Rok 2021 z pohledu jedné Dear

Koncerty v různých částech světa, velkolepé události, nové duety… Rok 2020 začal příslibem, že bude bohatým a plodným rokem pro Dimashe Qudaibergena. Plánům na tento rok přál celý Vesmír a snad všechny hvězdy, ale navzdory tomu – Covid-19 dal Dimashovým plánům stop. Země jedna po druhé zavíraly hranice, koncerty byly zakázány, žádné rozsáhlé události nebyly povoleny. Vypadalo to, že lidé z umělecké branže nebudou mít kam směrovat svou kreativitu. Ale Dimashův hlas opět překročil hranice. Jaký byl rok 2020 pro Dimashe Qudaibergena?“

Těmito slovy začíná dokument kazašské televize Chabar Show ИТОГИ 2020 года (Úspěchy roku 2020), který je také zveřejněn na Dimashově oficiálním kanále s českými titulky:

Dozvíte se zde, které významné události v roce 2020 doprovázely Dimashovu kariéru, utlumenou protiepidemickými opatřeními, ale popisují se zde i události staršího data.

Ať jsem pátrala sebevíc, nenašla jsem žádný podobný materiál, který by shrnul rok 2021. Ačkoliv nejsem žádný hudební teoretik ani kritik, pokusím se podívat na uplynulý rok 2021 z pohledu Dear. Myslím si, že úspěchy zpěváků se hodnotí podle toho, kolik udělali koncertů, vyprodukovali nových písní, natočili CD, nebo jak si stojí v různých žebříčcích popularity.

Jediný koncert, kterého se v roce 2021 Dears dočkali, byl skvělý online DIMASH DIGITAL SHOW (DDS). Uskutečnil se 16. ledna. Během show zpíval kazašský umělec v 6 různých jazycích: kazašském, italském, francouzském, čínském, anglickém a ruském. A také představil zcela nový obsah: originální písně a kompozice, které sám vytvořil. DDS sledovali Dears ve více než 100 zemích. Podle představitelů USA streamovací platformy TIXR „Digitální show“ překonala všechny předchozí záznamy o prodeji vstupenek kterýchkoliv zahraničních umělců na této platformě.

Já jsem bezprostředně po koncertě napsala:

Tak nám ten fantastický zážitek skončil a my tomu ani nemůžeme uvěřit. Hodina a třicet pět minut intenzívní krásy… Zpočátku sice s menšími technickými obtížemi, ale opakování bylo 100procentní! Kolik jich ještě bude? Máme na to týden! A pak třeba vyjde DVD!

Celkem jsme mohli vidět skoro dvacítku písní. Z gaučíku v předsálí začal Dimash monumentální Olimpico, které dokončil v plné parádě na pódiu. A pak to rozjel s Give me your love v nové taneční úpravě, s novou sexy tanečnicí! Chvíle, kdy jsme se vznesli do nebes, abychom se mohli dívat na zem shůry, s hlasem Dimashe, jsme se v S.O.S. vznášet opravdu dokázali! A pak přišla další vypalovačka, letěli jsme na křídlech do starého bezstarostného světa s narvanými letišti a byli jsme zlatí – Golden!

Ale potom – přestávám dýchat. Nová píseň. Bohatá, plná, silná, hluboká. Tak kazašská! Ómir oter…Těším se na její text!!! Pak War a peace – perfektní nápad – scénu obklopují slova No war… peace… ve všech jazycích, obrazně teče krev, vidíme i náznak zbraní – je to velmi působivé… Pak se konečně unavený Dimash může upravit a vydechnout a v perfektním aranžmá vystoupí kapela DQ band… V pomalejší části v bílém obleku přichází série Láska unavených labutí (Любовъ уставшиx лебедей,) Dej mi lásku (Махаббат бер маған), Karagym ay s romantickou klavíristkou.

Celý koncert se nese v kazašském duchu, což naznačuje instrumentální skladba – Jumyr gyish, kterou Dimash využije ke změně bílé na černou… Na kazašském koncertě Dimashe nemůže chybět Daididau, zazpívaná zase jinak, zase bolestně, zase nádherně. A bojovně znějící škádlení Durdaraz, nové, znova smutně děsivé aranžmá Samal Tau i s tou opěvovanou horou a podvědomě znějícími kroky smutně pochodující armády vysílených, smutných a hladových, mladých vojáků. A pak zase nová, rytmická kazašská píseň Kieli meken! Ta v sobě, alespoň podle mě, pojí tradiční s moderním, možná je to Dimashova skladba… Snad se brzy dozvíme více!

