Miluji novou, šeptanou písničku. Je tak osvěžující. Myslím tím Oukej, napsala Dear

Hit Oukej (О´кей) získal devět dnů od uvedení na YT první milión shlédnutí. Ačkoliv je nazpívaný v ruštině, figuruje už několikátý týden po uvedení v americkém žebříčku Billboard v první desítce.

Písnička, která začíná šeptem a je tak jemná a něžná, že máme chuť ji poslouchat, plní zvědavosti, co se z toho dál vyklube. Známe Dimashe a víme, že umí rozvinout svůj hlas do výšek a hloubek, od piana k forte. Tentokrát nás ale zase překvapí. Píseň je stále v pianissimu a jediný cit, který v ní můžeme cítit, je jakási úzkost, snad i rezignace. Nic prvoplánového, co bychom čekali, když si přečteme slova. Zároveň je svižná a taneční, že by se u ní dala zatančit třeba rychlejší ča-ča.

Video bylo natočeno ve velmi chladném únoru v ruském Petrohradu. Místo se jmenuje Červený trojúhelník (Kрасный треугольник). Říká se o něm, že je to město duchů. Nachází se téměř v centru Petrohradu, na promenádním obchvatu říčního kanálu. Bývalý tovární komplex zaujímá území dvakrát větší než moskevský Kreml. Továrna byla založena v roce 1859 obchodníkem Krauzkopfem Ferdinandem. Kdysi byla známá jako Rusko-americká asociace výroby gumy, vyrobila 282 milionů párů žabek ročně, a i později vyráběla výrobky z pryže. V roce 2002 podnik požádal o bankrot a od té doby je naprosto opuštěný, jen některé prostory jsou pronajímány jako sklady. Je to perfektní prostředí pro natáčení filmů o druhé světové válce a jedinečné místo pro rockové koncerty a výstavy umění.

Píseň je výsledkem spolupráce známého tandemu Igor Krutoj (hudba) a Igor Nikolajev (slova), kteří pro Dimashe napsali také úspěšnou píseň Chybíš mi (Я скучаю по тебе). Premiéra písně byla anoncována 18. února v Dimash News. „Premiéra nové Dimashovy skladby s názvem О´кей se uskuteční 5. března v pořadu Central TV na ruském televizním kanálu NTV.“

Když 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu, a  Dimash napsal „I am for peace!“ „Jsem pro mír!“, zdála se premiéra v Rusku ohrožená. A také ano – 2. března napsal IG ars.company: „Vážení fanoušci Dimashe Kudaibergena a Igora Krutého! Bohužel vydání singlu a hudebního klipu k O’key bylo na nějakou dobu odloženo. Všechny akce a koncerty oznámené v rámci této premiéry jsou zrušeny. Budeme vás průběžně informovat a určitě vás budeme informovat o novém datu vydání! Buďte prosím trpěliví a ohleduplní k ostatním! Mír a dobrou vůli všem!” A tak jsme si museli na premiéru ještě chvíli počkat. Někdo 7. května dokonce ukradl a zveřejnil již natočenou zvukovou verzi písně, ale ve špatné kvalitě, a tak byli Dears vyzváni, aby ji nešířili. 24. května dal Dimash zvukovou verzi, tentokrát už ve skvělé kvalitě, jako dárek při příležitosti svých narozenin fanouškům a fanynkám. Videoklip se na YT objevil 30. května.

Uvedení videa ovšem vyvolalo opravdový poprask. Kdekdo chtěl vědět, o čem vlastně ten téměř filmový příběh se snovými kulisami je. Strhla se diskuse, jasno neudělala ani Alina Veripja, režisérka klipu, která na svém IG napsala: „1937, Petrohrad – doba mlčení a strachu. Každý krok doprovázela smrt, která jako dravec čekala, až člověk klopýtne. V jeho spárech se ocitla i láska dvou mladých lidí. Mezi prsty jim protékalo teplo jejich dechu a uvědomovali si, že to nejcennější, co mohou dát tomuto světu a jeden druhému, je jejich život. Utíkali do světla, beze strachu nastavovali záda tomu, kdo přinášel smrt, ale daroval svobodu.”

Bylo zcela zřejmé, že jsou tam tři – dva muži a jedna žena – jemný umělec (Dimash) a jeho sok generál (Dmitrij Gudim), krásná žena (Alexandra Gajdar). Kdo je právoplatný partner krásné milenky? Je generál manželem a umělec tajným milencem? Je generál zlým uchvatitelem krásné umělcovy ženy? Byli umělec a žena milenci, ona jej však navzdory své lásce opustila a šla za mocným generálem? Kdo nakonec umře kulkou z generálovy zbraně? Ona či on? Nebo se generál netrefí? Obrátí zbraň proti sobě?

Tajemství poodhalit pomohla Alexandra Gajdar, která v rozhovoru pro YT kanál Alga Peterburg řekla: „Ona je obětí daných okolností… Je to tvůrčí osobnost. Jmenuje se Sofie. A v atmosféře tohoto roku 1937 je jako ptáče, které uvěznili v kleci. Ale nepřestává bojovat, snaží se vzepřít a osvobodit se z toho vězení. A nepřestává milovat, otáčet se ke světlu. Je ale obětí okolností. Na jednu stranu měla velké štěstí, potkala svou lásku. Hrdinu, hudebníka, kterého hraje Dimash. Ale tuto lásku si pně nemůže užívat, plně se jí oddat a otevřít, protože jí za krkem stojí mocný člověk, který ji považuje za svůj majetek. V těch krátkých chvílích lásky s muzikantem může vzlétnout a vznášet se. Ale pokaždé se vše zase rozbije, když je její vůle zas a znovu omezována a utlačována… Dimash (ve své roli) je tvořivá osobnost, muzikant. Není připoutaný k vnějšímu světu. Díky své tvořivé povaze se spolu se Sofií může ponořit do jejich vlastního společného světa. Světa odděleného od všech a od všeho, světa okolo. Ale při tom všem nepřestává bojovat za svou lásku, neopouští ani ji, ani své poslání. Navzdory těm těžkým časům roku 37 je silným člověkem. Hrdinou, který přes všechny ty hrůzy okolo jde dál a nepřestává bojovat… Dimash sám je také hrdina. Jeho vzhled – to je typ hrdiny sám o sobě. …. příběh, který jsme spolu stvořili je mu velmi blízký. Je docela blízko jeho myšlení. Jeho duši. Stejně tak i mně. A to je opravdu důležité…“

Já jsem nechtěla odpověď na všechny ty otázky znát, líbí se mi, že je tam mnoho nevyřčeného. Nechtěla jsem do detailu vysvětlit slova, slova písní jsou prostě lyrika.  Mám ráda otevřené konce… Čtrnáct dní po uvedení klipu nám však sám Dimash odpověděl. Pokud máte rádi otevřené konce, tak se na backstage video na IG vůbec nedívejte! Song i jeho videoklip jsou ale v každém případě úžasné. Líbí se mi hudba, zpěv, kulisy, režie, herecké výkony profesionálních herců i Dimashe. V sociálních médiích se rozhořela debata na téma – nemohl by Dimash být také hercem? Odpověď už víme – této myšlence se zpočátku opravdu bránil. V září 2021, při svém návratu do Číny po dvou letech pandemie, poskytl rozhovor a zde na otázku, zda by chtěl hrát ve filmu údajně odpověděl, že by se tomu nebránil. Takže se máme zase na co těšit… Soon!

Text písně najdete tady.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 2 =