Bude Dimash zpívat v hindštině?

Je to pátý nejrozšířenější jazyk světa a mluví jí téměř čtyři procenta světové populace. Podle Dimashe je to jazyk bohatý, ale těžký. Více se dozvíte v rozhovoru z Hungamy, který s Dimashem velmi mile a taktně vedla RJ Urmin. Hungama Digital Media Entertainment je indická společnost, zabývající se digitální zábavou se sídlem v Bombaji v Indii. Tato společnost spustila Artist Aloud!, digitální platformu pro umělce a nezávislé hudební fanoušky, která zveřejnila záznam rozhovoru.

Dimash strávil v Indii tři dny a sám je považuje za velmi užitečné – na svém IG zveřejnil krátké video, které okomentoval větou:

Odvedli jsme v Indii celkem plodnou práci společně s @ralphsimon panem Ralphem Simonem. Čeká na vás spousta zajímavých a nových věcí.“

V krátké řeči řekl Simon přibližně toto:

Dobře víme, jsme v kreativní země, (Dimash: „Jsme kreativní země“), kde jsme, musíte být kreativní, (Dimash: co můžete říci o našich dnech?). Ach můj bože, měli jsme fantastický pobyt zde v Indii, protože Dimash především předvedl představení v NCPA, což je Národní centrum múzických umění, hlavní divadlo v Bombaji, a uh, předvedl dvě samostatná vystoupení, která byla monumentální na TEDx gateway a diváci šíleli. Křičeli, plakali, milovali ho.“

O vystoupení Dimashe na konferenci TED si můžete přečíst v článku, který jsme přeložili z Dimash News. Ještě před konferencí měl Dimash exkluzivní rozhovor pro společnost Hungama. 17. listopadu se také setkal a projednal spolupráci s vedoucím společnosti T-series s panem Bushanem Kumarem a s vedoucím distribuční společnosti s Neerajem Royem. T-series je největší společností v hudebním a bollywoodském filmovém průmyslu, která produkuje 40 procent filmů a písní na trhu. 18. listopadu navštívil s Ralphem Simonem společnost Hungama, kde proběhla další jednání. Poté vystoupil se třemi písněmi na konferenci TED. 19. listopadu natočil rozhovor pro časopis Rolling Stones. 20. 11. se vrátil do Kazachstánu. Celkem plodný pobyt!

Vraťme se tedy k původní otázce: Bude Dimash zpívat v hindštině? (rozhovor z Hungamy):

M: Ahoj, mé jméno je RJ Urmin, vítejte v Hungamě! Dnes je tu s námi zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista, který je skvělým performerem. Je tu, aby na nás zapůsobil svým kouzlem. Prosím, přivítejme toho, který vážil cestu z Kazachstánu, zde máme Dimashe. Ahoj, jak se daří?

D: Namaste. Ahoj, mám se skvěle, jak se daří vám? Jsem rád, že jsem v Indii. Mám ji rád. Také vás moc rád vidím.

M: Jaká byla cesta? A s čím jste k nám do Indie přicestoval?

D: Dnes je velmi důležitý den, budu vystupovat na konferenci TEDx. OK, takže chci využít této příležitosti a říct spoustu věcí. Pro členy mého týmu, kteří mi pomohli využít tuto příležitost.

M: To je úžasné, Dimashi. Když mluvíme o vaší hudbě, která je známá z mnoha důvodů …. jedna z věcí, kterou je třeba zdůraznit, je váš hlasový rozsah, který je naprosto výjimečný. Jaké má pocity ten, kdo to dokáže? Je to tak, že to byl vždycky váš sen? Prostě jste si řekl, že dosáhnete konkrétní oktávy?

D: K mému hlasovému rozsahu… myslím, že právě ten hlasový rozsah není pro zpěváka moc důležitá věc, je to spíš něco jako dobrý bonus. Ovšem, je to tak, že nejdůležitější věcí je, že zpíváš z hloubky svého srdce. Nejdůležitější jsou věci, které cítíš, když zpíváš, a hlasový design, tvůj originální nápad, hudební nápady, to jsou ty nejdůležitější věcí. Hlasový rozsah je jen bonus, myslím.

