PŘÍBĚH JEDNOHO NEBE – REQUIEM – digitální booklet

Booklet s hudebním podbarvením je k dispozici zde.

Před jednapadesáti lety John Lennon změnil svět jen tím, že navrhl, abychom si představili jednotný svět bez náboženských rozporů a politických válek. Příběh jednoho nebe šel ještě dál. Je to vášnivá výzva k akci v nejdůležitějším společenském problému této i jakékoli jiné doby, která jednoznačně říká, že nyní je čas, aby lidé na celém světě přestali zabíjet a umírat ve válkách.

Kazašský skladatel Dimash Qudaibergen pracoval téměř tři roky na soundtracku k The Story of One Sky (k Příběhu jednoho nebe), jehož koncepcí byla výzva k jednotě. Jako dítě často přemýšlel, proč lidstvo nemůže žít v míru pod jedním nebem a jak sjednotit lidi, aby usilovali o mír. V dospělosti se ostře postavil proti válce v jakékoli podobě, zejména s ohledem na její ničivý dopad na děti. Když píseň dostala konečnou podobu, požádal slavnou básnířku Lilii Vinogradovou, která plně sdílela jeho pocity, aby k ní napsala text.

Čas představovat si lepší budoucnost uplynul

Citlivé a zároveň drsné texty Vinogradové jsou bohaté na metafory a obrazy. Obraz šíleného pištce je obrazem světových vůdců, kteří nás nevedou k míru a prosperitě, jež nám byly slíbeny, ale ke krveprolití a smrti. Pištec,Trubač je středověká symbolická postava smrti, odkaz na legendárního Krysaře z Hamelnu, který lákal městské děti, aby utonuly. Píseň je mementem: Krysařovy falešné sliby nás přivedou ke smrti.

Příběh jednoho nebe uznává, že i slzy a krev mají v životě své místo, ale tvrdí, že jejich úloha spočívá v tom, aby přinesly světu život. Když provázejí smrt a ne život, následuje jen smrt. Píseň nám říká, že musíme tento koloběh zastavit tím, že se vzdáme nesmyslných válek. Někteří vůdci je vedou kvůli vlastnímu prospěchu – finančnímu prospěchu, kterého si cení více než naší společné lásky k sobě navzájem.

Ačkoli se píseň netýká žádné konkrétní války, je obzvláště aktuální, protože, jak autoři zdůrazňují, dosáhli jsme bodu zlomu: nyní máme poslední šanci. Země sama je na pokraji a čelí ekologickým, sociálním, politickým a ekonomickým problémům, které by nás mohly uvrhnout do ohnivého, věčného hrobu. Čas snění o lepší budoucnosti skončil. Musíme se obrátit ke světlu a rozhodnout se pro život právě teď, protože jen když se spojíme jako jeden lidský rod, budeme schopni vyřešit všechny další naléhavé problémy, kterým lidstvo čelí.

Hudba sama o sobě obsahuje poselství

Přestože je poselství univerzální, jeho výsledek je jedinečný.

Qudaibergen posunul hranice standardní struktury popové písně a vytvořil naprosto propracovanou a zcela originální skladbu, hodnou klasické scény, s komplexností a rozsahem filmové hudby. Stejně jako většina jeho děl se vymyká kategorizaci. Takové spojení žánrů by se do tříminutové písně nevešlo.

Příběh jednoho nebe se však od ostatních liší tím, že je zde poselstvím samotná hudba.

Začíná jednoduše. První sloka začíná tiše, s klavírem a orchestrem, doprovázená tichým textem, téměř šepotem. Ve druhé sloce se přidávají bicí, kytara a silnější vokály.

Ale v bridge, pro lepší slovní vyjádření, Qudaibergen dělá něco zcela originálního. S využitím mimo jiné muslimského volání k modlitbě, židovského šófaru, buddhistického a hinduistického OM a zvonů křesťanského kostela plynule vplétá hudební odkazy na liturgické zvuky hlavních světových náboženství do mimořádně procítěného a dojemného vokálního partu.

Je to zároveň nářek nad bolestí a hrůzou způsobenou nesmyslnými válkami a modlitba za to, aby se lidé na celém světě, bez ohledu na jejich víru nebo národnost, spojili a ukončili je. Výraznými slovy v této působivé části je přísloví vyřčené v Qudaibergenově rodné kazaštině, které zhruba znamená, že celé lidstvo kráčí po životní cestě společně.

