Earth song – zajímavá fakta

Po získání druhého místa v The Singer 14. dubna 2017 získal Dimash řadu nabídek na vystoupení a koncerty v Číně. Jedním z nich bylo hostování na koncertě hongkongské zpěvačky a skladatelky amerického původu, Coco Lee. Koncert se konal v Hangzhou 23. září 2017. Dimash zde s Coco zpíval Earth Song (původně od Michaela Jacksona).

Vzhledem k tomu, že je Coco pořádný živel, dá se říci, že i Dimashe uvedla při zpěvu do varu. Jejich společné vystoupení se stalo přehlídkou vynikajících pěveckých schopností obou interpretů.

Píseň Earth song zpíval Dimash také s rapperem a zpěvákem americko-čínského původu, Victorem Ma. Píseň byla poprvé zveřejněna 9. 11. 2017 a zpěváky zde doprovázela vynikající kapela TYZ Band.

Provedení písně je velmi působivé, a i když nevíme, o čem se v rappové části mluví, zdá se nám velmi naléhavá. Bylo to soutěžní vystoupení Victora Ma a Dimash byl pozván zpěvákem jako host. Dimash, zpívající známou píseň Michaela Jacksona, se snažil nezastínit Victora a občas zpíval trochu tišeji, takže Victorův hlas nepřehlušil. Soutěž se jmenovala „The Coming One“ (明日之子). Tato reality show byla produkovaná Tencent Penguin Pictures a Wajijiwa Entertainment a v roce 2017 byl její první ročník. Victor Ma zde zpíval v kategorii Extraordinary Talent s přezdívkou Author.

Ve slovech písně se střídá mandarínština s angličtinou a proto nebylo snadné získat český překlad. S pomocí překladatele z čínštiny Petra Hodonského se to ale podařilo a zde je celý text:

Victor:
Na tváři falešnej úsměv nosím, 
S tím úsměvem věcem čelím, 
Tohle nejsem já, 
Tahle maškara už je obnošená, 
Předstíraná krása je fakt zbytečná,
Nech mě ptát se kdy je čas, 
Kdy můžu bejt sám sebou zas, oh.

Dimash:
A co východ Slunce? 
Co třeba déšť? 
Co všechny ty věci, 
O nichž jste tvrdili, že získáme přeci?
A co ta popraviště? 
Nastal již čas? 
Co všechny ty věci společné, 
O nichž jste tvrdili, že jsou vaše a mé?
Udělali jste si kdy čas, abyste si všimli,
Kolik krve jsme již v minulosti prolili?
Udělali jste si kdy čas, abyste si všimli, 
Plačící Země, břehů a pobřeží slz?

Viktor:
Řekni mi, jaká je motivace, 
Věnovat se týhle muzice, 
Abych moh´ doma dělat hip-hop,
něco málo přimíchat , 
Musím to sám udělat, 
Ne do ulity se dát, 
Dodělám to, neznám moc čínskejch vět,
To musíte vědět, 
I když neznáte všechna ta slova, 
Ale já věřím, že už nastala doba, 
Ucítíš mě a mých slov smysl, 
Být na tom zle, mít falešný smích? 
Nic to není? Smutnej smích? Nesmysl!
Říkám, davy fanoušků mých, 
Společně budeme šílet, 
Směr nahoru i dolů sdílet, 
Chápeš můj styl, 
Spolu teď na týhle scéně, vše zapomeneme, 
Hlasivky si vyřveme, 
Společně paříme, 
Svý cesty se držíme. 
Ty důvody musí chápat každej z vás, 
Vnitřek je důležitej, zlepšujem se zas, 
Uprostřed noci ti píšu ty slova, 
Úplně ztracený vše jasně vidím znova.
Na tváři falešnej úsměv nosím, 
S tím úsměvem věcem čelím, 
Tohle nejsem já, 
Tahle maškara už je obnošená, 
Předstíraná krása je fakt zbytečná,
Nech mě ptát se kdy je čas, 
kdy můžu bejt sám sebou zas, oh.

Dimash:
Kdysi dávno míval jsem sen, 
Dohlédl jsem daleko, až za hvězdy, 
Teď ani netuším, kde se nacházíme, 
Vím jen, že jsme daleko od sebe. 

Viktor:
Podvádět a nevěřit sám v sebe, 
Trestáš tím jenom sám sebe. 
Z života stane se herecká role pouhá, 
Přijď, když ztratíš se, cesta je to dlouhá, 
Nech to bejt, protože každej  
Má svý kouzlo, v co doufá, 
Příště zeptej se, zda si mé já troufá, 
Všechnu svou krásu světu ukaž, 
Ať všichni vidí, co máš, 
Když budou tě štvát, tebe to nerozbije, 
Ukaž jim, odkud jsi a jaké to je.

