Rozhovor z Mnichova – konference Digital Life Design

Dne 20. 5. 2022 vystoupil Dimash na slavnostní večeři představitelů DLD (Digital Life Design) v Mnichově s S.O.S. a Stranger, stejné písně představil pro širší publikum druhý den v odpoledním programu v rámci bloku nazvaného Hlas z Kazachtánu (The Voice from Kazakhstan)

DLD je jedna z nejinovativnějších konferencí v Evropě, setkávají se na ní renomovaní inovátoři, podnikatelé a umělci, aby se s publikem podělili o své zajímavé nápady a postřehy. Jejím hlavním cílem je propojit podnikatelské, kreativní a sociální lídry a investory, aby spolu komunikovali a hledali nové nápady. Jedním z účastníků konference byl i Ralph Simon, předseda a zakladatel společnosti Mobilium Global Limited, jeden ze zakladatelů globálního odvětví mobilní zábavy a sociálních médií, známý jako „otec vyzváněcího tónu“. Po Dimashově vystoupení s ním udělal rozhovor:


Za zmínku jistě stojí, že Ralph Simon chystá sérii dokumentů Virtuosi (Virtuózuové), kde hodlá představit „nový typ umělce“. Jsou to většinou mladí a velmi talentovaní umělci, které si našli posluchači sami na různých hudebních platformách.

(R: Ralf Simon, D: Dimash Qudaibergen)

R: Prosím, prosím, dobrý den… Dimash Qudaibergen!

D: Guten tag. Ahoj!

R: Posaď se… Nebo jsi ještě u vytržení?

D: Nevím, nevím. Právě jsi začal tančit.

R: Dimash právě sešel z pódia po elektrizujícím představení. Dimashi, to se ti opravdu povedlo! Máš svůj hlas a svých osm oktáv, ne šest, že ale umíš zpívat, protože jdeš hned dolů a pak zase nahoru… No Dimashi, teď jsi byl v Düsseldorfu, jen před pár týdny. Jaké bylo publikum v Düsseldorfu?

D: Úžasné. Neuvěřitelné publikum. Neuvěřitelné.

R: Toto je Dimashův tlumočník… Takže jsi byl v Düsseldorfu. Řekni nám svém o zážitku před německým publikem.

D: Nejprve chci moc poděkovat všem mým fanouškům, kteří mě milují a podporují. Když zpívám před svými fanoušky, nevím, jak vyjádřit své pocity. Pro mě je velkou ctí vystupovat pro své fanoušky, mé Dears.

R: Řekni nám o svých Dears. Své fanoušky nazýváš svými Dears.

D: Jsou moje rodina.

R: Tvoje rodina?

D: Ano. Jsou moje rodina.

R: Drahá rodina. Dears.

D: Ano. Dears jsou moje rodina.

R: Po celém světě jsou tisíce a tisíce Drahých. Čína, Korea, Kazachstán, všude.

D: Poprvé jsem své fanoušky oslovil Dears, když jsem vystupoval v čínské soutěži The Singer.

R: Soutěž čínských písní, že?

D: Ano. Po prvním vysílání na Hunan TV jsem se stal trochu populární, pardon. A další den mi můj manažer řekl: „Máš nové fanoušky. Máš fanouškovskou základnu. Potřebujeme pro ně jméno.“

R: Potřeboval jsi vymyslet jméno, jakým bys mohl své fanoušky oslovovat. Správně, dobrý nápad.

D: Moc jsem nepřemýšlel, jen jsem řekl Dears. Protože jsou moji miláčci, jsou moje rodina. Samozřejmě miluji každého, kdo mě miluje a podporuje mě. Musíme se tedy milovat.

R: Takže si myslíš, že tady v Mnichově máme nějaké Dears? Jsou nějací Dears zde na konferenci DLD? (lidé v publiku říkají: „ANO“)

D: Děkuji! Děkuji! Děkuji!

R: Nevíme, jestli je to DLD nebo DearLD.

D: DearLD! Od této chvíle si musíte změnit jméno na DearLD, ano?

R: DearLD. Opravdu, opravdu dobré! Takže, Dimashi, chci se tě na něco zeptat, protože to dost zajímá lidi, kteří tě tak dobře neznají. Odešel jsi do Číny. Objevil jsi se v soutěži v Hunan TV a pak jsi byl všude – bylo to jako náhlá exploze, v Číně jsi získal doslova miliony nových fanoušků. Jak se ti to povedlo?

D: Nevím. Nevím. Nevím, jak odpovědět, opravdu.

