Hudba spojuje lidi. Dimashův sólový koncert v Německu

9. dubna 2022 se uskutečnil první sólový koncert Dimashe Kudaibergena v Düsseldorfu v Německu. Kolosální energie a atmosféra jednoty ani na vteřinu nepolevily pod klenbami arény ISS Dome.

Na dlouho očekávaném sólovém koncertu Dimashe v Evropě se sešli diváci z Eurasie, Ameriky, Afriky, Austrálie, z blízkých i vzdálených koutů planety, aby viděli skvělou show kazašského umělce. Dimash představil pozměněný program turné ARNAU, které začalo ještě před světovou pandemií.

Koncertní program byl různorodý a byl kombinací náročných vokálních skladeb jako Ave Maria, Stranger (Cizinec) a Знай (Znej), která toho večera zněla zcela osobitým způsobem, s výraznými, nabitými drivem Lay Down (Vstávej) a Durdaraz (Škádlení); duši objímající Qairan Elim (Země dlouho zkoušená), If I never breath again (Kdybych se už nikdy nenadechl) a Let it be (Nech to být), s tanečními energickými písněmi Give me your love (Svou lásku mi dej), Be with me (Buď se mnou) a Screaming (Křik).

Zvláštní zajímavostí Dimashových koncertních programů je vícejazyčnost písní, které umělec předvádí. ARNAU v Düsseldorfu nebyl výjimkou. Z pódia zazněly skladby v angličtině, kterou mnozí znají, a hned na začátku koncertu si publikum s radostí zazpívalo Golden a Fly away (Odletím).

Dimashovo podání majestátní písně Olimpico v ​​italštině a ikonické S.O.S ve francouzštině jako vždy publikum uchvátilo. Diváky oblíbené „Labutě“ zněly v ruštině společně sálem lehce a něžně. V čínštině Dimash zpíval Autumn Strong (Síla podzimu), Battle of memory (Bitva vzpomínek) a War and peace (Válka a mír), z nichž každá hraje v jeho tvorbě zvláštní roli.

A samozřejmě většinu koncertu tvořily písně v umělcově rodném jazyce. Bohatý a krásný kazašský jazyk opět posloužil jako nástroj ke sbližování různých národů.

Během tradičního zpěvu s publikem zpívali Dears sborově: «Әлемде бірлік болсын» (Alemde birlik bolsyn – Ať je na celém světě jednota) a «Мен сені сүйемін» (Men senі suyemin – Miluji tě).

Fanoušci, kteří znali texty nazpaměť, si rádi zazpívali Dimashovy písně, které se již staly mezinárodními. Refrény Ұмытылмас Күн (Umıtılmas Kün-Nezapomenutelný den), Махаббат бер маған (Mahhabat ber Magan – Dej mi lásku) a Daididau Dears opakovali několikrát, a tak umělce nenechali odejít.

O divácích na koncertu můžeme s jistotou říci – spojila je hudba, protože na koncertě se sešli lidé, kteří pocházeli z různých kontinentů, mluvící různými jazyky, různých národností a věkových kategorií. Všechny tyto rozdíly se však staly nepostřehnutelnými, jakmile zazněly první akordy a v sále se rozzářila světla svítilniček, podsvícených transparentů a láskyplných srdcí umělcových fanoušků.

Atmosféra koncertu byla okouzlující, přátelská, každá píseň byla veřejností přijata s velkým zaujetím, mezi písněmi Dimash komunikoval s publikem v různých jazycích, dokázal přijímat kytice a vtipkovat.

Umělcův mnohonárodní tým – technická skupina, hudebníci, tanečníci, ti všichni ze sebe vydali to nejlepší a proměnili večer ve velkou slavnost.

Zarina Božaková a Jordan Arakelyan rozpálili publikum písní Fire (Oheň), Olžas Kurmanbek vytvořil v sále zvláštní magickou atmosféru hrou na kobyz.

Na konci koncertu byla energie umělce i publika na maximu. Dimash, během představování týmu, uspořádal improvizovaný bubenický souboj s Iljou Pokrovským, několikrát sestoupil do hlediště, neúnavně děkoval fanouškům a koncert zakončil příslibem brzkého setkání v Praze.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ten + 3 =