Všichni žijeme pod stejným nebem. A potřebujeme mír a lásku.

Když Dimash 7. září 2022 zveřejnil na svém IG informaci o nové premiéře, vyvolal bouřlivou diskusi.

Copyright © a.l.e.x_1103 – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autorky

Napsal totiž tehdy:

„Vážení přátelé, natočil jsem nejdražší videoklip na světě ke své nové skladbě Příběh jednoho nebe. Tuto skladbu jsem začal psát před 3 lety. Doba trvání kompozice bude asi 12 minut. Toto video lze nazvat krátkým hudebním videem. Scénář k tomuto hudebnímu filmu jsem napsal sám. Premiéra bude velmi brzy…“

Dears hned hledali informace, které videoklipy stály kolik peněz a divili se tomu, že by se Dimash chlubil čímkoliv materiálním, protože na něco takového dosud u něj nebyli zvyklí.

Pár dní na to se ale objevila další upoutávka a teaser ke skladbě. Text v titulcích píše (přeloženo z angličtiny):

Když se podíváte do očí někoho, kdo pochází z cizí země nebo někoho, kdo má jiné vyznání, v očích mu uvidíte odraz nepřítele. I vy jste pro něj nepřítel.“

Pouze válka nás přivede k míru. Lásku ve svých srdcích dokážou přinést jen ti nejsilnější. Musíte být dostatečně silní, abyste dali světu svobodu a mír. Světu, kde budou všichni jednotní, každé město, každý dům. Povedeme všechny, kteří jsou připraveni začít tento nový život. Kdo se postaví na odpor, nemá vedle nás místo. Volím svobodu. Svět je přede mnou otevřený a já vám ho chci dát. Válka je cesta k jednotě.“

Dimash Kudaibergen:

Ne. Ve válce není mír. Válka znamená smrt.“

Requiem Příběh jednoho nebe

Zpočátku nebylo jasné, jestli Dimash použil slovo nejdražší k upoutání pozornosti na video, anebo jen chyboval v použití své Dinglish. Ale teď se „nejdražší“ změnilo v „nejdrahocennější (nejcennější)“, což se v mnoha jazycích vyjádří týmž slovem. Dimash je ve svém postoji k válce nekompromisní, jasně dává najevo, že lidé by se měli umět domluvit! Proto je pro něj video tak drahé!

Předpremiéra písně symbolicky zazněla v Astana Opeře na koncertním programu Jednota v rozmanitosti, který byl určen pro delegáty VII. kongresu představitelů světových a tradičních náboženství v Nursultanu/Astaně. Bylo velmi symbolické, že obsah skladby promlouval k duchovním vůdcům všech světových náboženství – nechyběl papež František, velký imám Al Azhar Ahmed Al Tayyeb, metropolita Volokolamský Antonij, aškenázský vrchní rabín Izraele David Lau a další… Kdosi video natočil a zveřejnil, nepřemýšlel o tom, že zkazí Dimashovi jeho velké překvapení, které chystal pro fanoušky tolik let. Píseň o velkých věcech lidstva zase ukázala lidskou malost.

Copyright © sarkagrunova323 – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autorky

Koncertní premiéra písně zazněla na koncertě Stranger, který se konal v Almaty, jižním hlavním městě Kazachstánu. Sledovalo ji asi 25 tisíc diváků z 68 zemí světa. Na koncertě, kde řekl Dimash následující slova, která podávají návod, jak žít.

Uvědomil jsem si, že tento život se neskládá jenom z černé a bílé, ale také i to, že v mém vlastním nitru je mnoho otázek. To, co bylo podle mě v naprostém protikladu, se ukázalo být výrazem celého světa. Není divu, že se Měsíc a Slunce nazývají bratři. Den a noc se střídají tak jako Slunce a Měsíc. Temnota a světlo mezi sebou soupeří, ale světlo vítězí nad temnotou a laskavost nad zlem. Život je velká síla, která je věčná. Tak to je.

Pokud ztratíme směr a touhu po světle, temnota se stane silnější. Protože i Slunce má svůj stín.

Někdy se dívám do temných oken s nadějí, že tě uvidím. Protože pokud nejsi, pokud tě není vidět, tak je vše marné a zbytečné. Když to, co děláte, nevychází z hloubky srdce, pak nic nemá smysl. Protože bez srdce nemá život smysl. Bez srdce nevydám ani hlásku.