M: Myslím, že jste známý tím, že mícháte prvky klasické a kazašské hudby s popem, tak nám řekněte trochu více o tomto hudebním žánru.

D: Pracuji na neoklasickém stylu, není to klasický styl, je to částečně klasický styl a částečně něco jako mix popu. Myslím, že je to zajímavý styl a spousta lidí po celém světě uznává tuto hudbu. Miluji tuto hudbu nejvíc ze všech, protože jejím prostřednictvím mohu vyjádřit mnohé, říci hodně svým fanouškům po celém světě, kteří mě podporují. A jestli mě budou i nadále podporovat, udělám to nejlepší, co umím. Moc děkuji za podporu.

M: Ach, to je hezké! … Rok 2017 byl rokem, kdy jste získal největší popularitu tím, že jste byl součástí soutěže Singer. Jaké jsou vaše pocity, když se ohlédnete zpět po letech? Je to obrovská láska, která právě roste? Jaké máte pocity?

D: Tak za prvé. Nedá se říci, že se mi všechna moje vystoupení na Singeru líbí. (Ve skutečnosti ano, nemyslel jsem to vážně.) Jsem vděčný a děkuji za to, že jsem zaujal producenty této mezinárodní soutěže, začal jsem získávat své fanoušky po celém světě, říkám jim Dears, protože jsou moje rodina, protože je velmi miluji. Vzpomínám si na ten pocit po prvním vysílání, když jsem šel poprvé ven, když jsem šel ven a měl osobní strážce. Bylo v tom něco nadpřirozeného, víte? A víte, že si stále vybavuji ten moment, když si kdosi poprvé všiml, že „tohle“ jsem já, a řekl, “můj bože, jsem fanoušek“.

M: A došlo k setkání fanoušků, Dears …

D: Před tím vysíláním, jsem měl sen. Jsem fanoušek Jackieho Chana, je to můj idol. A když jsem dělal zkoušku pro první kolo Singer, měl jsem sen. Pokud bych měl příležitost se setkat s Jackie Chanem, bylo by to velkým překvapením. Víte, a po prvním kole mi volalo hodně producentů, hodně zpěváků, fanoušků. Milujeme tvou hudbu … po několika dnech mi zavolal Jackie Chan, zavolal, ach ano, a řekl, že miluje mou hudbu, “všichni ti věří” něco v tomto smyslu. To byla pro mě veliká čest, další den jsme se setkali v jeho ateliéru a dal mi nějaké dárky…

M: Když věříte že se něco stane skutečně se to stane, je to způsob Vesmíru, jak spojuje věci dohromady.

D: Nejdůležitější věcí je využít tuto příležitost. Říct si: „Jestli chceš tvrdě pracovat, můžeš vyrůst.“ Ale nejdůležitější věc, kterou potřebuješ, je víra v Boha. Je třeba stále děkovat Bohu. Znám spoustu lidí, kteří tvrdě pracuji, dělají možná těžší práci než vy, možná jsou talentovanější než vy, ale nezaujmou toto místo, nemají tuhle šanci. Mnoho lidí, když se stanou bohatými, když se stanou populárními, slavnými, stále by si měli připomínat ten Boží dar…

M: Tak, to je velká věc, která je třeba k cestě vpřed. … Řekněte nám trochu více o Kazachstánu pro všechny, kteří by jej rádi navštívili.

D: Rád, protože Kazachstán je můj život. Je to moje láska… Kazachstán je moje…

M: Takže jaká jsou místa, která bychom měli určitě navštívit jako turisté, řekněte jedno místo, které byste doporučil k návštěvě.

D: Předně, musíte jet do Astany, OK, je to hlavní město Kazachstánu. Kazachstán je jedna z největších zemí na světě. Patří mezi 10 největších…. Naši lidé mají rádi indické filmy.

M: Oj!! Líbí se vám indické filmy? Viděl jste nějaký?

D: Samozřejmě!

M: Na který si vzpomenete?

D: Vzpomínám na “Jimmy, Jimmy, Aaja Aaja” a – to byl TV seriál – ne kazašský, ale… kde je překladač…

M: Kyunki Svaa bůh Kabhi Bahu thi”

D: Kilan

M: To je to slovo?