Zklidnění přináší pohled na posvátnou zemi s modlitbou Quaran elim, která nám poslední dobou tolikrát důvěrně zněla v uších! Posloucháme a přejeme si, aby to nikdy neskončilo. Koncert se však potichoučku dostává k vrcholu … Překrásný Nezapomenutelný den (Ұмытылмас Күн), zase s novými vokály, takhle jsem ho nikdy neslyšela… Když zazní Screaming, bojím se, že je to konec. A ještě mi vypadne signál. No to je konec… Když se mi koncert podaří znovu naladit a já se dokoukám na Screaming, kterým to obvykle končívá, spadne mi brada. Tak tohle je bomba!!!! Be with me! Dimash se ukázal zase jako muž tisíce tváří – tentokrát to rozjel v americkém stylu – tenhle hit v červeném autíčku DIMASH s kazašským rapováním mě teda dostal – takováhle rozpalovačka, a jak si to užíval! Plnou parou vpřed, s tímhle ten svět dobyde ještě mnohem rychleji, než jsme si mysleli! Co myslíte?“

Na DVD jsme se těšili marně, a také jsme se nedočkali slibovaného kazašského CD. Ale patnáct písní z DDS a píseň Amanat (Dědictví) bylo postupně zveřejněno na Dimashově YT kanále, takže si nyní můžeme poslechnout zcela zdarma playlist DIMASH DIGITAL SHOW 2021. Všechny tyto písně, s výjimkou první (Kieli meken), se nám podařilo díky spolupráci s mezinárodní skupinou nadšených překladatelek, soukromě zvaných Beears, doplnit o české titulky. Dalším playlistem, uvedeným na oficiálním YT kanále Dimashe i Igora Krutoje je playlist DIMASH KUDAYBERGEN I IGOR KRUTOY ℗ Under exclusive license to Warner Music Russia, ℗ 2021 ARS-Reсords. Obsahuje třináct písní ruského skladatele Igora Krutoje, které zpíval Dimash v letech 2019 až 2021.

Na koncertě DDS zazněly tři zbrusu nové písně – Omir oter (Život pomine), Kieli meken (Posvátná země) a Be with me (Buď se mnou). V roce 2021 představil Dimash celkem osm nových skladeb – kromě dříve jmenovaných to byly ještě písně Amanat (Dědictví), instrumentálka River of love (Řeka lásky), Stranger (Cizinec), Fly away (Odletím) a Ave Maria.

Mimořádnou událostí bylo nové nastudování písně Ikanaide (Neodcházej) v japonštině (dříve ji zpíval v mandarínštině jako Autumn strong – Síla podzimu). Při svém působení na čínské scéně zazpíval Dimash nově dva duety – se Zhangem Yingxiem Tisíc mil společný sen a se slavným čínským tenorem Cháng Shílěi duet Nebe a země budou svědky. V rámci soutěže Super Shine Brother jsme mohli vidět dvě skupinová vystoupenís týmem Šestkrát rychlejší než světlo: rockovou variaci na We Will Rock You a píseň We Are The Champions od Queenů a cover verzi písně Remembering – Řeka Su-čou (Shuzhou River).

V loňském roce byly představeny tři nové videoklipy – 31. ledna byla v rámci reprízy koncertu Dimash Digital Show uvedena světová premiéra videoklipu Golden (Jsme zlatí). Video, které připomíná filmový příběh z budoucnosti, je ve stylu kyberpunk a obsahuje speciální efekty. Umělec se zde představuje ve zcela novém formátu.

2. dubna jsme pak mohli poprvé shlédnout videoklip k písni Be with me (Buď se mnou), který představoval poněkud neobvyklé setkání s bývalou láskou a společný únik zamilované dvojice před „zlosyny“.

Třetí, tentokrát filosoficky laděný „klip z divadla“ k písni Omir oter (Život pomine) byl poprvé zveřejněn 15. prosince.

O úspěšnosti zpěváka jistě svědčí, jak si stojí na různých žebříčcích a v anketách. Ještě v říjnu roku 2020 začalo hlasování na MTV. Obrovským a dlouhodobým úsilím, tvrdou prací všech Dears, kteří nespali nejednu páteční noc, se podařilo po dobu několika měsíců držet Dimashe v top 3 na MTV FridayLivestream, kde bude už navždy zapsaný jako poslední vítěz řebříčku před jeho zrušením v únoru 2021.

Dears z celého světa ovlivnily hlasování i v české televizi Óčko. Dimashovy videoklipy Golden a Be with me se objevily v hitparádě a díky úsilí a lásce všech Dears vyhrály s velkým náskokem před ostatními vždy pětkrát za sebou a Dimash se tak stal se celkovým vítězem za rok 2021. Klip Golden byl druhý a Be with me první!!!

Hudební hitparáda Billboard.com a Twitter se spojily, aby ukázaly první žebříček svého druhu, který sleduje písně nejdiskutovanější na sociálních sítích v reálném čase. Na rozdíl od ostatních žebříčků, které se aktualizují každý týden, se Billboard Hot Trending aktualizuje každých 24 hodin. Zde se Dimash objevil s písněmi Fly Away a Be with me už začátkem listopadu a stále se drží na 1. až 10. místě.

