Dimash – mírotvůrce?

Jedna slovenská Dear v reakci na článek o Dimashově talentu napsala, že se nesmírně těší na pražský Dimashův koncert. A doslova řekla, že si chce vychutnat: „Mierotvorcu, človeka s fenomenálnym hlasom, pokorou a ľudskosťou.“ Jiná naše drahá si nad článkem o Dimashově tvorbě povzdechla: „Ďakujem, plačem a plačem…náš milovaný Dimash je posol mieru…“. Je to docela zvláštní – článek o zpěvákovi populární hudby vyvolal takovouto odezvu… Jak je to možné?

Dimash kdysi řekl, že jeho „hlavní cíl je vytáhnout lidi ze všedního života a přenést je pomocí své hudby do světa fantasie“. Tvoří, vystupuje a zpívá překvapivé a profesionálně precizní, emocemi nabité melodie. V jeho písních o lásce a světu okolo nás se prolínají příběhy a představy, které jsou plné obdivu ke kráse, úcty k tradičním hodnotám, vlastenectví, hluboké moudrosti a zralé životní filosofie. Nerad mluví o sobě, nerad dává rozhovory. Přesto se nebojí vyjadřovat své osobní postoje, třeba právě k otázkám míru. „Moje sny jsou nekonečné. Ale mám-li mluvit o svém nejdůležitějším snu… Můj sen je, že lidé v mé zemi budou žít v míru, bohatí svým věděním.“ (rozhovor pro Chabar TV, 6, 2019)

O tom, že má tento sen skutečně na prvním místě svědčí například krátký útržek rozhovoru, který poskytl po soutěži Singer v roce 2017 v Číně. Moderátorka se jej ptá: „Mohl byste nás naučit nějakou větu v kazašském jazyce?“ a Dimash pohotově odpovídá: „Ať je na světě mír! To znamená: ať nikdy a nikde není válka. Doufám, že děti už kvůli ní nebudou plakat a že v budoucím světě už nikdy nebudeme trpět bitvami a konflikty.“

Když v roce 2019 v rámci návštěvy New Yorku při příležitosti svého koncertu v Barclay Centru dostal příležitost navštívit sídlo Organizace spojených národů, natočili o tom krátkou reportáž.

Dimash zde říká: „… nedokážu slovy vyjádřit pocity, které právě prožívám, protože dnes jsem měl díky osudu šanci být ve velmi důležitých kancelářích, vidět to všechno na vlastní oči, a být svědkem skutečnosti, že zde sídlí lidé z celého světa a rozhodují o velmi důležitých globálních záležitostech. To se děje právě teď, přímo před mýma očima a nevím proč zde právě zažívám nějaký druh nepředstavitelných pocitů. Chtěl jsem se tak trochu neslušně k nim přiblížit a říci: „Prosím, rozhodněte se tak, aby na světě už nebyly žádné války, aby všichni žili přátelsky a šťastně“. (s automatickými českými titulky).

Už ve 14 letech, když viděl zprávy ze světa z míst válečných konfliktů, jej napadl hudební motiv, který později použil ve své skladbě Válka a mír. Tuto skladbu rozpracoval v roce 2018 jako svou univerzitní práci. Zpíval ji pak na koncertech v Číně (2017), uvedl ji jako první skladbu na svém prvním CD (2019). Znovu se k ní vrátil v roce 2020 v rámci turné Arnau Tour. To bylo předčasně ukončeno kvůli pandemii. Poslední koncert šňůry se konal 11. března 2020 v ukrajinském Kyjevě.

