Moje drahá (Qaraǵym-aı) – zajímavá fakta

Nedávno byla na oficiálním YT kanále zveřejněna píseň Moje drahá (někdo by ji také mohl přeložit jako Zřítelnice mého oka), Qaraǵym-aı z Dimash Digital Show.

Zaujme každého posluchače, mě při jejím poslechu jímá hluboký smutek. Emoce, které vyvolává, vyjádřil trefně kdosi v komentáři pod starším videem: „Jsem Rus, slovům nerozumím, pláču, ale nevím proč.“

Dimash píseň zpíval mnohokrát, například na koncertě, který se konal k 70. narozeninám autora hudby, Kenese Dujsekejeva v lednu 2016. Skladateli se tehdy Dimashovo provedení velmi líbilo, aplaudoval se slovy „Bravo“. Jeho vystoupení v říjnu 2020 na 60. výročí Kazakkoncertu doprovázel hudebník, kterého Dimash označil za génia – Adilžan Tolukpajev bylo neuvěřitelně emocionální. Nikoho nenechalo lhostejným, nejen proto, že jej Dimash věnoval památce nedávno zesnulého Kenese Dujsekejeva. Bylo to vystoupení zralého a velmi citlivého muže.

O této písni píše Anjura Umanova: Přibližně před 25 lety básník Šomišbaj Sariev napsal text písně Karagym Ay. Píseň chtěl věnovat své dceři, která se měla vdávat. Otec vložil do textu písně své zkušenosti, aby jí poradil, co ji v životě s mužem čeká. Vypráví jí o smyslu života. Říká, že hlavním smyslem života je Láska. Život, prožitý bez lásky je pustý. Žádné bohatství, nakupené za celý život se nevyrovná jednomu dni, prožitému s Láskou. Básník poprosil svého přítele hudebního skladatele Kenese Dukseeva, aby napsal ke slovům hudbu. Když skladatel tvořil hudbu, vzpomínal na svou jedinou sestru, která se nestačila vdát, protože zemřela ve věku 19 let. Představoval si, jaké city by prožíval otec, který by dával svou dceru ženichovi. Proto je píseň nejen o dceři básníka, která se měla vdávat, ale i o sestře skladatele, která se nikdy svatby nedočkala. Proto v písni cítíme bolest a smutek nad láskou, která se nikdy neuskutečnila.

Text písně najdete zde:

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five + three =