Ömir Öter: óda na život

V předvečer 30. výročí nezávislosti Kazachstánu odvysílal televizní kanál Khabar novou procítěnou píseň Dimashe Kudaibergena Ömir Öter (Život pomine). O tom, jak píseň vznikla, si přečtěte na stránkách DimashNews.

Dramatická píseň Ömir Öter zazněla poprvé na on-line koncertě Dimash Digital Show 16. ledna 2021. 15. prosince byl videoklip k této skladbě představen ve vysílání televizního kanálu Khabar a od 16. prosince jej mohou diváci zhlédnout na oficiálním kanálu Dimashe Kudaibergena na YouTube.

Historie písně Ömir Öter – Život pomine

Autor hudby Renat Gaisin s úsměvem vzpomíná, jak ho tato melodie nečekaně napadla v autě, když projížděl večerní Almaty. Nemusel si ji ani zapisovat, protože se mu v hlavě pravidelně „vybavovala“ po několik měsíců.

Na otázku, co Renata inspirovalo k vytvoření tak procítěné skladby, si hudebník okamžitě vzpomněl na svého otce. Od dětství učil svého syna, že jednou bude muset napsat něco vážného. Něco, co by odhalilo skladatelovu pravou duši.

Ömir Öter , jak říká Renat Gaisin, ležela „na poličce“ od roku 2009. Po dokončení skladby hudebník dlouho nevěděl, kdo by ji dokázal zazpívat tak emotivně, jak si melodie žádala.

A teprve v roce 2021 se píseň konečně dočkala svého interpreta v osobě Dimashe Qudaibergena.

Sám skladatel nazývá Ömir Öter ódou na život. Je to óda na život každého člověka, který se alespoň jednou zamyslel nad smyslem své existence.

Renat vytvořil hudební aranžmá společně s Dimashem a Jerlanem Bekčurinem. Celé dny pracovali ve studiu a přemýšleli o tom, co všechno by chtěli do zvuku budoucí písně vložit.

Autorem textu písně Ömir Öter je slavný kazašský básník Talant Aryngali

„Talant je jedním z nejpopulárnějších současných básníků, napsal mnoho krásných textů k písním, které se staly hity. Na Ömir Öter jsme s ním pracovali dva až tři dny. Talant, jako geniální mistr slova, mě a Dimashe vyslechl a do textu vložil své srdce i duši,“ podělil se o své dojmy Renat.

Video k písni Ömir Öter

Video vzniklo na objednávku agentury Khabar. Díky tomu se uskutečnila myšlenka věnovat fanouškům Dimashe dárek na počest 30. výročí nezávislosti Kazachstánu.

Příběh vzniku a poselství hudebního klipu Ömir Öter odhalila jeho režisérka Anna Obojanská.

Před divákem se od prvních vteřin objevuje velký slavnostní divadelní sál. Je prázdný a jen výjimečně se v něm objevují lidé různého věku a pohlaví jako symbol toho, že člověk do tohoto života vstupuje a odchází z něj sám.

Všechny lidi v sále spojuje „On“, obraz člověka, který je nadčasový. Dimash je hrdina, který oslavuje život a nechává skrze sebe procházet minulost i budoucnost celého národa.

Budoucnost je v tomto případě za ním v podobě futuristického zářícího portálu.

A během celého videa se Dimash jakoby pohybuje mezi asketickým minimalistickým černobílým portálem (neznámá budoucnost) a barevným sálem (zářivá přítomnost a bohatá minulost).

Oživené významné historické postavy připomínají legendární minulost národa. Oni také, stejně jako generace současníků, nadšeně poslouchají svého potomka stojícího na jevišti před nimi.

„Videoklip symbolicky ukazuje lidi různých epoch, různého věku, pohlaví a postavení. Jedná se jak o legendární osobnosti, které již dávno nežijí, ale zanechali po sobě velké dědictví, tak o prosté mladé občany současného Kazachstánu, kteří teprve musí jít svou cestou a dosáhnout nových výšin,“ říká Anna Obojanská.

Zlomovým bodem klipu je starý muž, jehož tvář není hned vidět. Prochází prázdnou halou, každý jeho pohyb je nostalgický, jako by tu už někdy byl. V klíčovém okamžiku divák pochopí, že se jedná o Dimashe, ale v pokročilém věku.

Zralý muž zmoudřelý životními zkušenostmi a mladý muž plný energie a touhy jsou jeden a tentýž. Starý muž v hledišti se dívá na jeviště sám na sebe coby mladého a před očima se mu promítá celý život. Tento moment ztělesňuje umělcův citát, že jednoho dne bude sedět v hledišti jako pouhý divák a neměl by se za svou životní cestu stydět.

Závěrečný záběr videa vrací diváky do atmosféry divadelního sálu, který začíná ožívat a objevuje se v něm stále více lidí. Současně sám Umělec přichází ke svému publiku tady a teď.

A cesta nekončí…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − thirteen =