Jak se psaly Dimashovy duety

Dimashův krásný hlas zní skvěle sólo, ale výborně se dokáže spojit i s doprovodem sboru. Se sborem jsme jej mohli slyšet třeba v písni Vášeň (Passione) nebo Я скучаю по тебе (Stýská se mi po tobě). Na koncertech v posledních letech vytvářeli harmonickou vokální atmosféru doprovodní zpěváci Zarina Božakova, Jordan Arakelyan a Rassul Usmanov. Během dosavadní Dimashovy kariéry však vznikla i řada pozoruhodných duetů. Dimash je vždy velmi citlivý k pěveckému partnerovi a nikdy se jej nesnaží překřičet, naopak jej krásně doplňuje, jeho projev je dokonale profesionální. Přemýšleli jste nad tím, kolik jich bylo? S kým je zpíval? Na tyto a mnohé další otázky nám odpověděl cyklus článků Dimashovy duety.

Historie vzniku tohoto cyklu je docela neobvyklá – cyklus byl vytvořen jako dárek k Dimashovým dvacátým šestým narozeninám. Je to povídání o všech duetech, které se podařilo najít na YT, Wikipedii nebo v různých FB skupinách. Do psaní se zapojily české a slovenské Dears z FB skupiny Dimash české překlady. Jednotlivé příspěvky byly postupně, v průběhu řady týdnů, zveřejňovány na FB jako seriál. Začaly jsme 30. dubna 2020, poslední článek vyšel 23. července 2020. Tímto způsobem jsme chtěly co nejlépe informovat o zajímavých vystoupeních, jednotlivých písních nebo interpretech, kteří je zpívali s Dimashem. Vznikl tak cyklus článků, který jsme si po drobných úpravách a doplnění aktuálních informací, dovolily zveřejnit také zde na webu.

A kolik těch duetů tedy celkem bylo? Mezi zveřejněnými videi se nám podařilo najít neuvěřitelných třicet duetů (nebo trií), které Dimash zpíval v několika variantách v letech 2013 až 2021. Proto bylo nutné je nějakým způsobem tematicky uspořádat. Hromada písní se jakýmsi zcela přirozeným způsobem rozpadla na třináct menších hromádek, z nichž každá obsahovala jednu nebo více písní, které spojoval nějaký společný prvek. Pak už jen zbývalo ty hromádky rozdělit těm, kteří měli chuť se zapojit a mohlo se začít! Děkuji Ivance Petrů, Jarce Švarcové Bakové, Lucii Absolonové, Vlaďce Emingerové, Ivě Lintnerové i Šárce Selvekerové, že se zapojily s obrovskou vervou a připravily Dimashovým fanouškům zajímavé čtení!

První díl Dimash a jazz (I. Kubištová) píše o zcela neobvyklém triu z Gala Spring Festivalu 16. února 2018. Jmenuje se Zpívej jinak (Extraordinary, Sing different) a doprovází jej Jam Hsiao a Tina Ray.

Druhý díl Dimash a Raushan (I. Petrů) popisuje jediná zveřejněná vystoupení s mladší sestrou Raushan (All by myself a Dudarai), obě z roku 2018.

Třetí díl Dimash a muzikál (I. Kubištová) se zastavuje u nenapodobitelného duetu Dimashe a Sundeta Baygozhina Ty mně zničíš (Tu Vas Me Détruire) z muzikálu Zvoník u Matky Boží (Notre Dame de Paris).

Mongolskou lidovou píseň Husy labutí (Swan goose) zpíval Dimash s mongolským zpěvákem Tengrim na jarním festivalu Spring Gala Festival  2019 v Číně. Toto pozoruhodné vystoupení popisuje čtvrtý díl, Dimash a Tengri. (V. Emingerová).

Dimash a jeho rodina se vždy věnovali výchově a podpoře talentovaných mladých lidí. S některými vystoupil Dimash také veřejně. Pátý díl Dimash a mladé kazašské talenty (Š. Selvekerová) připomíná například duet My homeland, který v roce 2016 zpíval Dimash s mladičkou kazašskou zpěvačkou Yasmin Ibrayeva nebo duet Jamaica, který zpíval v témže roce s dalším výjimečným mladým talentem Amirem Kaysarem.

