Stranger v Almaty: Dimashova nová velká show se konala v jižním hlavním městě

Včera se v Almaty konal koncert světové úrovně – sólový koncert Dimashe Kudaibergena Stranger. Velkolepý zvuk, světlo, scénografie, kostýmy, inscenace čísel fascinovaly diváky od prvních vteřin. Četní hostující umělci a autoři, různé taneční skupiny, speciálně natočené videoprojekce zajistily rozmanitost a zároveň vytvořily jednotnou koncepci show.

Almaty. Večer. Na centrálním stadionu se sešlo více než 25 tisíc diváků. Přesně ve 20:00 v tichu a tmě stadionu, osvětleném pouze světly lucerniček se jako by na jeden nádech všech diváků objevil Dimash.

Umělec zahájil první píseň a v podobě Zlatého muže sestoupil z velké výšky. Golden získalo další významové zabarvení, záběry Charynského kaňonu na projekčních plátnech dodaly představení kouzlo. Druhá skladba Zalyn, která pokračovala v ohnivém tématu, se rozzářila krásným tancem a dynamickým rytmem.

Křehká postava tanečnice v baletním představení s národním nádechem naladila na další píseň. If I never breathe again se záběry měsíční oblohy na pozadí vytvořily atmosféru nadpozemské lásky a dívčin šátek zvednutý Dimashem příběh dotvořil.

Obraz se změnil, jevištěm se prohnala bouře, tanečníci v zajímavých kostýmech a černých kloboucích s širokou krempou doprovázeli majestátní Olympico.

Zazněly první tóny další písně a temná a světlá strana se pustily do Bitvy vzpomínek. Dimash střídavě spojoval různé barvy a ukazoval tak vnitřní boj mezi světlem a tmou.

Jako vítěz Světla předvedl Dimash Ave Maria a dlouhým závěrečným tónem zavedl publikum do hlubin vesmíru. Poznání světa pokračovalo ve skladbě Know.

Před další písní umělec požádal diváky, aby si s ním zazpívali, jestli je dnešní den pro ně nezapomenutelný. Dimashovi fanoušci si okamžitě zazpívali refrén, ze kterého běhal mráz po zádech. Unforgettable Day opravdu nechtěl skončit, publikum si refrén své oblíbené písně zpívalo stále dokola a zdálo se, že umělec je připraven naslouchat svým fanouškům donekonečna.

Dears byli tak uneseni zpěvem, že se Dimash rozhodl pokračovat ve zpěvu a přiměl celý stadion, aby po něm opakoval různé hudební fráze, což vedlo ke spokojenosti obou stran – umělce i publika.

Večer pokračoval moderními tanci Give me your love a Be with me. Rozjaření tanečníci v pestrých kostýmech vytvořili atmosféru mládežnické party, Dimash tančil společně s nimi, projevoval lehkost a uvolněnost, Dears ve fan zóně tančili a zpívali společně s umělcem.

A pak se konala první premiéra koncertu. Dimash na pódiu, jeho mladší bratr Abilmansur – autor písně – u klavíru.

Nová skladba je o hledání vlastní cesty ve složitém labyrintu života.

Šňůra strhujících písní pokračovala skladbou Fly away, kterou Dimash předvedl za doprovodu autora Jedilžana Gabbasova.

Každý zpěvák má v repertoáru několik kultovních písní. Любовь уставших лебедей (Láska unavených labutí) zněla zvláštním způsobem, během jejího zpěvu se Dimash snažil přiblížit k publiku co nejblíže na každé straně pódia. Od prvního tónu zpívali fanoušci spolu s umělcem a ve finále samozřejmě zpívali a cappella úryvky skladby Igora Krutého.

Před začátkem dalšího bloku koncertu Abilmansur zahrál na kytaru skladbu Renata Gaisina, kterou krásně ozdobily hlasy doprovodných zpěváků Zariny Božakové, Jordan Arakeljana a Rasula Usmanova.

Poté se na jevišti objevila dombra a Dimash vystoupil v národním kroji. Společně se slavnými dombristy Temirlanem Olžabajem a Jernatem Nauryzem předvedl Dimash kui Adai a zároveň svojí a pro Dears kultovní píseň Daididau.

Národní téma večera pokračovalo výraznou písní Durdaraz, kterou doprovodil tancem tým Space Machine ADEM.

Když Dimash požádal diváky, aby na svých telefonech rozsvítili svítilny, všichni hned věděli, že další písní je Махаббат Бер Маған (Makhabbat Ber Magan), symbol krásy a čisté lásky. Umělec i publikum byli tak zabraní do opakování refrénu písně, že nemohli přestat.

Dalšími hosty večera byl Kazašský státní akademický orchestr lidových nástrojů pojmenovaný po Kurmangazym a Státní taneční soubor Saltanat. Společně s nimi zazněla píseň Elim Menin.

Finále koncertu se blížilo, publikum se zatajeným dechem čekalo na premiéru. Requiem. The Story of One Sky (Příběh jednoho nebe): komplexní, obrovské dílo z hlediska použitých vokálních technik a hudebních motivů. Dnes, 24. září, bude mít na setkání s fanoušky premiéru videoklip k nové písni.

Další premiéra, píseň ve španělštině, okouzlila svým podáním. Čtyři Dimashové na jevišti, tři jako hologram a jeden skutečný, vypadali velmi krásně a Dimashův hlas v každé hypostázi zněl jinak a vytvářel intriky. Rozhovor s autory písně najdete v našem dalším materiálu.

„Čína. Projekt I am singer,“ zmínil Dimash před dalším číslem. Oblíbená píseň Dears nejen z Číny, ale z celého světa, milostná melodie Autumn strong, byla doprovázena zvukem houslí a milostným vyznáním umělce svým fanouškům.

Poté se na pódiu u klavíru objevil skladatel Renat Gaisin. Dimash se posadil vedle něj a ozval se kobyz. A čas se vrátil do smutných let pandemie, kdy Dimash a Maestro pracovali společně na písni Qairan Elim.

Ve finále koncertu podle tradice Dimash v jedné písni Screaming stihl zazpívat, představit tým, pozdravit fanoušky své tvorby ve fan zóně, uspořádat souboj na bicí s Iljou Pokrovským.

A závěrečná píseň Just let it be všem napověděla, že nás čeká mnoho nových setkání a příjemných vzpomínek. 

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 8 =