Překvapení na tureckém koncertě (Majnun Tal)

Turecká Antalya je třetí nejnavštěvovanější město světa, a také před 6. květnem 2023 se tam sešla pěkná řádka návštěvníků. Byli to fanoušci Dimashe, kteří přijeli z celého světa na jeho koncert z turné Stranger.

S touto událostí se pojí řada překvapení – začalo to varováním před bouřku a přesunem do krytého areálu ANTALYA EXPO KONGRES MERKEZI z venkovního stadionu Akdeniz. Překvapením pro diváky bylo i to, že Dimash věnoval krátce po zahájení tichou vzpomínku obětem rozsáhlého zemětřesení v Turecku. Následovala smršť nádherných písní a skvělé nálady. Turecké publikum nadchla nejen nová rychlá skladba The weekend od DJ Buraka Yettera, ale i známá turecká lidová píseň Gesi Balgari nebo situace, kdy vytáhl z publika Dimash na pódium rumunskou zpěvačku Cristinu, aby s ním zpívala Machabat ber magan.

Veliké překvapení zažil i Rassul Usmanov, režisér, muzikálový herec a pro Dears hlavně doprovodný zpěvák, tlumočník, kamarád, „bratr“ Dimashe. Ten jej po svém Adai na dombru zcela spontánně požádal, ať zazpívá jednu píseň. Nečekané vystoupení uvedl slovy: „Tuto krásnou kui (Adai) věnuji svému kamarádovi, který zatím nic netuší. Na zkoušce včera jsem mu řekl – měl bys to udělat. On si myslel, že jen žertuji, ale není to žert. A tak vám říkám – je to spontánní rozhodnutí … S vaším svolením …. Kazaši obvykle vítají jiné národy s otevřenou náručí, jsou to upřímní lidé. I národ mého kamaráda má samé štědré a laskavé lidi, kteří je představují. Můj úžasný kamarád, velmi talentovaný … naši bratři… Jedna z mých oblíbených ujgurských písní, ujgurská lidová píseň. Musíš ji zazpívat, Rassule!“. A Dimash usedá ke klávesám, aby Rassula u jeho zpěvu doprovodil.

Copyright © Šárka Grúňová – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autorky

Rassul pak zpívá krásnou smutnou píseň Majnun Tal ve svém rodném jazyce. https://youtu.be/eGdBwQ8Ho2s Píseň je o osudové lásce Medžnuna a Layly. Tato píseň vychází ze staré arabské legendy o Medžunovi. Ten se tak zamiloval do Layly, že jí byl úplně posedlý. Někteří místní mu začali říkat Majnun, což zanamená „šílený láskou“. Když ji požádal o ruku, její otec odmítl, protože by pro Laylu byl skandál, kdyby si vzala někoho, kdo je považován za duševně nevyrovnaného. Brzy poté byla Layla násilně provdána za jiného vznešeného a bohatého obchodníka. Když se Majnun doslechl o jejím sňatku, uprchl do pouště a začal se tam toulat. Jeho rodina se nakonec vzdala naděje na návrat a nechávala mu jídlo v divočině. Občas ho bylo možné vidět, jak recituje poezii nebo píše holí do písku. Layla se se svým manželem přestěhovala na místo v Severní Arábii, kde onemocněla a nakonec zemřela. V některých verzích Layla umírá zlomeným srdcem z toho, že nemůže vidět svého milovaného. Majnun byl později nalezen také mrtvý poblíž hrobu Layly. Je to tragický příběh nehynoucí lásky. Podobně jako Romeo a Julie bývá označován jako „panenská láska“, protože milenci se nikdy nevezmou ani nedovrší svou vášeň. Příběh se stal předlohou pro řadu uměleckých děl – poem, operu, balet, symfonii i několik filmů.

Po skončení písně Dimash říká: „Nádherná píseň, že ano? A toto je náš, vždy dobře naladěný, štědrý, bratrský člověk. Nádherná lidová píseň. Nádherný člověk. Píseň se jmenuje Majnun tal. Ty víš, že tuto píseň…Kolik let už jsme přátelé? … tolikrát už jsem chtěl, abys tuto píseň zpíval na některém z mých koncertů…. Ať každý slyší tuto nádhernou píseň! … Tento hoch je tak pokorný… ne jako já!… Děkuji moc!!!“

Asi dva dny po koncertě dal Rassul záznam tohoto vystoupení na svůj YT kanál a na svém FB napsal: „Byl jsem v tu chvíli v šoku, ale snažil jsem se co nejvíc ovládnout. Tento den se pro mě stane součástí historie. Alláh ví, že i když uplynou roky, budu si to pamatovat a vyprávět o tom svým vnoučatům. Není to jen o písni, ale o Tvé úctě ke mně, k mé rodině a lidem. Nikdy nezapomenu na tento den a na tento pocit. Díky bratře!“

Ujgurové jsou etnickou skupinou žijící v severozápadních oblastech Číny, především v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, odhaduje se, že je jich až devět milionů. Příslušníci tohoto národa se také nacházejí v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. Hlásí se k Islámu. Čína se zejména od roku 2006 snaží Ujgury za pomocí komunistické propagandy, ponižování a týrání převychovat, tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a kulturní identitu včetně islámu a křesťanství. Zavírá Ujgury do internačních táborů, které nazývá školami nebo nemocnicemi. Tam se snaží zničit jejich národní identitu a náboženskou víru. Platí zákaz dlouhých vousů, zakrývání obličejů žen, omezeny jsou náboženské obřady. Na školách byla v roce 2017 zakázána ujgurština ve prospěch čínštiny jak pro výuku, tak pro správu a veřejné a skupinové aktivity. (Zdroj Wikipedia).

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + 11 =