Neverland – zajímavá fakta

Neverland – Živoucí planeta – Země Nezemě – Svět fantazie
Optimistická píseň Neverland nás zaujme svým svěžím tanečním rytmem. Kdesi byl uveden i jiný výstižný název: Planet of Hilarity-Planeta zábavy/dobré nálady/veselí.

Co bylo motivem pro vznik písně? Lze se domnívat, že název a text písně souvisí se stejnojmenným literárním a dramatickým dílem skotského spisovatele a dramatika Jamese Matthewa Barrieho.

Ve Wikipedii se můžeme dočíst, že Země NezeměNeverland (nebo také Never Land/Never Never Land) je fiktivní místo a jak sám J. M. Barrie vysvětloval, jedná se o jakýsi fiktivní dětský svět lidské fantazie, který je přísně individuální. Každé dítě nebo i každý člověk jej má jinačí. Jde o metaforu pro fiktivní fantazijní svět, nacházející se kdesi, buďto ve vesmíru mezi hvězdami, nebo někde uprostřed velkého pozemského oceánu. Jde zde o jakýsi pomyslný svět věčného dětství, svět nekonečné dětské hravosti (dětinskosti), svět nesmrtelnosti a úniku z reality. Je to místo, odkud pochází a kde žijí různé fiktivní postavy jako například Petr Pan, Zvonilka a jiné víly a elfové a další postavy. Země Nezemě se nacházejí v myslích všech dětí a každou z nich J. M. Barrie připodobňuje k ostrovu. U každého dítěte je tento pomyslný „ostrov“ jiný.

Tak jako je velmi nejasná poloha pomyslné Země Nezemě, není jasné i plynutí zdejšího času a vůbec fungování známých přírodních a fyzikálních zákonů.

Podle námětu J. M. Barrieho vznikla řada děl a byly natočeny četné filmy.

Vraťme se ale k Dimashově písni Neverland. Text písně ponouká k oproštění se od starostí a k připojení se k „bláznivé zábavě“ v nekonečném koloběhu života, kdy ručičky hodin zase opsaly další kruh a pro nás je tu opět nový den… Každopádně vystoupení Dimashe vzbuzuje u publika vždy veselou náladu.

Píseň složil Dimashův kmotr a přítel, skladatel Lukpan Žoldasov, autorem čínského textu je Lu Yiqiu. Dimash zazpíval tuto píseň několikrát v Číně při různých příležitostech, zejména na svých sólových koncertech D Dynasty ve Fuzhou a Shenzenu v období po svém velké úspěchu na I am Singer.

Podívejme se, kde všude píseň Neverland zazněla a pokusme se na chvíli uniknout z reality a radovat se s Dimashem:

Záběry z jeho sólových koncertů D-Dynasty ve Fuzhou z 5. ledna 2018:

A v Shenzhenu – 19.05.2018:

4. července 2018 televize CCTV3 vysílala pořad věnovaný mistrovství světa ve fotbale. Dimash byl pozván do Qingdaa a zazpíval zde písně The Crown, Screaming a Neverland.

Z této události máme k dispozici krátký rozhovor, který proběhl před začátkem Dimashova vystoupení. Dimash zde předvedl své vynikající schopnosti i z jiné oblasti-žonglování s fotbalovým míčem. Z videa si také můžeme vyslechnout písně The Crown a Screaming.

Rozhovor na začátku videa:

Moderátor: Speciálně představujeme zpěváka, který pochází z naší spřátelené země v rámci „Iniciativy pás a stezka (Belt and Road Initiative – Novodobá hedvábná stezka)–z Kazachstánu. Je to super fešák!

Hosteska 1 – Rozhodně! Je nejen hezký, ale také tak krásně zpívá. Zakřičme jeho jméno!

Hostitel – Je to…

Dav: Di! Ma! Xi! (Čínský název: 迪玛希)

Hosteska 2 – Důležité je, že je také fotbalovým fanouškem! Přivítejme Dimashe potleskem! Vítej, Dimashi! Ahoj! Dimashi, nejprve prosím všechny pozdravte.

