Ildar Gainutdinov: Rozplynout se v tanci

Dne 9. března 2020 se Dimashova píseň Mademoiselle Hyde rozehrála novými úžasnými barvami. Vystoupení kazašského umělce doplnil hypnotizující tanec Ildara Gainutdinova. Sólista baletu TODES prozradil DimashNews, co pro něj tanec znamená. 

Ildar Gainutdinov a Dimash Qudaibergen vystoupili poprvé na jednom pódiu v Moskvě v rámci světového turné ARNAU 9. března 2020. Na pódiu slavné Megasport Areny se setkali dva jedinci, kteří maximálně odhalují současnou hudební kulturu.

Dimashův zpěv a Ildarova choreografie se vzájemně doplňovaly a zdůrazňovaly a vyprávěly o úsilí dvou osobností v jedné osobě. Snad poprvé se pozornost diváků soustředila nejen na oblíbeného zpěváka, ale také na tanečníka a snažili se zachytit každý detail jeho nádherného vystoupení.

Dimashovi fanoušci vyjádřili opakovaně přání vidět novou společnou tvorbu umělců.

Navzdory svému nabitému programu si Ildar rád popovídal s DimashNews, aby prozradil, jakou roli hraje tanec v jeho životě. 

– Ildare, na úvod bych vám rád pogratuloval k vašemu nedávnému vítězství ve druhé sezóně Dance Revolution! Vaše vystoupení bylo dechberoucí. Povězte mi prosím, jak začala vaše tvůrčí kariéra? V jakém okamžiku jste si uvědomil, že tanec je váš život?

– Moc vám děkuji! Vlastně jsem si nikdy nekladla otázku, čím chci v životě být. Tančím od té doby, kam mi paměť sahá. Teď už si nedovedu představit, že by to mohlo být jinak. 

– Během své kariéry jste absolvoval obrovské množství různých vystoupení. Jsou nějaká, která vám nejvíce utkvěla v paměti?

– Na to je docela těžké odpovědět, protože pokaždé cítím tanec právě v tu chvíli. A i když je to stejné představení, pokaždé je jiné, protože pokaždé ho mohu procítit úplně jinak a představit nové pohyby. A většinou dělám to, co mi říká můj vnitřní hlas.

– Bylo nějaké představení, které vás nejvíce nadchlo? 

– V mém životě je spousta důležitých představení, která mi stále přinášejí vzrušení a nadšení. Tím úplně prvním byla moje premiéra v baletu TODES Ally Duhové. Bylo mi teprve 14 let a pamatuji si, jak vzrušující a zodpovědné to bylo. 

Pak to byly velké scény na Eurovizi v letech 2013 a 2018. Také při každém vystoupení v televizních projektech je potřeba maximální soustředění a koncentrace. Bylo velmi vzrušující vystupovat na slavné scéně Avalon v Hollywoodu. Upřímně řečeno, takových vystoupení byla opravdu spousta. Jeden den by nestačil na to, abych je všechny vyjmenoval. 

– Vystupujete raději sólově, nebo v duu?

– Určitě vystupuji v duetech, ale právě sólo je moje láska. Tehdy mám možnost se v tanci úplně rozpustit. Během těchto okamžiků kolem mě nic není: jsem tu jen já a hudba. A samozřejmě možnost improvizovat, což je v párovém tanci velmi obtížné. 

– Inscenoval jste někdy představení sám? Které choreografy máte rád a na čí práci můžete upozornit?

– Jsem umělcem baletu TODES Ally Duhové a choreografové jsou našimi uměleckými vedoucími, přesněji řečeno je jich sedm. Někdy inscenuji sám sebe, ale to se stává velmi zřídka. Číslem jedna pro mě vždy bude moje nejdražší přítelkyně a mentorka – Alla Duhová.

– Každý, kdo někdy viděl vaše vystoupení s Dimashem v Moskvě, je i po tak dlouhé době stále velmi ohromen. Chtěli byste spolu ještě někdy vystupovat? A byla to improvizace, nebo režisérův nápad?

– Bylo by mi potěšením s Dimashem znovu vystupovat. Byla to pro mě zkušenost k nezaplacení. Hluboce na mě zapůsobila jeho profesionalita, ale ještě více na mě zapůsobila jeho lidskost. Jsem také upřímně vděčný Dimashovým rodičům, kteří ke mně byli velmi laskaví. Představení v Moskvě bylo improvizační. Tancoval jsem tak, jak jsem to cítil, a jsem velmi rád, že má u lidí toto číslo stále pozitivní ohlasy.

– Máte nějakou radu pro začínající tanečníky? 

– Především byste si měli vždy stanovit nějaký cíl. Jít si za ním, dosáhnout ho a pak si hned stanovit nový. Teprve stanovením cílů si začnete uvědomovat, kolik toho ještě musíte ujít, celý život je před vámi a skládá se z kroků, které jsou nekonečné. Život je tak vzrušující, tak jasný a nádherný. A každý jeho okamžik je třeba prožít důstojně. Nikdy si nepřipisujte Boží zásluhy. Vaše nadání a schopnosti jsou jeho zásluhou a jediné, co musíte udělat, je tvrdě pracovat, a pak se vše podaří.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 18 =