Rozhovor s Dimashem pro MUZ TV 1. část

14. 11. 2020 byl vysílán (v souvislosti s blížícím se pořadem Píseň roku MUZ TV 5. prosince) v ruské televizi rozhovor s generálním ředitelem MUZ TV Armanem Davletjarovem, který byl uskutečněn ještě před pandemií, v únoru 2020. Arman Davletjarov je Kazachstánec, který studoval v Moskvě a nyní zde žije a pracuje, také jako hudební producent. Nikdy ale nezapomíná, odkud pochází, a pomáhá své zemi všemi možnými způsoby. Arman Davletjarov nahrál záznam rozhovoru na svůj vlastní oficiální kanál YouTube hned po přímém přenosu.

Když jej posloucháme (v ruštině), znovu si uvědomujeme, jak se Dimashův život změnil. A znovu mu přejeme, jako nám ostatním, aby zase pandemie uměleckému světu umožnila žít, nejen přežívat. Překlad rozhovoru do AJ jsme získali z DKIFC a vám jej poskytujeme v češtině.

DIMASH KUDAIBERGEN – ZROZEN KE ZPÍVÁNÍ (Výňatky z představení Dimashe)
Hlasový fenomén…
... No, vlastně jsem úplně normální chlap ...
... jeden z nejtajemnějších zpěváků ...
... pojďme k další otázce ...
... o jeho šíleném příjmu existují legendy ...
... nevím, kolik stojí chleba ...

O jeho soukromém životě není nic známo.

Dimash! Jeden z milionu. Zaplňuje obrovské sály v Moskvě, New Yorku, Londýně a Pekingu. Jeho velký hlasový rozsah je něco kosmického a extrémně vzácného. Zpěvák může snadno přejít z barytonu na tenor, a dokonce i na ženský soprán.

Ctěný umělec Kazachstánu, velvyslanec míru, hvězda světové úrovně, která patří mezi 100 nejatraktivnějších mužů v Asii. A – klobouk dolů - ve věku 26 let.

Dimash Kudaibergen opravdu nerad poskytuje rozhovory, ale udělal pro nás výjimku. Setkal se s Armanem Davletjarovem, generálním ředitelem Muz-TV, a řekl mu nejvíce soukromé podrobnosti ze svého života.

Kolik vydělává? Je jeho srdce volné? O čem sní? Jaké bylo jeho dětství? A jak se vidí ve stáří?

A: Dimashi, měl jste šťastné dětství? Jaké bylo vaše dětství?

Velmi šťastné. Velmi šťastné. Jako dítě jsem cvičil taekwondo a plavání a zpěv, klavír. Měl jsem nabitý program, od rána do noci. A měl jsem čas hrát fotbal a bláznit s ostatními dětmi. Žil jsem téměř jako každé normální dítě. Chodil jsem do hudební školy a sportoval.

(Výňatek z videa)

Zpěvák se narodil v rodině hudebníků a významných osobností Kazachstánu – Kanat a Světlana Aitbajev. Dimashova matka říká, že jako dvouletý chlapec po představení svých rodičů chlapec vyběhl na jeviště a poděkoval publiku za potlesk. A uslyšel své první „BRAVO!“ ve věku 5, když začal zpívat.

A: Už od dětství jste snil o tom být umělcem?

D: Pamatuji si, že když jsem byl dítě, a když jsme kreslili obrázky, když mi byly dva nebo tři roky, kreslil jsem studio, počítač, zvukový zesilovač, reproduktory, ekvalizér, mikrofony a mám scénu namalovanou. Zatímco ostatní kluci kreslili auta, poslal jsem do vesmíru mé sny, mé plány… A nyní se postupně plní…

A: Co jste poslal do vesmíru? O co jste žádal?

D: Z nějakého důvodu jsem vždycky chtěl zpívat na velkém pódiu, i když … tehdy mi byly jen tři roky. Dokud si pamatuji, nikdy jsem nemluvil o jiné možné kariéře, jiné možné profesi. Z nějakého důvodu jsem si vždy myslel, že budu zpěvák, umělec.

A: Vaše oblíbené vzpomínky z dětství?

D: Okamžik, kdy jsem dostal kolo. Okamžik, kdy jsem vyhrál národní soutěž s názvem „?“ ve věku pěti let. A dostal jsem čestné osvědčení a tisíc tenge. To jsou teď tři dolary. Vzpomínám si, že jsem spěchal dát své babičce toto osvědčení a tisíc tenge, aby si mohla koupit něco pro sebe. A když jsme šli domů, pořád jsem se ptal své matky: „Takže ty peníze máš, že? Dáme je babičce…“

A: Takže váš první výdělek byl 3 dolary?