Di : Jak se všichni máte! Já jsem Dimash!

Dav: Páni!

Hosteska 2 – Rádi bychom se Dimashe zeptali, jelikož jsem viděla, že se právě teď pokoušel žonglovat. Můžeme vás požádat o žonglování přímo zde? Pojďme zatleskat!

(Pak Dimash předvedl své žonglérské umění.)

Výborně!

Never Land, třetí píseň na World Cup 2018 zajistila bujaré veselí a roztančila přítomné účastníky.

Jeden z výstižných komentářů:

„Euforie fanoušků, posluchačů pokračuje. Opalizující, zářící mihotavá světla, nadšené tančící publikum, Dimashův úžasný hlas. Rychle, zcela pohlceni atmosférou kouzla, triumfu, rozkoš – v euforii božského hlasu, hudby, zpěvu a tance. Neomezeně majestátní a talentovaný. Dimashi, jsi super! Svátek duše, sváteční nálada! Bravo!!!“ (Roza Hasenova)

Dimash zařadil Neverland i do repertoáru svého koncertu v Londýně dne 19.11. 2018:

Píseň zazněla také 22.12.2018 při varietní show CCTV3 – Fantasy karneval v Shenzenu.

O varietní show CCTV3 – Fantasy karneval bylo zveřejněno:

V programu se setkávají talentovaní umělci a skupiny z celého světa, kteří předvádějí různé formy umění, jako je magie, akrobacie, zpěv a tanec, animace a cirkus, a v kombinaci s technologickými prostředky, světelnými a stínovými speciálními efekty vytvářejí nevídanou vizuální hostinu.

Dimash se při tomto vystoupení ocitá na palubě lodi, ozářené světelnými efekty, která pluje vesmírem a kolem putují planety, mezi kterými může být i vybájený Neverland.

Následující úžasné vystoupení se uskutečnilo v Pekingu v rámci novoroční globální gala BTV show 2019:

Opět pěkné komentáře Dears:

„Toto představení vás okamžitě strhne, roztočí vás ve víru emocí a už vás nepustí! Dimashova sluneční energie je nabitá nadšením a pozitivitou a jeho oslnivý úsměv vás připraví o veškerou vůli. Prostě posedlost!“ (Jen S)

S tímto budeme určitě souhlasit:

„Bůh se smiloval nad pozemšťany a seslal nám paprsek naděje, víry a lásky! A jméno tohoto paprsku světla je DIMASH! Drahý, milovaný, talentovaný, inteligentní, krásný chlapec s tím nejkrásnějším úsměvem, s tím nejkrásnějším hlasem, který léčí naše duše! Přeji vám splnění všech vašich přání! Zasloužíte si to jako nikdo jiný! Jste schopen proměnit jakoukoli píseň v mistrovské dílo! Cokoli uděláte, stane se uměleckým dílem! Dávejte na sebe pozor, Dimashi! Bez vás naše duše opět zatuchnou! Vše nejlepší pro vás! Máme vás moc rádi!“ (Inga Kuzina)

A kde se název Neverland ještě objevil? Dimashův idol, zpěvák Michael Jackson byl majitelem rozsáhlého ranče, který koupil v roce 1988 a přejmenoval jej tehdy na Neverland právě podle fantazijního ostrova z příběhu Petra Pana. Ranč leží v kalifornském Los Olivos na ploše o velikosti více než tisíc hektarů. Na pozemku stojí 22 objektů včetně železniční a požární stanice, tanečního studia, stodoly, aquaparku, nebo kina pro 50 osob, s parkem s četnými uměleckými zahradními sochami a kdysi tam bývala i dětská ZOO. Jackson nechal vše zřídit v disneyovském stylu. Neverland byl Jacksonovým domovem a soukromým zábavním parkem a od roku 1988 do roku 2005. Nový majitel toto sídlo pak přejmenoval.

Český text písně naleznete tady.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − sixteen =