Jak to bylo v Kuala Lumpur (Dimashův pobyt v Malajsii)

V mnohých Dears doznívají krásné pocity z malajského koncertu. Měl se uskutečnit už před půl rokem, ale musel být odložen a proběhl až 24. června 2023. Ti, kteří se jej zúčastnili, říkají, že byl zcela mimořádný – pod vlivem událostí minulých dní plný emocí. Ale nikdo nepochyboval, že navzdory ztrátě blízkého člověka se koncert v Kuala Lumpur tentokrát uskuteční. 

Dimash k této události na koncertě řekl:

„Samozřejmě jsou mezi vámi takoví, kteří slyšeli o tom, že ani ne před týdnem zemřel můj otec (děda). A tak tento koncert se nemusel uskutečnit, ale stalo se jen díky vaší podpoře. Protože otec mě vždy učil, že když dáš slovo, když  jsi něco slíbil, tak slib musíš dodržet. Máš povinnost splnit, co slíbíš, kdyby se stalo cokoliv.”

Hluboký dík za přátelské přijetí vyjádřil na svém IG i Dimashův manager a otec Kanat Ajtbajev: 

“Bez ohledu na to, jak náročné to bylo psychicky vzhledem k nedávné situaci v naší rodině, Dimash úspěšně zvládl koncert, který už byl naplánovaný před 7 měsíci a na jehož přípravě se podílely stovky lidí. Vím, jak se cítíš mimo jeviště, ano, Dikome…Jak by řekl náš táta „Slib je slovo boží“, „Živí musí tvořit pro živé“… Velké poděkování patří malajskému publiku, všem fanouškům, kteří speciálně přijeli do Kuala Lumpur z různých zemí a poskytli nám velkou podporu.” 

Návštěva Dimashe v Malajsii začala nádherným přijetím na letišti. Malajské Dear se opravdu pečlivě připravily. Většina z nich měla na sobě na znamení smutku bílé oblečení nebo aespoň bílé stuhy na zápěstí jako projev podpory Dimashovi a jeho rodině. Všechny ty bílé stuhy, na které Dears napsaly slova lásky a podpory, dostal Dimash jako dárek. Podobně jeden z transparentů připravených malajskými Dears, který obsahoval nápis „Drahý Dimashi, Dears & U = One Soul“. (Dears a ty – jsme jedna duše). 

Malajské Dears už dávno před koncertem rozeslaly všem fanouškovským klubům výzvu, aby místo květin, které stejně zvadnou, radši zakoupily plyšové medvídky jako dárek pro děti v malajských nemocnicích.  Medvídci měli být v místnosti v zákulisí Axiata Arena, aby je Dimash mohl vidět. Poté měli být předáni fanklubem do nemocnice, v neděli nebo v pondělí. Jenže Dimash se o akci dozvěděl a plyšové medvídky osobně předal do nemocnice ještě před koncertem.

Malajský fanklub připravil i místo, kde se koncert konal. Zakoupil na každé sedadlo v Axiata Areně svítící tyč a plakát do ruky, kde byla slova z Dimashovy poslední písně : v originále – Өмір, саған құштармын. Malajský fanklub připravil den před koncertem krásnou pre-párty. 

Od svých malajských příznivců také Dimash dostal dárek – tradiční hudební nástroj. A tak opět můžeme znovu, alespoň virtuálně cestovat do nám dosud neznámé kultury s jejími jedinečnými poklady. Je to další nástroj původně používaný pro rituály a léčení. Jmenuje se sapeh a je to tradiční dajakský strunný nástroj původem z Bornea, který byl vyvinut na Kalimantanu. Je to tradiční loutna komunity Orang Ulu neboli „lidí z horní části řeky“ centrálního Bornea. Na Sapeh se kdysi hrálo pouze během léčivých obřadů, ale postupně se stal společenským nástrojem. Tuto změnu účelu odráží barevné motivy džungle, které zdobí jeho tělo.  Lidé z Orang Ulu dodnes věří, že když dojde k nějaké smrti, na sapeh by se nemělo hrát, protože by hudebník ohluchl. K tomuto hudebnímu nástroji se váže pověst: Zrodil se ve snu farmáře, který usnul v chatrči na svém rýžovém poli poté, co se vrátil z hledání šamana, který by vyléčil nemoc jeho ženy. Ve snu dostal radu, aby hledal dřevo Adau ze stromů, na kterých hřadovali ptáci Myna. Ve snu viděl, jak má nástroj vypadat i to, že když bude hrát, příjde duch, který nemoc jeho ženy vyléčí.

Zde si můžete poslechnout jeho zvuk:

Dears se zúčastnili mnoha báječných setkání, ale Dimashe čekal i oficiální program – byl oceněn City University of Malaysia (Městskou univerzitou v Malajsii), rektorskou medailí v oblasti scénického umění při slavnostního ceremoniálu, který se konal 22. června. Ocenění bylo uděleno jako uznání Dimashových výjimečných profesních úspěchů a oddanosti, kterou své profesi prokazuje, jeho skromnosti a odhodlání využívat svou hudbu a veřejný profil jako platformu pro pozitivní změny ve společnosti. Při této příležitosti měl také proslov a tiskovou konferenci, jejíž překad uvádíme na ODKAZ. 

Samotný koncert se, dle četných komentářů, zapsal do srdci všech šesti tisíc diváků z desítek zemí celého světa. Jak už jsme psali v úvodu, možná byl ovlivněný smutkem ze ztráty blízkého člověka, rozhodně však byl profesionálně perfektní, tak jak jsme u Dimashe zvyklí. Novinkou byli tentokrat předzpěváci – vítězové pěvecké soutěže Lim Yue Zhen, Arica Lau a Eshan Dutá Bhatt.

Také zde vystoupila slavná malajská zpěvačka Datuk Sri Siti Nurhaliza, která vystoupila se svými hity „Bukan Cinta Biasa“ a „Nirmala“. Původně spolu měli zazpívat duet, avšak vzhledem k okolnostem neměli dostatek času na cvičení.

Siti Nurhaliza na svém FB po koncertě napsala: “Obdivuji vokály Dimashe už od té doby, co jsem začala sledovat před lety jeho videa. Když jsem uviděla plakát na jeho koncertní vystoupení v Malajsii, okamžitě jsem si chtěla koupit lístky. Nikdy si nenechám ujít příležitost navštívit jeho koncert. Ale kdo by si to byl pomyslel, vedení Dimashe mě pozvalo, abych vystoupila na Dimash Qudaibergen Live v Malajsii! Tuto příležitost jsem si určitě nemohla nechat ujít!  Sice jsem na pódiu zpívala jen dvě písně, ale jako zpěvačka jsem se naučila hodně z Dimashových vokálů, písní a hudby. Jeho strhující hlasové schopnosti jsou neocenitelným darem. Děkuji za možnost být součástí tak úžasného koncertu!”

Jeden komentář

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 1 =