Veřejných vystoupení nemohlo být vzhledem k pandemii mnoho. Všechny Dears nadchlo vystoupení v běloruském Vitebsku (soutěžní přehlídka Slovanský bazar – Be with me, Любов похожая на сон a Across endless dimensions), v ruské Soči (mezinárodní přehlídka Nová vlna – Stranger, Fly away, Ave Maria) a také vystoupení, která se konala v Číně. Zde obohatil svým hitem Screaming Festival studentských filmů v Pekingu a písní Mr. Hyde Gala koncert věnovaný 10. výročí čínského časopisu pro životní styl. Na Mezinárodním filmovém festivalu Silk Road ve Fu-čou (Futzhou) zpíval dvě písně – rusky Я скучаю по тебе (Mě se stýská po tobě) a duet Nebe a země budou svědky s Cháng Shílěi. Na Gala koncertě čínské televize CCTV Global Chinese Music Charts Dimash vystoupil s písní The Crown a při oslavách Nového roku v čínské televizi dávali jeho duet se Zhangem Yingxiem Tisíc mil společný sen.

Svou popularitu Dimash v Číně také utužil účastí v televizní reality show Super Shine Brother. Sólově vystoupil pouze s písní Stranger, se svým týmem Šestkrát rychlejší, než světlo předvedli rockovou variaci na Queen a píseň Řeka Su-čou.

12. února Dimash obdržel ocenění – Zlatý Play Button od YouTube za milion odběratelů svého kanálu. Na konci roku 2021 tento počet přesáhl 1,75 milionu.

Jsem jen obyčejná Dear, nejsem hudební teoretik ani kritik, a tak nevím, zda je to, co Dimash v tomto roce vyprodukoval moc nebo málo ve srovnání s jinými umělci, které denně slyším v rádiu. Co ale mohu sledovat, je neustálý nárůst jeho popularity, zvyšující se zájem nových a nových lidí, kteří si váží jeho pracovitosti, preciznosti a jeho mimořádného talentu. Přes překážky, které normální hudební produkci klade epidemie, je Dimash stále více milován a obdivován, stává se dalším Dears každodenním společníkem, nečekaným vzorem a nekonečnou inspirací.

2 comments

 1. A čo na Dimasha hovoria odborníci? Vypočujte si názor jedného z nich.
  Ken Tamplin – známy a uznávaný hudobník, spevák, vocalcouch a pohodový človek. Ktorý zbytočne nepreháňa, ale ak si niekto zaslúži, chválou nešetrí a dokáže vzdať hold.
  Voľný preklad z jeho videoreakcie na Dimasha s piesňou Adagio:

  …Pred chvíľou som dokončil video o 25tich najlepších piesňach za rok 2021 na Spotify
  a musím povedať, že neexistuje väčší protiklad ako porovnať ich práve s Dimashom. Tie piesne už ani nemôžu byť viac povrchné, plytké a prázdne, čo sa týka talentu, muzikálnosti, kompozície, melódie alebo vášne a emócií alebo čohokoľvek, na čo si len spomeniete.
  Tak sa teraz započúvajme a ponorme do jedného z najemotívnejších (najvášnivejších) virtuózov, ktorý si myslím, že je proste mimo tento dnešný svet. Vypočujme si Adagio. Ja som už počul a rozoberal Adagio v podaní Lary Fabian a ona je skvelá, ale Dimash ho pojal po svojom a jeho interpretácia je jednoducho veľkolepá! Nebudete tomu veriť…

  …Musím niečo povedať na obranu tohto mládenca. Počul som tak veľa ľudí, ktorí hundrú, že on nevie spievať, snaží sa spievať po anglicky a nie je mu rozumieť ani slovo a podobne. Na to ja poviem len: Prestaňte a držte pusu!
  Tento chlapík je jedným z najúžasnejších spevákov akých tento svet kedy videl alebo uvidí a ktorý všetkých tromfne…

  …Dokážem rozumieť doslova každé slovo, bez toho, aby som rozumel danému jazyku. Vďaka emotívnemu spôsobu jeho spievania. A to potvrdzuje, aký nesmierne dobrý je! A preto je mi úplne jedno, či rozumiem slovám, len si to jednoducho užívam pre neho samého. Pretože je jednoducho úžasný. Môžem cítiť, že je to o láske, o milencoch, môžem cítiť jeho strádanie, jeho smútok, jeho túžbu… Proste môžte cítiť celú jeho bolesť a utrpenie. Všetko to môžte počuť a cítiť v jeho hlase…

  Celá reakcia tu
  https://youtu.be/AUt-BzxNsTQ

 2. No vidim, že odborníci i neodborníci se shodují! Děkuji Šárko za komentář. A děkuji, že jsi mě, i když o tom asi nevíš, k napsání tohoto článku!

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen + seventeen =