D: Nevím, jak to přeložit, ale tento seriál je velmi slavný v Kazachstánu.

M: Wow.

D: Velmi slavný, každý se na něj díval… Mithun Chakraborty, samozřejmě, to je velká hvězda v naší zemi… Shah Rukh Khan, toho máme rádi…”…

M: Co můžete říct o lidové hudbě v Kazachstánu ?

D: V Kazachstánu spousta mladých lidí miluje lidovou hudbu naší země, pravda, a naši mladí mají úctu k naší tradiční hudbě a pak, jsou velmi kreativní a ano, snaží se tradiční hudbu oživit.

M: To je úžasné, vždycky cítím, že znáte lidové umělce, ti, jak víme, nám pomáhají najít kořeny. S tím jistě souhlasíte.

D: Jistě. Když mi bylo 15, měl jsem sen, začal jsem psát aranžmá na téma naší tradiční lidové písně Daididau. Všichni moji fanoušci ji znají.

M: Takže toto je vaše první cesta do Indie? Co jste viděli, co jste jedli ?

D: Oh, můžu jíst cokoliv, nevadí, když je to pikantní

M: Ne pikantní není žádný problém?

D: Žádný problém, v pořádku, nejím vepřové maso a … můžu jíst všechno, ano.

M: Zkusil jste něco konkrétního, co se vám líbilo v posledních dnech?

D: Jedl jsem maso… maso…

M: Už jste někdy vyzkoušel kuře tiku nebo máslové kuře?

D: Ano, kuře ano, chci říct indické jídlo je velmi chutné.

M: Oh pěkně chutné…. takže jste zpíval v asi 13 jazycích ano, myslíte si, že hindština může přibýt na seznam?

D: Samozřejmě se chci pokusit udělat maximum v této věci, ale hindi je velmi bohatý a těžký jazyk, takže to budu muset tvrdě pracovat.

M: Můžete začít s Namaste. … Tak si myslím, že bychom si s vámi také rádi popovídali o krátkém filmu, který vám nedávno vyšel. 13minutový film a vy to víte, ukazuje, jak je důležité skončit válku. V to samozřejmě všichni doufáme a modlíme se. Prosím, řekněte nám o tom něco víc.

D: Tuto hudbu jsem začal psát, když jsem měl 25 let. Ano, před třemi lety. Ten projekt se jmenuje Příběh jedno nebe. Ano, ze všeho nejvíce si musíme pamatovat nejvíce důležitou věc. Nezáleží na tom, jestli jsi Kazach nebo Američan, Ital, Rus, Francouz, to je jedno. Potřebujeme lásku pro všechny lidi na celém světě, potřebujeme respekt ke všem náboženstvím. Potřebujeme respektovat jeden druhého, to je nejdůležitější věc. Právě teď je po celém světě mnoho válek a proč? Protože někteří lidé chtějí vydělat peníze, ano chtějí vydělat peníze. Ale co děti? Jejich život, ano, všichni na to zapomínáme, o jejich osudu rozhoduje jen pár lidí ….a tak jsem vysvětlil důvod, proč jsem napsal tuto píseň . Ano, znamená to, že moje mise je dokončena.

M: Podívejte se prosím na Příběh jednoho nebe, rozšiřte jej dál. To bude správný pocit u srdce … uh, konečně poslední otázka, na kterou se chci zeptat už od Mithuna Chakraborty. Je tak famózní, že i ty jsi jeho fanoušek. Bollywood je známý pro svůj tanec a sám jsi umělec, víš … jakýkoli hindský tanec pohybuje Bollywoodem … uděláš taneční pohyby?!?

D: Oh, nejsem si jistý, nejsem si jistý…

M: Takže…. je to tak snadné … můžete sedět …

D: Ne, pro vás je to snadné! Dělat to je pro vás snadné, protože…

M: Pojďte, ukážu vám to… tak mějte obě ruce takhle…. v pořádku…a pak stačí zdvihnout ramena a jít nahoru … a dolů…

M: Pane Bože! Děkuji moc, prosím o začlenění těchto kroků ve vaší další show! Moc děkujeme, že jste se k nám přidal! Máme radost děkuji děkuji děkuji …

D: Všechny vás miluji, děkuji !!!

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × four =