Píseň zde uvedl slovy: „Další skladbu jsem složil sám … pokud mě má paměť neklame, asi před 5 lety, ale text byl napsán velmi slavným čínským básníkem, píseň je v čínštině, ale jelikož v hudbě není národa, hudba nepotřebuje jazyky, má svůj vlastní jazyk. Myslím, že je třeba ji zpívat na koncertech, protože jsem tuto píseň věnoval opravdu velkému globálnímu tématu .. píseň se jmenuje „Válka a mír“. Toto téma jsem si vybral, protože stejně jako všichni ostatní sleduji, co se děje po celém světě, jsem zarmoucen skutečností, že v poslední době došlo k hodně válkám … Jenom nemohu pochopit, proč je to všechno? Proč? Proč je to všechno? Obyčejní lidé chtějí žít v harmonii a neexistují žádné špatné národy, teoreticky … Jsou špatní lidé, neexistují žádné špatné národy. Musíme pochopit, že život je nám dán jednou, a musíme využít tohoto života a navzájem se milovat, protože kvůli válce trpí v první řadě naše mámy, naši rodiče, staří lidé, a nakonec i naše děti. Říkám pravdu? Celou tuto řeč říkám proto, aby ti, kteří jsou tam, (tj. ti, kteří jsou u moci) do jednoho pochopili, že jsme všichni lidé, a nikdo nemá právo ovládat osud jiné osoby, on není Bůh, protože … Protože on není Bůh! Musíme se snažit udělat maximum pro zajištění slušného a pokojného života našich dětí … Děkuji.“

27. ledna 2022 se objevila na Dimashově instagramu fotografie a k ní komentář.

Fotografie planety Země pořízená vesmírnou sondou Voyager 1 z rekordní vzdálenosti a ukazuje ji na pozadí vesmíru.

Drobná tečka uprostřed nahnědlého pruhu vpravo je Země ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů. To je náš dům. Ten dům, kde se vedou neustálé hádky, nedorozumění.

Tam, kde mezi sebou bojují velké země v čele s lidmi, kteří si sami sebe představují prakticky jako bohy, kteří si myslí že vědí, kteří lidé mohou dále existovat a kteří by měli zmizet z povrchu zemského.

Vnucují lidem svůj názor, tento lid je dobrý a ten je špatný, nebo rozdělují lidi na rasy. Ve skutečnosti neexistuje špatný národ, prostě všude jsou špatní lidé. Někdy mi připadá, že bychom si my dospělí měli vzít příklad z dětí. Ano, děti! Vždyť je ani nenapadne rozdělovat lidi na národy, na rasy, rodí se čistí a přátelští. Nikde se nestalo, že by miliony dospělých trpěly kvůli dětem, ale miliony dalších lidí, včetně dětí, už trpěly kvůli několika dospělým.

Pánové, iniciátoři války a ti, kteří jsou do toho zapojení, otroci miliard zatracených peněz, podívejte se na tuto fotografii a zamyslete se nad tím, jaká je vaše skutečná velikost před Všemohoucím.“

Když 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu, Dimash napsal „I am for peace!“ „Jsem pro mír!“ a 28. února: „Každá žena a každý muž touží mít děti, vychovávat syny a dcery. Každý člověk má v životě jasné sny, cíl. Každý má právo žít a budovat své vlastní štěstí. Svět zachrání laskavost, vzájemná úcta a láska. Není nic cennějšího než lidský život! Zastavte krveprolití! Ne válce!“

Myšlenky, které se honily Dimashovi hlavou měsíc po začátku válečného konfliktu na Ukrajině i silné emoce, které vyvolaly, ovlivnily jeho proslov před písní War and peace na „prvním koncertě po pandemii“ 25. března 2022 v Dubaji. Těžko se mu mluvilo, angličtina není jeho první cizí jazyk.Některá slova se objevila již dříve. Ona ta slova jsou ale jen ukazatel, hloubka obsahu zůstává.

Dříve, než zazpívám další píseň, chtěl bych vyjádřit svou nespokojenost s tím, co se děje ve světě. Je to velmi smutné, ale chci o tom říct pár slov. Opravdu – co se to děje s naším světem? V 21. století lidé stále ještě vedou války! Lidé stále spolu bojují! Dospělí si myslí, že jsou moudřejší než děti. Učí je, jak žít, co jíst, vzdělávají je. Ale měli by být pro ně především příkladem! Už jsme to viděli tolikrát, že milióny nevinných dětí umíraly kvůli rozhodnutí několika dospělých lidí. Milióny dospělých nikdy nezemřelo kvůli rozhodnutí několika dětí… Kdo je moudřejší? Za celý svůj život jsem o něčem takovém neslyšel…

Moment prosím…Jsem trochu nervózní a samozřejmě jsem plný vzteku!

