Dimashovy duety, 9. díl: Dimash a Zarina

Když jsem poprvé slyšela „A Question of Honor“ (Otázka cti) ze zahájení zimní Univerziády 2017 (29. ledna, Almaty) v podání Zariny Altynbajevy a Dimashe, nevěděla jsem co si o ní myslet. Zdálo se mi, že je tam přehnaně mnoho efektů a že je to celé jakési „přeplněné“. I píseň je nezařaditelná – je to opera, rock? muzikál? Jak jsem se o pop music dozvídala více, pochopila jsem. Odpovědí na všechny otázky slovo „crossover“. Tedy hudební styl, který se snaží o fúzi dvou a více zcela odlišných žánrů v jedné písni. Styl, ke kterému se Dimash hlásí. I z tohoto důvodu je tak nezařaditelný. Teprve poté, co se do písně skutečně zaposloucháte se sluchátky a se zavřenýma očima, objevíte její genialitu. Nádherný soprán Zariny a bohatost pěveckého vyjádření Dimashe, který je zde přitom pouze v roli doprovodu. Vychutnáte si ji i poté, co si poslechnete vynikající originální provedení od sopranistky Sarah Brightman.

Question of Honor Sarah Brightman je singl z roku 1995 z alba Fly, jehož autorem je Frank Peterson. Dosáhl patnácté místo v německém žebříčku singlů v posledním týdnu roku 1995, i když vyšel už o pět měsíců dříve. A Question of Honor byla také oficiální píseň mistrovského boxerského zápasu mezi Henrym Maskem a Gracianem Rocchigiani v Německu. V Japonsku TV Asahi tuto píseň přijala jako tématickou hudbu Světového poháru FIFA od roku 2002 a hraje ji ve spřízněných televizních programech. Doprovodné vokály v písni nazpíval frontmen hudební skupiny The Sisters of Mercy Andrew Eldritch. A Question of Honor obsahuje výňatek árie Alfreda Catalaniho Ebben? Ne andrò lontana z opery La Wally, kus, který Brightman později nahrála v plném rozsahu pro své album Time to Say Goodbye. V roce 2011 byla píseň certifikována Japonskou asociací nahrávacího průmyslu jako zlatý singl pro více než 100 000 digitálních stahování.

Opera Alfreda Catalaniho La Wally byla poprvé provedená před 120 lety na jevišti milánské La Scaly, v divadlech s ale hraje vzácně. Na rozdíl od toho árie Ebben? Ne andrò lontana (No a? Odejdu odtud daleko) zdobí repertoár nejedné světové sopranistky. Děj se odehrává v divoké přírodě majestátních Alp, a – což nás nepřekvapí – jedná se o klasický milenecký trojúhelník, nechybí dramatické momenty ani tragický konec.

Mimochodem, Dimash na zahájení Univerziády v Almaty v roce 2017 jenom „odskočil“ z Číny během účasti v soutěži The Singer. A zdá se podle některých fanoušků, že právě pak onemocněl před dalším kolem soutěže.

Sarah Brightman (1960) je anglická crossover sopranistka, zpěvačka, skladatelka, herečka, tanečnice a hudebnice. Brightman v roce 1981 debutovala v Cats u West Endu, kde se potkala se skladatelem A. L. Webberem, za kterého se později vdala. Po rozvodu Brightman pokračovala ve své hudební kariéře s bývalým producentem Enigmy Frankem Petersonem, tentokrát jako zpěvačka crossover. Zůstává mezi nejvýznamnějšími umělci tohoto žánru s celosvětovým prodejem více než 35 milionů alb a dvou milionů DVD, čímž se prosadila jako nejprodávanější soprán na světě.

Brightman je první umělkyní, která byla dvakrát pozvána, aby zahrála tématickou píseň na olympijských hrách, nejprve na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992, kde zpívala „Amigos Para Siempre“ se španělským tenorem José Carrerasem s odhadovaným celosvětovým publikem miliardy lidí, a o 16 let později v roce 2008 v Pekingu, tentokrát s čínskou zpěvačkou Liu Huan, předvedl píseň „Ty a já“ odhadem na čtyři miliardy lidí na celém světě. Mimochodem tuto píseň zpíval Dimash v duetu s Wang-li, psali jsme o tom na jiném místě. Možná budeme také někdy později psát o zahájení Olympijských her?

Zarina Alyntbayeva je operní pěvkyně, sólistka státní opety v Almatě, kde každoročně otevírá divadelní sezónu. Vystupovala v takových operních domech jako je Opera Pergolesi v Itálii, Astana Opera Kazachstán, Tbilisi House (Gruzie), Tokio Bunka Kaikan (japonsko), Mariinské divadlo (Rusko). Kromě repertoáru opery zpívá i komorní hudbu, vydala klasické romance, barokní hudbu. Zpívá krásně i kazašské písně, například na svém kanále má píseň Омир-Аныз Zarina Alyntbayeva, kterou složil Rinat Gaisin, se kterým spolupracuje na svém albu i Dimash.

Zarina v roce 2019 vydala solové album „Barokní perly“. V témže roce uspořádala soutěžní festival pro mladé hudebníky Prima Nota Fest, která je zaměřená na rozvoj klasického divadelního umění. Zarina při této příležitosti řekla: „Jsem si jistá, že v naší zemi existuje mnoho talentovaných dětí, které studují klasické divadelní umění, ale mají jen malou příležitost se vyjádřit na velkých akademických místech. Hlavní myšlenkou tohoto festivalu je identifikovat mladé talenty, dát jim příležitost a motivaci „

Po vystoupení na Univerziádě byl zveřejněn rozhovor:

Vaše vystoupení na Universiádě bylo krásné a velkolepé. Jak jste vybírali hudební materiál a jak dlouho se nacvičovalo v Almaty Aréně?

Z: Hudební materiál byl vybrán společně. Režisérka Nazgul Karabalina zavolala a řekla, že má ideu: vyrobit neuvěřitelnou stopu, která by byla kombinací opery, rocku i moderny. První věc, která mi přišla na mysl, byla kompozice Franka Petersona „Otázka cti“, v které je použita árie skladatele konce 19. století Alfreda Catalana, stejně jako moderní žánry. Producentům se toto dílo tak zalíbilo, že se rozhodli jej uplatnit.

A vy jste celou dobu zkoušela spolu s Dimashem Qudaibergenem?

Z: S Dimashem jsme se prakticky neviděli. Při zkouškách jsme spolu prošli číslo jenom dvakrát. Ale díky režisérům se celá video verze podařila!

Český text písně naleznete tady.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight + 16 =