Řeka Su-čou – zajímavá fakta

25. prosince 2021 byla vysílána šestá epizoda čínské reality show Shine! Super Brothers (Zazař! Super bratře), nazývaná také Follow the Light (Následuj světlo). Poté Dimash show ze zdravotních důvodů opustil. Vraťme se ale na začátek – 11. října 2021 přiletěl Dimash do čínského Wuxi a na Weibo mimo jiné řekl: „…Pozítří začínáme natáčet záběry k novému programu. Ale to je vše, víte, všechno. Nyní vám nemohu poskytnout více informací. Je to reality show, zajímavý program, ve kterém účinkuje velké množství čínských hvězd, čínských idolů, chlapeckých skupin. Není to soutěž, je to prostě show, reality show. Doufám, že se vám bude líbit.“

Jednalo se o projekt, ve kterém soutěžili o hlavní cenu muži, populární zpěváci, rappeři, tanečníci, herci, kteří se stali idoly pro několik generací. Pocházeli z Číny a dalších asijských zemí (Tchaj-wan, Korea, Kazachstán). Vystupující museli prokázat nejen své profesní dovednosti, ale i týmového ducha (bratrství) a chování gentlemana. Vystupovali sólo, aby ukázali své nejlepší schopnosti, a poté v týmech. Jejich úkolem bylo předvést se na jevišti v celé své kráse, zaujmout publikum, přesvědčit o svém umění a neztratit tvář. V hledišti bylo ženské publikum všech věkových kategorií, jež hodnotilo živá vystoupení účastníků show, ale byly tu také ženy konzultantky a moderátorky. Soutěžící si připravovali různá čísla a v každé epizodě byl jeden z nich vyřazen. Show se skládala z více než deseti dílů.

Dimash soutěž opustil v šestém kole. V prvním se vystupující představili a rozdělili do skupin. Dimash se stal členem týmu Šestinásobek rychlosti světla. V dalším dílu vystoupil s písní Stranger. Ve třetím si Dimashův tým mohl změřit své síly s ostatními soutěžícími během sportovně zaměřených soutěží. Ve čtvrtém dílu bylo úkolem připravit si a předvést společné vystoupení. Tým Dimashe zvolil dvě známé písně od legendární skupiny Queen – We Will Rock You a We Are The Champions. Po vystoupení byl Dimash nazván „devítinásobek rychlosti světla“, předvedl se jako skvělý rocker, ale hrál i na dombru. V páté části zažili účastníci výcvik v armádním táboře a vojenskou bojovou hru. V šestém dílu pořadu Shine! Dimashův tým představil píseň Řeka Su-čou. Je to píseň, která v podání Andrea Bocelliho a čínské popové zpěvačky Na Ying doprovází závěrečnou scénu výpravného čínského historického filmu Osm set, uvedeného v srpnu 2020.

Tento film zobrazuje obranu skladu čínskými vojáky proti invazní japonské armádě během bitvy o Šanghaj v roce 1937. Obsahuje samozřejmě i řadu hlubších poselství, mimo jiné vyjádřených hudbou filmu. Na té pracovalo trio Fei Yu, Andrew Kawczynsky a Rupert Gregsona-Williams. Pro závěrečnou melodii byl použit námět z irské folkové písně Londonderry Air (autor Frederic Weatherly), texty vytvořili Cheng Zhang, Isabel Yue Yin, Bob Ezrin a Shridhar Solanki. K účinkování ve znělce byl přizván i mezinárodně uznávaný špičkový Český národní symfonický orchestr. Hudba byla dokonalou směsí několika kultur. Bylo použito mnoho čínských nástrojů, ale i syntetické elektronické nástroje.

Řeka Su-čou protéká Šanghají, kde se odehrává děj filmu. Dimashův tým se tedy rozhodl, že scénu přizpůsobí historickým událostem. „Jeden břeh této řeky je mír, a na druhém břehu je válka. Ale neměli bychom se tím omezovat na dva břehy řeky Su-čou v Šanghaji v Číně, mělo by to být o míru v celém světě… Myslím, že část písně by měla opěvovat i vojáky, kteří položili život za lepší budoucnost…. Napišme si, jaké pocity v nás snímky z filmu vyvolaly…Mír a láska jsou nejdůležitější…. Ať je svět naplněn mírem, ať je osvobozen od krutosti válek…. Neměli bychom brát normální život jako samozřejmost!“ to jsou útržky hovoru, který vedl tým při přípravě vystoupení. (video o natáčení písně – Dimashova skupina od 3 do 11 minuty).

Píseň Řeka Su-čou (Shuzhou River) nebo také Vzpomínání (Remembering). Šest mužských hlasů, harmonicky sladěných. Na aranžmá písně v show se podílel i Dimash. Tým se celý oblékl do bílé barvy, ta je symbolickou barvou míru. A přizvali si tanečníky, dojemný sbor děvčátek v bílých šatech, velkolepá scéna. Na rozdíl od původní verze se v písni střídají styly – kromě irské balady v ní zaznívají jemné a vznešené vokály (v podání Dimashe), zazní v ní i rap. Bodové hodnocení týmu v soutěži vyneslo první místo.

Celé oficiální představení můžete vidět na:

Verze, kdy kamera zabírá jenom na Dimashe je zde:

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + fourteen =