Pokud mluvíme o Dimashovi, nelze se nezmínit o excelentním skladateli Igoru Krutém. Šestý díl Dimash a Krutoy (J. Švarcová Baková) popisuje pohádkově krásná vystoupení s Aidou Garifulinou (Ulysses) a poté i trio s Larou Fabian (Miluji tě tak, Ti amo cosi), které společně předvedli na koncertě k výročí Igora Krutého v Moskvě 3. listopadu 2019.

Mezi velmi působivé duety patří ty, které Dimash zazpíval spolu s kazašským popovým zpěvákem a hudebníkem Alisherem Karimovem už jako osmnáctiletý (v roce 2013). O nich pojednává sedmý díl Dimash a Alisher (I. Petrů). Jedná se o archivní snímky vystoupení s písní Daididau, Бакытын оз колында (Štěstí je ve vašich vlastních rukou) a Ай Карагоз.

Osmý díl Dimash a rodiče, hlavní město, vlast (L. Absolonová) charakterizuje to, co má Dimash v největší úctě a lásce. Se svými rodiči – zpěváky Světlanou a Kanatem zpíval píseň Astana walz (např. v roce 2016), s rodiči zpíval v roce 2017 také Drahá maminko / Асыл Анашым .

Na zahájení Univerziády v Almaty v roce 2017 zpíval neobvyklý duet Otázka cti (Question of honor) v coveru původní verze písně Sarah Brightman. V crossoverovém stylu doprovodil kazašskou sopranistku Zarinu Alyntbajevu. Píše o tom devátý díl Dimash a Zarina (I. Kubištová).

Dimash často připomíná svou vlast a rodinu, nikdy však také nezapomene na své učitele. V desátém díle Dimash a jeho učitelé (J. Švarcová Baková) je uvedeno několik vystoupení se sólistkou opery Mairou Mohammed-kyzy, se kterou zpívali v letech (2015 -18) píseň Labuť (Akkuym), Učitele Marata Olžabajeviče Aitimova pozval Dimash na svůj koncert v Kremlu v roce 2019 a zazpívali zde skladbu Brucia la Terra.

Jedenáctý díl, nazvaný Zádumčivé melodie východu (I. Lintnerová) nám přiblížil velmi krásné a působivé písně –  Bělověžský prales od Dimashe a Nagimy Eskalievy ze Slovanského bazaru (2016 a 2018) a Zase fičí (Опять метель) s Kristinou Orbakaite na svém koncertě Bastau 27. července 2017.

Snad nejvíce duetů zpíval Dimash v Číně, jak nám to popisuje dvanáctý díl Čínské duety (I. Kubištová). Earth song zpíval s hongkongskou zpěvačkou amerického původu Coco Lee v roce 2017 a tentýž rok s čínsko-americkým zpěvákem Victorem Ma. Vlastní skladbu Nejkrásnější den (Umytylmas kun) zpíval několikrát s thajwanským zpěvákem Terry Linem. Píseň You and Me (Ty a já) zpíval Dimash na podzimním festivalu (2018) v duetu s čínskou operní divou Wang Li. Jasmínový květ (Mo Li Hua) zazněl v duetu jednak s čínským zpěvákem Wu Tongem a jednak s virtuální vílou Luo Tianyi. Píseň Opilá konkubína Dimash nazpíval s operním pěvcem Li Yugangem. Superstar zazpíval k novoročním oslavám 2019 se Jamem Hsiao, a při oslavách nového roku 2022 pak Tisíce mil společný sen s talentovaným čínským tenorem Inxi Zhangem. Nebe a země budou svědky je titul překrásného duetu, který Dimash zpíval na zakončení 8. mezinárodního filmového festivalu Na hedvábné stezce ve Fu-čou 12. prosince 2021 s jiným slavným čínským tenorem Cháng Shílěi

Lásku k Michaelu Jacksonovi netřeba v souvislosti s Dimashem zdůrazňovat. Ve svém repertoáru má celou řadu Jacksonových písní a sám skládá hudbu, která Jacksonovy písně připomíná. Na Při vystoupení s talentovanou čínskou zpěvačkou Laure Shang zazněly (2017) písně Michaela Jacksona jako pocta tomuto zpěvákovi (A Tribute to Michael Jackson). Další píseň z repertoáru Jacksona We are the world (My jsme svět) zazpíval Dimash s čínskou zpěvačkou Tiou Ray na Show Chinese Brige 4. srpna 2018. A o Earth song jsme psali již v čínských duetech. Další informace si můžete přečíst ve třináctém dílu – Pocta Michaelu Jacksonovi. (I. Petrů)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 3 =