Mám 27 roků a už jsem měl možnost potkat se s prezidenty mnoha zemí. A nechápu, co se to děje s tímto světem? Kde je chyba? Co se pokazilo? Musíme pochopit, že žádný prezident, který zahájí válku… vždyť – kdo je on? On přece není větší než Bůh, než Alláh! I on je jen člověk! Jen člověk…

Poslyšte, chci o tom mluvit, protože potřebujeme mír!

Myslíme si, že jsme moudřejší než děti, ale děti se nikdy navzájem nezabíjejí – nevedou války! Kdo je moudřejší? Myslím, že všichni mí fanoušci mi rozumějí a chápou má slova… Miluji všecky země, všechny národy. Vůbec nezáleží na tom, jestli jsi Kazach, Uzbek, Arménec, Francouz, Japonec, Ital, Američan, Číňan, Korejec, Rus – na tom opravdu nezáleží. Miluji skutečně všechny. Miluji vás všechny!

Ale jsem pro svět bez války!

Děkuji…“

No, už chápu, proč měly naše milé slovenské Dears chuť napsat právě tyto komentáře. Dimash není politik, ani nemůže ovlivnit politická jednání. Svými vystoupeními na veřejnosti však dodává odvahu těm, kteří mlčí a bojí s vyjádřit svůj názor. Takže skutečně můžeme říci, že Dimash je mírotvůrce, Dimash je posel míru. O tom není nejmenších pochyb.

Jeden komentář

 1. POSEL MÍRU DIMASH:
  17. ledna 2017 čtyři dny před prvním vysíláním soutěže „Jsem zpěvák“ vydala Hunan TV upoutávkové video, kde o sobě Dimash mluví v čínštině. Nejmladší účastník kdy řekl:
  „Když cizinec přijede do jiné země, zeptá se na jméno, věk, místo narození, výšku, váhu, koníčky. „To jsou velmi jednoduché otázky. Kůň a písnička jsou křídla kazašů! Volají z výšky i z dálky Duše písně mě inspiruje. Jakmile zazpívám první píseň, hned pochopíš proč tu jsem. Já jsem Dimash! Hraju hudbu tisíckrát! Hudba nezná hranice! “
  Dimashův debut v této soutěži byl zvláštní událostí, která některé diváky rozplakala, jiní se zamilovali. Další vokalisté v pozadí se zastavili a zamrzli! Vlna výbuchu způsobená v zemi s dvěma tisíci pěti miliony obyvatel nabrala nepředstavitelné rozměry!! Ztvárnění „S.O.S.“ považované za jednu z pěti nejtěžších písní ve francouzštině (a bez zohlednění drobných chyb výslovnosti), se stává do té doby téměř nevídanou událostí v televizní historii
  600 milionů zhlédnutí za pouhých 24 hodin; od ledna do dubna 2017 v čínské síti Sina Weibo zveřejněno 84 000 článků, což odpovídá třem tisícům šedesát čtyř tisícům zhlédnutí; 3,5 milionu lidí se přihlásilo k Dimashovi stránky 60 milionů hlasů, aby Dimashe dali na LED displej na Times Square, New York.
  Ano, hned si toho všimli!!… Byl to andělský hlas, který přišel zapálit srdce! Posel míru, který přišel pomocí hudby sjednotit země a různé kultury!! Dimash vyhrál celosvětovou projekci a stal se idolem milionů.
  Z krásné tváře s asijskými a evropskými rysy vynikněte velké oči a odhodlání manga hrdiny. Dimash je dokonalý velvyslanec. Čínský ministr kultury řekl: „Mladý cizinec s velkýma přátelskýma očima: jeho hlas je nejkrásnější a nejpřekvapivější, dokáže překročit pohlaví, jazyky i hranice. „O tomhle je hudba. “
  _______________________
  Zdroje: Kazinform. kz, Loredana de Michelis blog, Euroasijský Fan Club Překlad
  https://www.youtube.com/watch?v=wKUYXtQS5pk&t=93s

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × four =