zhumbayev vyzval kazašský lid k boji za svobodu a modernizaci, ale represivní režim jej uvěznil za konspiraci. Spolu s nesčetnými dalšími lidmi byl odsouzen během Velkého teroru v roce 1930. Když byl ve vězení, lhali mu záměrně, že jeho žena Zuleiha, které říkal něžným jménem Daididau, jej opustila. V písni pak básník říká: „Rozhodla ses mě opustit? Komu se můžu svěřit se svým smutkem?“

WIKIPEDIA o Zhumbajevovi píše:

„Zhumbajev přeložil díla Lermontova, Koltsova, Balmonta, Merezhkovského, Ivanova, Mamin-Sibiriaka, Maksima Gorkého, Alexandra Bloka, Goetheho, Heina a dalších básníků do kazašštiny. Po ukončení vysokoškolského studia se v roce 1927 vrátil do Kazachstánu a pracoval jako učitel. Kvůli nespravedlivému obvinění z pan-turkistického člena Alaşe Ordy a japonského špiona byl v Petropavlu zatčen a odsouzen za desetileté zbavení svobody. Až do soudu zůstával ve vězení Butyrka a později byl poslán do Karelie a Arkhangelské oblasti. V roce 1934 od něj Maxim Gorkij a Peshkova obdrželi dopis a kvůli jejich přímluvě byl Magzhan Zhumabayev propuštěn před stanoveným časem. Jen o půl roku později však byl znovu zatčen v Almaty a popraven střelbou NKVD 19. března 1938.“

Dnes je Kazachstán prosperující středoasijská země, ale mladí lidé nemohou zapomenout na to, co jejich předci museli vytrpět.

Nádherné je Dimashovo provedení ze soutěže Singer. V soutěži Singer pozval k produkci písně Dimash svoje spolužáky a kamarády z Kazachstánu, kteří umí hrát na dombru, aby jej doprovázeli při této písni. Sám také v úvodu hrál na dombru. Píseň potom zpíval velmi procítěně, že diváci měli slzy v očích a byli jeho projevem zcela uchváceni.

Také ji, v krásném kazašském kroji zpíval v soutěži The World Best v Los Angeles, vyjádřil se, že mu velmi záleželo na prezentaci kazašské kultury. Jeho vystoupení s touto písní však produkce vystřihla a on zpíval, trochu nepatřičně, v kroji americký srdceryvný hit All by myself.

Nádherné kazašské kroje, ve kterých píseň obvykle zpíval, mu vysloužily od Dears označení „princ Dimash“.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + sixteen =