D: Tak to je …

„Každý rok se v životě Dimashe zvyšuje počet certifikátů a ocenění. Vyhrál důležité hudební soutěže a vyhrál Grand Prix na prestižní mezinárodní soutěži Slovanský bazar. Svým neuvěřitelným charismatem a svým jedinečným hlasem zpěvák bezpodmínečně přesvědčil porotu a publikum.

(„Dimash Kudaibergen, Kazachstán“, výňatky z Dimashových představení).

Dnes je Dimash jedním z nejpopulárnějších zpěváků naší doby. Hold mu vzdávají Kazachstán, Rusko, Čína, Amerika a Evropa.

A: Jak se změnil váš život od doby, kdy jste se stal populárním?

D: Vzpomínám si na okamžik po prvním kole „Singera“ s písní „SOS“. Následujícího dne jsme museli natočit dokument pro další show. Poté jsem byl požádán organizátory o natáčení o něco později… Opouštím hotel, jsou tam hlídači… Je to poprvé, co jsem šel na procházku v zahraničí s bodyguardem a lidé se kolem nás začali shromažďovat. Bylo to úžasné! Bylo to jako z pohádky.

A: Co jste cítil v tu chvíli?

D: Radost. Za prvé, radost… a za druhé, trochu strach. Protože jsem si uvědomil, že mě lidé, moji práci, začali mít z celého srdce rádi. Musel jsem se rychle vzchopit, nepanikařit, prostě pokračovat.

(Výňatek z Dimashova představení)

Talent Show „Jsem zpěvák“ se konala v Číně v roce 2017. Dimash byl nejmladším účastníkem. Dostal se do finále, ale nevyhrál. Hudebník obsadil druhé místo. Ale získal si srdce téměř všech ve východní zemi. Jeho první studiové album „ID“ získalo v Číně v roce 2019 platinu za pouhých 37 sekund. Absolutní rekord!

A: Existuje tento strach ještě dnes?

D: Ano..

A: Ten z té doby?

D: No, ne úplně ten strach, protože právě teď jsem na vrcholu, a o pár let později na mě možná zapomenou. O tom není ten strach. Bojím se, že je zklamu. Snažím se potěšit své rodiče, snažím se potěšit své přátele. Bojím se chvíle, kdy budou moji rodiče zklamaní. Toho se děsím.

Po účasti v soutěži „Singer“ mnoho produkčních společností z celého světa bojovalo o talentovaného mladého muže z Kazachstánu.

A: Jak důležitá je ve vašem životě role producenta? Kolik toho potřebujete? Jak moc posloucháte lidi kolem sebe v různých zemích?

D: Mám lidi v různých zemích. Asi není žádným tajemstvím, že mám různé producenty, společnosti v různých zemích, se kterými pracuji. Ale nemáme nikoho, komu bychom se upsali, například výlučná práva nebo tak něco… U nás je všechno založeno na přátelství, na důvěře. Ale jako dospělý dělám všechna důležitá rozhodnutí sám. V mnoha ohledech se radím se svým otcem, protože je chytřejší, moudřejší a zkušenější…

A: Kde je dnes váš domov?

D: Vzhledem k tomu, že musím jezdit na turné, žiji v té či oné zemi měsíce. Ale samozřejmě se snažím být častěji doma.

A: Je vaším domovem dům vašich rodičů?

D: Samozřejmě, samozřejmě…

A: Kde se cítíte dobře?

D: Cítím se dobře s rodiči. Ať jsem kdekoli – v Americe, Africe – nejdůležitější je být jim nablízku, cítit jejich teplo.

A: A co pro vás znamená máma a táta?

D: Jsou pro mě vším. Jsem hrdý na své rodiče. Celý život mě učili, jak se chovat důstojně, na co se mám v životě připravit.

Nyní Dimash roste. A nejde jen o přehlídky a koncerty. Světové modelingové agentury věnovaly pozornost majestátní postavě zpěváka s neobvyklým chováním. Hudebník se opakovaně objevuje na lesklých obálkách slavných časopisů. A čínská letecká společnost dokonce jednou ozdobila svá letadla portrétem zpěváka.

A: Jak žijete? Kdy se probudíte v obvyklý den Dimasha Kudaibergena…?