R: Zpíval jsi mandarínsky?

D: Jen.. ne.. Ach ano. Pro první kolo „I am Singer“ jsem zpíval francouzskou píseň „S.O.S d’un terrien en détresse“. Pamatuji si, že jsme natáčeli 9. ledna a po 10 dnech odvysílala Hunan TV první vysílání. Další den jsem se probudil a všichni, kdo se mnou pracovali, můj tým a mí manažeři, řekli: „Jsi populární. Víš, jsi populární.“ A já na to: „Cože? Střílíte si ze mně? Děláte si legraci! Můžu ještě spát? Nechci s vámi mluvit, děkuji.“. Tehdy jsem tomu nevěřil. Po několika hodinách jsem šel ven něco natáčet (v Číně) a stále si pamatuji tvář té dívky, která mě poznala a řekla: „Ty jsi Dimash.“. A byl jsem v šoku. Lidé v cizí zemi mě začali poznávat. Pro mě to byl velký šok. A pak mi po pár dnech zavolal můj největší idol Jackie Chan. Řekl něco jako: „Ahoj Dimashi, chci se s tebou setkat a mám pro tebe nějaké dárky. Jsem tvůj fanoušek.“. Něco takového. Opravdu, málo slov.

R: Takže, Dimashi, především ve své hudební kariéře – píšeš písničky, produkuješ a režíruješ MV. Tvoje videa jsou na YouTube velmi úspěšná. Když píšeš hudbu, jak to děláš? Vždy se snažíš nejprve myslet na melodii nebo na text, jak k hudební tvorbě přistupuješ? Protože hraješ na klavír, hraješ na dombru. Jsi velmi úspěšný hudebník.

D: Nejdřív píšu hudbu. A pak mi textař napíše texty a pak se zabýváme produkcí. Mám neuvěřitelně talentovaného přítele, bratra, který mi v tom pomáhá. Největší aranžér u nás.

R: Aranžér písní?

D: Ano. Erlan Bekčurin. Patří mu velká úcta a veškerá moje vděčnost, protože není jen úžasně talentovaný člověk, ale zůstává stále velmi prostý a velmi vřelý člověk. Myslím, že tohle je mnohem důležitější než talent.

R: Takže, Dimashi, v posledních několika měsících těsně před pandemií jsi jel poprvé do New Yorku. V New Yorku vyprodáno. 13 000 v Brooklynské aréně. Byl jsi v Praze, v České republice teprve před chvílí. Vyprodáno. Světem se šíří, že existuje něco jako Dimash. Co chystáš v příštích několika měsících? Máš nějaké nové nahrávky? Protože své nahrávky vydáváš pravidelně, abys měl něco online, protože online platforma je pro tebe velmi důležitá. Řekni nám, jaké jsou tvé záměry.

D: Můj tým mi řekl, udělejme online koncert. Mým úkolem bylo jen zpívat.

R: Ale rád děláš něco pravidelně. Takže každých pár týdnů vidíme něco nového na tvém webu, ve videích. Tohle je důležité pro moderního umělce jako ty.

D: Nedělám hudbu proto, že bych chtěl vydělávat peníze. Peníze pro mě opravdu nejsou důležité. Pro mě je nejdůležitější láska publika, podpora mých fanoušků, podpora mé rodiny. A mám sen, opravdu velký sen. Když jsem byl dítě, bylo mi pět let, viděl jsem spoustu koncertů. Pavarottiho, Michaela Jacksona, Freddiho Mercuryho. Notre dame de Paris (vy to neznáte ? zpívá.. děkuji! žertuje). A v té době jsem začal toužit po tom, udělat koncert na stadionu ve Wembley. Takže ho musíme udělat.

R: Ve Spojeném Království je velký zájem. Vím, že lidé ve studiích Abbey Road, slavných nahrávacích studiích jsou nadšení, že přicházíš do studia pracovat i se symfonickým orchestrem. Takže možná se ti to podaří, samozřejmě v Německu vystupovat, v Berlíně, po celém Německu. Víme, že tě někteří z velkých koncertních promotérů z Německa navštívili tady v Mnichově a měli velký zájem něco domluvit i po celé Evropě je velký zájem, ve Skandinávii, na Islandu, ve Španělsku a v Portugalsku, a samozřejmě v Kanadě, Spojených státech, a také v Mexiku. Začínáš být populární. Jak je to všechno možné, že ty, z Kazachstánu se dostáváš takto do světa?

D: Já nevím. Když jsem byl v soutěži Hunan TV a druhý den po vysílání mě oslovila spousta mých idolů, jako Jackie Chan a další.

