Nezapomenutelné dny

Pokud se fanouškům podařilo navštívit nějaký Dimashův koncert, říkají, že to byl pro ně nazapomenutelný den. Znalí se hned rozzáří, protože vědí, že je to jedna z Dimashových autorských skladeb a zároveň název jeho prvního velkého turné. Ұмытылмас күн, (Unforgettable day) v českém překladu buď Nezapomenutelný den nebo Nejkrásnější den, jak jsem název přeložila pro zpívanou verzi:

Hudbu písně složil Dimash, když měl 19 let, poprvé byla předvedena v roce 2015:

V roce 2016 měl Dimash v Kazachstánu šňůru 25 koncertů s názvem Unforgetable Day Tour 2016, která se konala k 25. výročí samostatnosti Kazachstánu.

Text písně napsal Oral Baisengir, který v rozhovoru říká:

„Myslím, že je mnohem snadnější skládat hudbu k hotovým slovům, avšak, není snadné najít dobré texty. Tak často hudební skladatelé vyhledávají textaře. Dimash již dříve znal mé písně, když vyrůstal, poslouchal je. Jednou za mnou přišel můj syn Senim, Dimashův kamarád. Řekl mi: „Otče, Dimash napsal nádhernou hudbu, prosím napiš text!“ Odpověděl jsem mu: „Nejdřív bych si měl poslechnout tu hudbu, protože jestli neporozumím duši skladatele, neprocítím ji a nepochopím jeho bolest a strádání a pocity na vlastní kůži, nic dobrého nemůžu napsat.“ Po nějaké době mě Dimash navštívil a nemuseli jsme si toho moc říci, ale hned jsme mluvili o všech detailech písně. Nejen, že jsme mluvili, ale upřímně jsme se objali.“

Každé představení je jiné, ale pro mě je nelepší je vystoupení na koncertě Gakku (2017): 

A toto představení je také nejvíce diskutované. Zde totiž Dimash zazpíval svou slavnou notu D8. Tato nota dostala rozsah jeho hlasu daleko za rozsah klaviatury klavíru (od A2 po c5). A co na to Dimash? Když se jej v online rozhovoru členka amerického klubu zeptala, zda byla nota D8 ve skladbě Unforgettable day plán nebo zda to bylo spontánní odpověděl podle očekávání: „Spontánní“.

Tato událost jen zintenzivnila hovory o Dimashově hlasovém rozsahu. Ten byl analyzován mnoha experty, kteří se shodli na následujícím: Jeho dosud veřejně uváděný „zpívaný“ hlasový rozsah sahá od A1 až D8, to je 6 oktáv a 5 půltónů (a tedy o půl tónu méně než šest a půl oktávy). A nízké i vysoké tóny velmi dobře ovládá, takže experti odhadují, že jeho dolní rozsah se časem rozšíří, protože je stále velmi mladý. Výsledek těchto analýz může za to, že v americké soutěži The world best získal v roce 2019 označení Six octave man.

Náš skromný šestioktávový muž má však k takovémuto pojmenování výhrady. Když se jej moderátorka v rozhovoru pro kazašskou televizi zeptala: „Jaká je vaše nejnižší nota?“ odpověděl: „Nepamatuji si to přesně, pokaždé je to jinak.“ A na otázku: „A co nejvyšší nota?“ zase odpověděl: „Pokaždé je to jinak.“ Moderátorka to shrnula: „Takže je to tajemství!“. A moudrá Dimashova odpověď byla: „Tajemství. Přeji si, aby lidé nemluvili o tom, jaký mám hlasový rozsah – 6 oktáv, 5 oktáv… Přál bych si, aby tomu nevěnovali příliš velkou pozornost. Hlas je jen můj nástroj. Můj hlavní cíl je vytáhnout lidi ze všedního života a přenést je pomocí své hudby do světa fantasie.“ Myslím, že se mu to daří!

Mezi nezapomenutelná představení písně Unforgattable day patří například to ze soutěže Singer v roce 2017:

Z vyhlášení vítězů MTV Asia Golden Melody Global Chinese Music Awards (2017):

Z koncertu Terryho Lina, na který Dimadh cestoval z Kazachstánu celou noc:

Nebo zmoklé vystoupení ze slavného hudebního festivalu Emei Mountain (2019):

Profesionálové považují představení „Unforgettable Day“ za „mistrovskou třídu vokální akrobacie“. Shodují se na tom, že jeho hlas je zde obzvláště dynamický. Stejně dobře zní v dramaticky koloraturním sopránu, jako posléze mistrovsky ovládá svůj hlas při přechodu k rafinovaně jemnému zvuku v lyrických partech. Má dokonalé belcanto, úžasná melismata a dechberoucí flažolety. Vyzdvihují jeho dokonalé ovládání dechu.

Těch představení bylo skutečně mnoho, ostatně na YT je k dispozici video, které zachycuje, jak se vyvíjel Dimashův hlas při interpretaci této písně.

Přesto si troufám tvrdit, že každé vystoupení mělo své kouzlo. Myslím si, že pokaždé jako by tu píseň zpíval jen pro tuto chvíli, sice mnohokrát a stále znova, ale pokaždé jako poprvé. A jestli ji někdy uslyším naživo, bude to pro mne nejkrásnější a určitě nezapomenutelný den.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 1 =