D: Pokaždé je to jiné. Někdy zůstávám ve studiu od večera do příštího poledne. Spím 4 – 5 hodin, pak začnu znovu pracovat, kouzlit a snít o dobré budoucnosti.

A: Ve kterém městě se studio nachází?

D: Pracuji v Pekingu, ve Francii, v Rusku.

A: Máte obrovskou armádu obdivovatelů. Když jsem byl v Kazachstánu kvůli koncertu v hotelu, byla tam spousta žen se slovy „Dears“ na hlavách. V centru města mě poznaly, rozběhly se ke mně a také mi nasadily tuto věc na hlavu: „Vem si ji také večer na koncert!“

Dimashmánie“ se rozšířila po celém světě. Armáda fanoušků je opravdu obrovská. Znají jeho písně, sledují jeho plán turné, cestují za ním po celém světě a ti nejodvážnější si dokonce nechají vytetovat jméno svého idolu. Mnoho dívek přiznává, že vysoké tóny, které Dimash zpívá, je očarovalo, a od prvních vteřin jeho vystoupení je uvedou do skutečného transu.

A: Co chcete lidem kromě své tvorby sdělit, pokud mají následovat váš příklad?

D: (povzdechne si) Kdybych řekl, že jen dobrou hudbu, nebyla by to pravda. Chci, aby tu nebyly žádné války. Všichni jsme se narodili, abychom měli slušný život. Neměli bychom zapomínat, že v určitém okamžiku musíme nést odpovědnost za všechno, co děláme. Chci poděkovat svému publiku za to, že nám příkladem ukázali, jak mohou být lidé přáteli. A přátelství se meze nekladou. V Americe jsem měl sólový koncert v Barclays Center, kde byli přítomni a zpívali lidé z 54 zemí v kazašštině. Bylo to tak vzrušující! To je den, o kterém jsem snil od dětství. Usmívali se na sebe, mluvili mezi sebou i bez znalosti jazyka toho druhého.

Dimash je ztělesněním pokory a dobrého vkusu, který svým fenomenálním hlasem okouzluje publikum i mistry. Zdá se, že tento úžasný mladý muž může dát světu nový jazyk – lásku k hudbě.

D: Hudba je víc, než se na první pohled zdá. Vložil jsem svou duši, sdílím své nitro.

A: Stojí vás to odvahu?

D: Ano. Hudba, jak ji vidím … to je pro mě vše. Nedokážu si představit život bez hudby a mám rád svou práci.

Dimash je přesvědčen, že hudba a přátelství jsou dobrými spojenci světového míru.

D: Vždycky na svých koncertech říkám, že celé publikum je členy mé rodiny a nechci, někdo v mé rodině zklamat.

Odpověď: Kdo jsou vaši přátelé? V jaké oblasti pracují?

D: Hudebníci. Jezdí se mnou na turné. Můj blízký přítel, Rassul, je můj doprovodný zpěvák. Další kamarádka Zarina také zpívá doprovod. Jordan je manžeka mého bratra a nejlepšího přítele, Jerlana Bekčurina. A Jerlan Bekčurin je aranžér a zvukař, producent zvuku na všech mých koncertech. A nápověda je Raušan, moje malá sestra.

Odpověď: Všechno zůstává v rodině.

D: Jo, máma a táta pobíhají v zákulisí a o všechno se starají. Máme koncertní promotéry … Můj bratr Mansur se mnou hraje dombru. A jiný bratr Alichan s námi také hraje na dombru.

A: Cítíte se dobře s blízkými kolem sebe? Vypadá to, že celý tým je většinou tvořen blízkými přáteli a příbuznými. Proč? Protože jim věříte?

D: Ano, v zásadě bych nemohl žít bez důvěry.

Když už mluvíme o přátelství. Slavný čínský herec Jackie Chan viděl, jak se Dimash objevil v televizi, byl fascinován jeho zpěvem a chtěl okamžitě poznat tohoto talentovaného umělce. Zpěvák a akční hvězda jsou od té doby dobří přátelé.

D: Nedávno jsem zpíval soundtrack k jeho novému filmu a pokaždé, když se setkáme, jsem ohromen, jak skvělý a prostý je tento člověk. Skvělá osobnost … Ale jak je prostý! Přichází střílet nebo zkoušet, pozdravuje všechny … takové estetické potěšení vidět to všechno! Je fantastické, když si člověk uvědomí, že je velký, ale přesto zůstává pokorný.

