Jsem v tísni, tak volám S.O.S.

Pro některé lidi bude jméno Dimashe Qudaibergena navždy spojeno s písní S.O.S. Zpívá ji nezapomenutelným způsobem, a navíc hrála několikrát klíčovou roli v jeho kariéře. Její text je francouzský, píseň nebyla určena primárně Dimashovi. Jaká je tedy její skutečná historie?

Tvůrcem písně je Michel Berge, který ji napsal pro rockový muzikál Starmania v roce 1978. Píseň byla inspirována unikátním hlasem zpěváka Danilela Balavoina. Daniel zde ztvárnil roli Johnnyho Rockforta. Starmania se stala jedním z nejúspěšnějších francouzských muzikálů. Balavoinovo brilantní vystoupení jej katapultovalo mezi hvězdy. Díky úspěchu muzikálu navázali Michael a Daniel úzké přátelství, ve kterém podporovali a obdivovali jeden druhého. Oba však měli smutný osud – zemřeli mladí. V roce 1986 zemřel D. Balavoine při nehodě helikoptéry, o osm let později utrpěl Michel Berge tragický srdeční infarkt. Jejich úmrtí zanechala pusto a prázdno v srdcích miliónů.

Copyright © Iva Kubištová – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autorky

Francouzská televize pozvala v roce 2017 Dimashe, aby představil píseň v živé talk show. Toto představení má v současnosti z Dimashových uploadů nejvyšší počet shlédnutí (23 miliónů ke dni 11. 10. 21).

Jiný televizní pořad (na C8 TV Cannel) uvedl rozhovor s Claire Balavoine, sestrou Daniela Balavoine. Ona i celá rodina byla dojata muzikálností mladého zpěváka a jeho procítěnou interpretací. Francouzský hudební kritik řekl: „S.O.S, tato píseň je téměř 40 let stará. Ale říkám, že nikdy, NIKDY ji zpěvák neprovedl tak dobře. Smekám klobouk, pánové!“

Zde je příběh písně.

Píseň se dočkala řady cover verzí, z nichž asi nejznámější je verze s názvem Only the Very Best s anglickým textem, zcela odlišným od originálu, jehož autorem byl Tim Rice. V roce 1992 ji uvedl Peter Kingsbery, zpěvák americké kapely Cock Robin a stala se také velkým hitem ve Francii.

Copyright © Iva Kubištová – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autorky

Že byla S.O.S. pro Dimashe osudová, řekl sám Dimash v řadě rozhovorů. Všichni víme, že změna v jeho kariéře nastala po pěvecké soutěži Slovanský bazar v roce 2015, kde získal cenu Grand Prix.

Úplný poprask nastal po jeho vystoupení s touto písní na pódiu v čínské The Singer v lednu 2017, kdy mu její provedení prakticky přes noc získalo miliony fanoušků.

Představu o tom, jak okouzleni jeho vystoupením mohou být posluchači, si můžeme udělat z vyznání čínské Dear Judy Lu:

Byla jsem posedlá Dimashem od 21. 1. 2017, kdy otevřel ústa a vyšla první nota. To byla noc, na kterou nikdy nezapomenu. Stále si pamatuji, že jsem si přehrávala jeho výkon SOS na Singeru znovu a znovu až do rána, a řekla jsem si, že on je ten, o kterém se musí dozvědět celý svět a musí se skvět na obrovských scénách, kde ho všichni uvidí. A musím ho podpořit. A měla bych být poctěna, že ho můžu podpořit. To je to, co jsem dělala a co dělám teď: vítám ho ve svém světě a podporuji ho do celého světa. Mluvím o něm na sociálních médiích, dostala jsem ho na první místo v různých soutěžích se všemi ostatními Dears, kupuji časopisy, kde se o něm psalo a výrobky s jeho jménem, podporuji ho v anketách a snažím se přesvědčit další Dears, aby i oni pokračovali v jeho podpoře. Prožila jsem těžké časy, ale myslím že má cesta může ukázat, jak neuvěřitelný je Dimash…“

Slavné vystoupení s S. O. S. na The World Best 2019, které bylo zkráceno a kde málem shořel klavír, zvedlo díky jeho skvělému zpěvu vlnu zájmu o Dimashe v USA:

Na počátku roku 2021 byl Dimash vybrán společností Sister City International, aby vystoupil se svým představením S.O.S. při slavnostní (online) inauguraci amerického prezidenta Joe Bidena. „Ze světově proslulých zpěváků jsme vybrali Dimashe Kudaibergena. Dimash je vlastenec, člověk lidských hodnot. Je symbolem světového míru. Milují ho lidé po celém světě. Podle našeho názoru jeho osobnost sahá nad rámec politiky. Se svými písněmi a krásným hlasem je skutečným umělcem, vyslancem světa, který se dostal do srdcí miliard lidí, kteří mluví různými jazyky a mají různé vzdělání.“ zdůvodnili jeho výběr.

Snad vás všechny ty verze neunavily? Vždyť to jsou jen ty nejvýznamější! Kromě řady dalších můžete na YT najít desítky těch, kteří na tuto píseň reagují, nechybí ani české reakce, velmi zasvěcenou najdete tady.

A když už se na S.O.S. díváme ze všech stran, dovolím si upozornit na porovnání s jinými zpěváky, kteří se o S. O. S. pokoušeli, nebo na vývoj Dimashových pěveckých schopností.

Ať už Dimash vystupuje s novými písněmi, hledá kořeny hudby v kazašských lidových, rapuje nebo nás okouzluje bohatou škálou pocitů i hlasových nuancí v písních Igora Krutoje a dalších autorů, píseň S.O.S. zůstane navždy jeho stálicí.

Český text písně najdete tady.

2 comments

  1. Krásný článek. Děkuji. Je to srdce svírající píseň, a zpívá to čím dál tím líp. I když se zdá, že už to líp nejde.malokdy ji vyslechnu bez slz.

  2. Ďakujem za úžasný a krásne zdokumentovaný článok. Je to nevyčerpateľná téma a navždy zostane zapísaná zlatými písmenami v histórii hudby na tejto planéte. A i keď by sa v príbehu tejto piesne na prvý pohľad zdalo, že ide o mimozemské dielo…nenechajte sa pomýliť, aj život na našej Zemi je krásny, keď ho chytia do rúk úžasní a nadaní ľudia, ktorých hranice končia až niekde za našimi obzormi. Ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o vznik tohto diela, všetkým ktorí mu vdýchli dušu a všetkým, ktorým vďaka nim urobili svet krajším.
    Ďakujem autorke za túto tému i za jej krásne spracovanie! 🤗😘

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ten − 8 =