R: Volal ti Jackie Chan?

D: A dal mi bundu svého týmu a nějaké dárky… A po prvním setkání jsme si začali povídat a častěji se scházet. A teď jsme přátelé. Velká hvězda a zatím „trochu“ mladý, „trochu“ zpěvák. Tři roky po našem prvním setkání mi zavolal a řekl: Natáčím nový film a chtěl bych tvůj hlas k nahrávce. „Dobře, dobře.“ To bylo poprvé, co jsem souhlasil okamžitě, právě kvůli Jackie Chanovi.  Vůbec jsem nepřemýšlel o hudbě, stylu, nezáleželo mi na tom, jestli se mi to líbí nebo ne, jestli se mi chce nebo nechce. Nezáleželo mi na tom, protože to bylo pro Jackie Chena. 

R: Dimashi, Chci se tě na něco zeptat, protože si toho všimlo hodně diváků v DLD. Umíš zpívat s velmi vysokým registrem. Horní oktáva. Je to jako mezzosoprán. Ale jak přimět svůj hlas, aby zpíval tak vysoko? Je to pro tebe přirozená věc?

D: Myslím, že je to přirozené, a hodně pracuji se svými vokálními trenéry. Když mi bylo 5 let. Chci mluvit o své babičce, prosím. V té době měla trochu problémy s nohama, ale i tak mě každé ráno vodila do hudební školy. A čekala více než 3 hodiny. Jen stála a čekala.

R: Když ti bylo 5 let?

D: Ano. Od té doby studuji hudbu téměř 23 let a právě teď dělám doktorát. Chci využít této příležitosti, abych řekl dobrá slova o svých trenérech a učitelích. Velké díky Maratu Olžabajeviči Ajtimovovi. Je to můj učitel z mého rodného města, z Aktobe. Patří mu velký dík a respekt.

R: Vím, že někteří lidé v mezinárodním měřítku mají velký zájem se s vámi setkat. Hans Zimmer. Známý..

D: Je úžasný! Je úžasný!

R: Jeho lidé mají zájem pokusit se tě přimět strávit nějaký čas s Hansem, což by bylo skvělé, protože si myslím, že by rád slyšel tvůj hlas. A možná by mohl existovat způsob, jak byste se s Hansem mohli spojit.

D: Samozřejmě. Samozřejmě.

R: Něco, o čem vím, že bys rád rozvíjel.

D: Samozřejmě. Samozřejmě. To by byl splněný sen. To by byl sen. Je úžasný. Myslím, že je jedním z největších a nejuznávanějších a nejgeniálnějších hudebníků, číslo jedna.

R: Neuvěřitelný hudebník a prostě skvělý nápad, ale víš, že máš hlas a kreativitu, které by mohly pracovat s někým na tak vysoké úrovni, protože sám rozvíjíš kariéru, která bude trvat mnoho let a budeš mít ještě mnoho, mnoho Dears, kteří budou ve tvém globálním publiku.

D: Ano.

R: Takže Dimashi, moc děkuji, že jsi sem přišel.

D: Děkuji mnohokrát.

M (moderátorka): Děkuji moc za rozhovor. Myslím, že to, co je na vás opravdu zvláštní, je to, jak jste pokorný a tolik mluvíte o svých přátelích a rodině. Trochu jsem četla, a zjistila, že žijete společně s celou rodinou, je to tak? Nebo jste bydleli spolu ve velkém domě. Cítím, že komunita není jen rodina, ale také vaši (Dears). Počítejte tedy se svými (Dears). A vsadím se, že Hans Zimmer bude ohromen. Můžeme vám dát kontakty, protože je to přítel DLD a skutečně spolupracuje s umělci z DLD, takže by to bylo úžasné.

Musím si udělat DLD selfie s tímto publikem, které tu bylo svědkem tebe, vycházející hvězdy. Takže pokud nejste proti, uděláme si spolu selfie. Všichni v pohodě? OK?

D: Ano! To jo! Selfie! Fotografie!

M: Potřebuji dav a potřebuji i tebe.

D: To je video.

M: Je to video.

D: To je video!

M: To je DLD video! Je to dokonce časosběr, který je zábavnější. Udělejme obrázek. Prosím o trochu energie.

Perfektní. Děkuji mnohokrát.

D: Děkuji mnohokrát.

M: Děkuji moc, že ​​jste přišli.

D: Děkuji. Děkuji.

R: Děkuji mnohokrát.

D: Děkuji mnohokrát.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + nineteen =