Někdy, když svítí slunce, cítím, že jsi někde blízko. Ve svém vysněném světě se na tebe dívám očima dítěte, milujícího člověka, srdečného přítele. Vím, že tvé jméno je – Láska. Kdyby tebe nebylo, nekvetla by pole, nezpívali by ptáci. Říká se, že láska dokáže udělat šťastnými nejen lidi, ale i anděly. Říká se, že láska nám otevírá nevědomý, nádherný svět.

Já v tebe věřím…

Když píseň zazpíval na koncertě, diváci byli ohromeni. Po bouřlivém zakončení rockovovou tirádou se do ticha na konci dlouhé skladby ozval Dimashův výkřik, prosba: „We need peace!“ „Potřebujeme mír!“

Copyright © chrissy.korn – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autora

Ten, kdo neměl štěstí a na koncertě nebyl, uslyšel Příběh jednoho nebe až o den později na YT. A uviděl příběh. Kolik v nás první sledování vyvolalo zmatku? Slz? Mrazení? Bušení srdce? A každým dalším sledováním se objevují nové vrstvy příběhu, nové momenty, nové detaily. Nové tóny, nové odstíny hlasu, hudby. Příběh ztrácí význam a my se můžeme nechat hudbou omývat, nechat ji, aby námi pronikala, aby nám proudila v žilách, trhala zevnitř zaživa, aby bušila spolu s naším srdcem. Rekviem, modlitba za zemřelé odráží majestátnost, smutek, pokoru i bázeň z toho, co nás přesahuje. Vyjadřuje tolik různých emocí, že se to nedá slovy vyjádřit.

Obsahem nabitý příběh jednoho nebe vyvolal naprostou explozi příspěvků, analýz, hodnocení, reakcí od Dears i slavných reaktorů. Velmi dobrou analýzu napsala Heiderose Kober:

Spousta Dear navrhovala, aby byla skladba doporučena na Grammy. Suzanna Moran napsala úžasnou esej, proč by měl Příběh dostat Grammy:

Třináctiminutové video získalo za prvních osm dní milion sledování. Počet sledujících Dimashův YT kanál se za stejné období zvýšil o 100 000. Všichni Dimashovi fanoušci mu z plného srdce přejí úspěch.

A co si teď nejvíc přeji já? Aby se Dimashovi splnil jeho sen, o kterém mluvil ve svém druhém rozhovoru pro MTV začátkem února 2021:

Tehdy řekl:

Mým největším hudebním cílem je přinést svojí hudbou slávu své zemi a co je nejdůležitější – své poselství, že život je krátký a my bychom k sobě měli být laskavější a milovat se. Svět je plný politiky a někteří politici se nebojí začít válku, a to mě deprimuje.“

Potřebujeme mír! We need peace!

Copyright © chrissy.korn – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autora

Jeden komentář

 1. Děkuji za tento velice pěkný článek o Dimashově velkolepém nadčasovém díle Příběh jednoho nebe, které hluboce zapůsobilo na většinu Dimashových fanoušků a spousta z nich emotivně prožívala děj videa.
  Spustila se lavina komentářů a různých rozborů Dimashova mini filmu s touto krásnou písní.

  Dimash si všimnul různých reakcí a na svůj Instagram umístil tento post:

  „Dears , dnešní příspěvek chci věnovat všem lidem, kteří ocenili mou poslední práci. Jak řekl spisovatel Franz Kafka: „Cesta od hlavy k peru je mnohem delší a obtížnější než cesta od hlavy k jazyku.“
  Vše, co jsem chtěl sdělit, jsem při práci na tomto projektu protrpěl a vidím, že mnoho lidí tuto bolest pocítilo se mnou. Když jsem před třemi lety začal skládat tuto hudbu, uvědomil jsem si, že není určena pro každodenní poslech a vůbec ne pro amatéra. Chci vyjádřit vděčnost všem, kteří tento projekt podpořili. Na klipu pracovalo více než 300 lidí, na nahrávání orchestru a sboru asi 100 lidí. Dnes jsem na internetu viděl reakce lidí z různých zemí a rozhodl jsem se s vámi o ně podělit. Děkuji vám, že mě vždy ve všem podporujete. Dávejte na sebe pozor a nenadávejte si mezi sebou. Ať je na celém světě mír.“

  https://www.instagram.com/p/Cjg5hQvqNy_/?hl=cs&fbclid=IwAR0k3jBjRzYk1r9TTfhiAsJOb3jTzPIcVxg8_z8uEoTXwrEMUTkuYiEr0OM

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − 14 =