Vzpomínám si, že jedna česká Dear kdysi napsala, že tuto píseň opravdu nesnáší. Důvod neuvedla, ale já jsem možná pochopila proč. Victor Ma totiž působí ve svém monologu jako by byl plný vzteku. Kdo ví, jestli tento hněv neměl jen zakrýt jiné emoce, které se v něm tehdy hromadily. Při další – sólové písni, kterou následně na tomtéž pódiu zpíval se dokonce rozplakal. (Celá epizoda soutěže je zde, druhé vystoupení v čase 1.30). Ta další píseň byla také rapová. Rapové písně mají vždy silné poselství, buď k prosazování změny nebo k překonání bolesti a protivenství či inspirují k soucitu, na něco upozorňují. Poselství tohoto vystoupení bylo tak smutné, a Victor byl tak překonán emocemi, že nemohl zpívat. Ale vraťme se k Písni Země.

Teď, když známe slova písně, můžeme o ní trochu spekulovat. Co chtěli umělci svou interpretací vyjádřit? Zkusme třeba následující příběh:

„Na jeviště vstupují dva kamarádi – zpěváci. Dva mladí lidé, kteří hledají své místo v životě. Každý má své sny, ale i pochybnosti. Každý z nich bojuje svůj vlastní boj. Oba vášnivě milují hudbu a momenty, kdy vstupují na jeviště se svým poselstvím, jsou pro ně okamžiky vrcholného štěstí. Když se necháme vtáhnout do toho, CO a JAK tito dva mladí muži zpívají, za slovy a tóny písně se nám ukážou škvíry, kterými můžeme uvidět přímo do jejich nitra.

Victor: Kdo jsem? Jsem tím, za kterého se vydávám? Rapper, drsňák z ulice? Hezoun a frajer?

Dimash: A za čím si stojím já? Bolestivá slova o lidské bezohlednosti a krutosti slavné písně jsou také pláčem mé duše. Dokážu do svého zpěvu vložit veškerý svůj soucit a lásku ke všem trpícím bytostem?

Victor: Jak se v sobě vyznat? Je člověk tím, čím se cítí, nebo tím, kým ho vidí druzí? Je potřeba se konečně podívat pravdě do očí! Jsem muzikant, a prostě musím na pódiu vykřičet vše, co se ve mně skrývá! Stále znova se radovat, trpět, stoupat a padat!

Dimash: Mám tolik ideálů a snů! Jejich splnění je ale tak vzdálené a mě se zdá, že jsem na to docela sám! Proč to ostatní lidé nevidí?

Victor: Nelži sám sobě, buď k sobě upřímný! Nehledej zbytečně své slabiny. Jsi silný! Tvé sny jsou překrásné a tak se je neboj ukázat světu! Důvěřuj sám sobě, protože to, co v sobě ukrýváš, má neskutečné kouzlo!

Toto je možná příběh písně Viktora Ma a Dimashe, dvou zpěváků. A nebo to mohlo být i jinak. Třeba to nejsou dva zpěváci. Třeba je to jenom jeden muž, jehož mysl je rozdvojená. Její dvě části spolu vedou dialog – přou se spolu nebo se povzbuzují…

Chtěla jsem vědět, zda podobně vnímají toto komplikované vystoupení i znalci zpěvu, a tak jsem se podívala na několik „reaktorů“, kteří jsou na rozdíl ode mě hudební odborníci. Earth song má totiž na YT nepřeberné množství reakcí. Reakce učitelky zpěvu Ceci Dover mě asi zaujala nevíce. Ceci na vystoupení velmi oceňuje jevištní kulturu zpěváků. Má pocit, že jejich vystoupení působí zcela přirozeně a že jeviště přímo „žerou“! Říká, že Victor Ma má velké charisma, v rapovém projevu je velmi silný. Dimashův zpěv se jí zdá zpočátku v nevhodné tónině. Pak si ale uvědomí, že jako vždy do zpěvu dává všechno a pak, když přichází vokalíza, improvizace, Ceci zajásá. „Teď dělá chlapec to, k čemu je předurčen, mám pocit, že se celý svět převrátil vzhůru nohama – jeho působivé výkřiky mě prostě nepřestávají překvapovat! Když posloucháte jiné zpěváky, dokážete si představit, co přijde, ale u Dimashe to tak není. Když už si myslíte, že víte, co přijde, on to otočí a udělá něco zcela jiného, než byste čekali, udělá pianissimo a pak tam dá naplno vysoké tóny, rozbij mi hlavu bože, právě mi rozbil hlavu, je to bestiální…!“ (volný překlad). Také říká, že Victor s Dimashem jsou dva protiklady, opačné póly, které se přitahují. A tak myslím, že mi vlastně dává za pravdu, nemyslíte?

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + eighteen =