I přes svůj neuvěřitelný úspěch Dimash netrpí ani „ hvězdnou nemocí “. Je skromný, zdrženlivý a dokonce trochu plachý. Nemysleli byste si, že stojíte před hvězdou skutečného světa.

A: Změnil se dnes váš život hodně? Co pro vás znamenají peníze?

D: Pro mě jsou peníze jen… No, to je v podstatě nic. Musíte jen vydělat peníze, abyste mohli žít.

A: Máte s sebou nějaké peníze? Máte peněženku?

D: Ne. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy šel do obchodu. To bylo před několika lety.

A: Ale víte, kolik stojí chléb, například v Kazachstánu nebo Rusku? Mléko? Auto? Jste někdy na Zemi? Nebo žijete jen uměleckou tvorbou? (Smích)

D: Ne. Nevím, kolik stojí chléb, protože mám doma malého bratra, který chodí kupovat chléb. Ale vím, kolik stojí mikrofon Neumann.

A: Co stojí mikrofon Neumann?

D: 5 000 $.

A: Šílené peníze.

D: No, ano… nerad mluvím o penězích, protože… Neměli byste o nich mluvit. K čemu?

Dimash nebyl nikdy chycen při nějakém skandálu nebo intrikách. Vypadá to perfektně. Někteří novináři ze bulvárního tisku, zejména ti zlovolní, nemají o čem psát.

A: Je to opravdu tak snadné?

D: Jsem běžný Kazachstánec, který má svůj vlastní morální kodex. Umím také dělat hloupé vtipy, urazit se, rozzlobit se…

Odpověď: Pokud se urazíte, co uděláte? Mluvíte?

D: Vlastně se snažím vůbec nemluvit.

A: Necháváte to uvnitř?

D: Ano, a pak jednou za rok nebo každé dva roky – bum!

A: A když se zlobíte… jak se zlobí Dimash? Křičíte, máváte rukama… já nevím… házíte kolem sebe věci, boucháte do zdi? Jak se cítíte, když se zlobíte?

D: Je to děsivé. Raději nevidět (oba se smějí).

A: Jste tak pozitivní a laskavý, nedokážu si vás představit, že jste naštvaný.

D: No, proto jsem zřídka naštvaný.

A: Mat? (Pozn.: „Mat“ je v ruském jazyce jakýsi vlastní hrubý jazyk. Nadávky a výrazy, které nelze použít z důvodu veřejné morálky, jsou určeny hlavně k urážce adresáta nebo k negativnímu hodnocení lidí a jevů.) .

Stává se to? Do jisté míry spojit věty…? (Smích)

D: Pojďme k další otázce. (rozpačitý smích)

Další otázka je zvláště zajímavá pro četné fanynky zpěváka. Má takový pohledný muž přítelkyni nebo si ještě nenašel JEDINOU? Dimash nerad mluví o svém soukromém životě. Je to dobře udržované tajemství. Fanoušci se snažili zjistit něco o lepší poločce zpěváka, bylo to marné ..

A: Jaké je váš současný stav? Jste zamilovaný, ve vztahu, máte manželku a spoustu dětí? Víte, nikdo o tom nic neví.

D: Ano, protože o tom nerad mluvím. Je to můj soukromý život a není to vaše věc.

A: Proč skrýváte svůj osobní život?

D: Nevím… to je pro mé srdce pohodlnější. Jsem stále svobodný, ano.

A: Vaše srdce je volné…

D: Ano.

A: Takže fanoušci mohou mít své naděje…

D: Ano, do hořkého konce (smích).

A: Je něco, co byste chtěl ve svém životě změnit?

D: Ne. Jsem šťastný ze všeho, co se v mém životě stane.

Dnes obsahuje život hudebníka spousty plánů pro nadcházející roky. Jeho kalendář turné je plný, poptávka po něm je závratná. Koncerty, vystoupení, fanoušci, květiny, potlesk. Nové písně a známí. Nové země a nové emoce. A hodně – a hodně hudby. Protože Dimashův hlas není jen darem a zázrakem. Je to to, co se dotýká srdcí lidí, co je vede do nádherných světů. Něco, co dělá svět trochu lepším a jasnějším.

A: Jak se vidíte v budoucnosti?

D: Starý muž na turné. Zpívající, řvoucí a skřípavý stařík. (Smích)

Druhou část rozhovoru najdete tady.

Jeden komentář

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 2 =