Poté se píseň vrací k původní melodii, která nyní zní jako rocková hymna, a vrcholí sérií srdcervoucích výkřiků, prvotních výkřiků, které se na začátku písně zdály nepředstavitelné, ale na konci se zdají být nevyhnutelné.

Celkově se jedná o mimořádnou hudební kompozici, kterou mohl předvést pouze sám Kudaibergen. Jeho vystoupení lze označit za epické, zahrnující úžasnou škálu dynamiky, výšky tónu, techniky a emocí, kterými je známý.

Byl pozván, aby promluvil na sedmém kongresu představitelů světových a tradičních náboženství v září 2022, a rozhodl se tam premiérově uvést Příběh jednoho nebe, protože to bylo ideální místo pro jeho výzvu k jednotě mezi národy a náboženstvími. Jeho vystoupení se zúčastnilo více než sto světových náboženských představitelů, kteří na jeho vystoupení reagovali potleskem, poté nazvali píseň Příběh jednoho nebe neoficiální hymnou této akce.

Ralph Simon a Suzanna K. Moranová

BIOGRAFIE

Bez nadsázky lze říci, že Dimash je považován za jednoho z nejlepších světových zpěváků a skutečného hudebního umělce. Klasické hudební vzdělání získával od svých pěti let, má bakalářský titul v oboru zpěv, magisterský titul v oboru kompozice a pokračuje v doktorském studiu zaměřeném na hudební vědy. Jeho hlasový rozsah a technika nemají konkurenci, hraje na několik hudebních nástrojů a zpívá ve třinácti jazycích.

Na Západě se Dimash teprve prosazuje, na Východě je však již superhvězdou, známou jako elektrizující jevištní umělec, který má na své publikum silný emocionální dopad. Ve Spojených státech je známý především díky soutěži CBS Best in the World. Je držitelem několika nejvyšších ocenění, která mohou získat hudební umělci v několika zemích včetně Spojených arabských emirátů, Kazachstánu, Ruska a Číny. Pravidelně vystupuje v televizi a má za sebou vyprodané koncerty v arénách od New Yorku po Londýn a od Moskvy po Shenzhen. Jeho poslední koncert v rodném Kazachstánu navštívilo téměř 30 000 lidí z 68 zemí.

Ale jak Dimash často říká, byli jsme posláni na tuto zemi, abychom byli lidmi, ne umělci nebo hvězdami. Miliony jeho oddaných fanoušků obdivují jeho hlas, ale také jeho pokoru a oddanost rodině, kultuře a jeho úsilí o mír. Podporuje několik světových i místních charitativních organizací a ze všech sil se snaží podporovat rozvoj mladých talentů, podporuje hudební festivaly a pěvecké soutěže a pravidelně zve mladé lidi, aby vystoupili na jeho vlastních koncertech.

Text písně je v tomto článku

AUTOŘI

Slova Lilija Vinogradova
Produkce: DimashAli Creative Center, režie: Kanat Aitbajev, Astana, Kazachstán.
Aranžmá: Dimash Kudaibergen, Valera Paramonov a Adilžan Tolykbajev
Nahrávání a hudební produkce: Dimash Kudaibergen
Hlavní zpěv: Dimash Kudaibergen
Doprovodný zpěv: Anastasia Muchina
Bicí: Fedor Lokšin
Basová kytara: Marsel Chakimov
Kytara: Sergey Šanglerov (Shai)
Duduk: Armen Ovanesjan
Orchestrální partitury: Šyryn Bazarkulova
Úprava a mastering: WNE Sergej Alexejev
Hudba: Dimash Kudaibergen

DIALOG, POROZUMĚNÍ A ŠIROKÁ PODPORA KULTURY TOLERANCE, PŘIJETÍ DRUHÝCH A SPOLEČNÉ MÍROVÉ SOUŽITÍ VÝZNAMNĚ PODPORUJÍ SNÍŽENÍ MNOHO HOSPODÁŘSKÝCH, SOCIÁLNÍCH, POLITICKÝCH A ENVIRONMENTÁLNÍCH PROBLÉMŮ, KTERÉ TAK TĚŽCE DOLÉHAJÍ NA VELKOU ČÁST LIDSTVA

„Dokument o lidském bratrství pro světový mír a společný život", který 4. února 2019 společně podepsali papež František a velký imám Al-Azhar Ahmad El Tayeb.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − 5 =