Dimash a Igor Krutoy

Na životních cestách potkáváme někdy lidi, kteří sehrají v našem osudu významnou roli. Osud byl příznivě nakloněn setkání dvou mistrů svého oboru, dvou talentovaných umělců, mladého zpěváka Dimashe Kudaibergena a skladatele Igora Krutého. Bylo jim tak umožněno předvést své umění společně, a to v plné kráse.

Jak vlastně osud svedl tyto dva úžasné umělce dohromady?

Impulz k jejich seznámení a ke spolupráci dal zřejmě režisér a producent M. Chizri Baitazijev. Dimashe objevil na internetu, materiál o něm poslal Igoru Krutému a nezůstalo to bez odezvy.

Více se dočtete v tomto článku:

O tom, jak se spolu seznámili, vyprávěl Dimash například při rozhovoru pro časopis Real:

Moderátorka: Tvůrčí svazek skladatele a interpreta je velmi důležitou složkou úspěšné kariéry pro obě strany. Váš tandem s Igorem Krutým našel odezvu v srdcích milionů fanoušků. Řekněte mi, jak jste se seznámili.

Dimash: S Igorem Jakovlevičem jsme se seznámili na Sardinii, v Itálii. Stalo se, že já i on jsme byli hosty na party věnované oslavě narozenin jednoho našeho společného známého, výrobce hodinek Jasob & So.

Předtím už mi přišla pozvánka zúčastnit se Nové vlny. Byl jsem tehdy v Pekingu a kvůli nabitému harmonogramu jsem se tam v roce 2017 nemohl dostavit. Ale dohodli jsme se, že vystoupím jako host na soutěži v roce 2018. Když jsme se potkali na akci v Itálii, už jsme se osobně znali a probrali jsme nadcházející plány. Nabídl mi několik velmi krásných písní, které se mi líbily. Vybral jsem si tři: Láska unavených labutí, Mademoiselle Hyde a Znej. Okamžitě si je oblíbili mí posluchači. Jsem velmi vděčný Igoru Jakovlevičovi za tak skvělé skladby.

Také Igor Krutoy hovořil o jejich prvním setkání, například v roce 2019 při natáčení pořadu Co? Kde? Kdy?

Moderátor: Můžete nám říct něco o tomto úžasném mladém umělci – Dimashi Kudaibergenovi? Pochází z Kazachstánu. Jak jste se vy dva poznali? Jak se dala dohromady vaše dvojice?

Krutoy: Pozval jsem ho… Ano, sledoval jsem na internetu jeho úspěch v Číně. Sledoval jsem jeho vokální schopnosti a letos jsem ho pozval na Novou vlnu.

I když jsme se náhodou potkali na výstavě… nebyla to výstava, byla to nějaká prezentace amerického klenotníka Jacoba Arabova, je to můj přítel. A tam za mnou přišel Dimash se svým otcem. Přišli a seznámili jsme se. A rozhodnutí, že se vydají do Soči na Novou vlnu, už bylo schváleno. A začali jsme si povídat, sdíleli jsme zkušenosti z různých úhlů pohledu.

Ukázalo se, že zná všechny moje písně a že Novou vlnu sleduje od úplného začátku její existence a chtěl se tam dostat, ale šel na soutěž do Číny. Takže se to nějak podaří.

Kromě obrovského talentu se zdá, že nějak komunikuje s publikem skrze vesmír. Protože sleduji všechno, co se děje na internetu – je to nějaký druh šílenství, v dobrém slova smyslu. On je prostě mimo jiné velmi uctivý mladík, slušně vychovaný, z dobré rodiny, což je hezké.

V rámci soutěže Nová vlna (rok 2019) byla Igoru Krutému položena otázka: Našel jste letos druhého Dimashe, myšleno druhý hudební fenomén?

Krutoy odpověděl: „K dnešnímu dni je Dimash jediný, s takovou energií, biopolem, s takovým rozsahem…“

Krutoy objevil v Dimashovi obrovský talent, poznal jeho jedinečné pěvecké schopnosti a jeho úžasnou kreativitu. Spojila je láska k hudbě a vzniklo mezi nimi během krátké doby pevné přátelské pouto. Následovalo období jejich tvůrčí spolupráce, v kterém vzniklo pro Dimashe z pera Igora několik krásných a úspěšných písní.

Pro zajímavost, na sklonku roku 2020 zveřejnil I. Krutoy na svém IG krátké video, kde je zachycen s Dimashem, a připsal tento komentář:

„Dnešní den je příjemný a šťastný, protože s geniálním Igorem Nikolajevičem vypravujeme na svoji životní pouť naši novou píseň Chybíš mi v podání Dimashe Kudaibergena, mého i vámi všemi velmi oblíbeného zpěváka….

S Dimashem jsme se srdečně setkali, vyměnili si dojmy z uplynulých devíti měsíců života… Diváci ve studiu nás přivítali nadšeně, a chci věřit, že ne na pokyn režiséra. Popřáli jsme zemi šťastný nový rok – jaká je to radost dělat to, co člověk miluje! Chtěli bychom vyprovodit rok 2020 co nejdříve a s nadějí, že rok 2021 nám všem brzy přinese úplné vítězství nad koronavirem, mír a přátelství všem národům, mír a lásku všem na této, jak se ukázalo, malé a bezbranné planetě Zemi…. “

Oba umělci jsou stále v kontaktu a nezapomínají si navzájem popřát k narozeninám. I letos Dimash zveřejnil na svém Instagramu tuto gratulaci:

„Všechno nejlepší k narozením drahý Igore Jakovleviči! Přeji Vám i Vašim blízkým všechno nejlepší. Ať se Vám podaří dosáhnout všech cílů a splní se Vaše přání. Zůstaňte i nadále veselým, laskavým a šťastným člověkem. Ještě chci popřát našemu krásnému přátelství dlouhověkost. Žijte dlouho @igorkrutoy65“

Igor Krutoy poděkoval: „Děkuji, můj drahý geniální příteli.“

Krutoy v den svých narozenin (nar. 29.7.1954) na svůj Instagram napsal stručnou větu: „Tak jsem se narodil…“ a připojil video se svojí písní Kaštanová větvička

Dimash mu i zde popřál: „Všechno nejlepší k narozeninám Igore Jakovleviči. Své postavení jste si zasloužil díky svému velkému talentu, své upřímnosti a lidskosti. Všechna svá přání jsem Vám už řekl po telefonu. Už dávno jsme se stali prakticky příbuznými, z čehož mám velkou radost a jsem vděčný osudu. Žijte dlouho a šťastně. “

Igorovo milé poděkování: „Děkuji, můj drahý Dimashku!!!“

Jejich spolupráce byla v uplynulých letech velice bohatá. Společně vystupovali v celé řadě pořadů, například v pořadu Píseň roku nebo v talk-show Ahoj, Andrej!

Část z pořadu z roku 2019, kde hovoří Dimash:

Uskutečnily se také dva úžasné Dimashovy koncerty v Moskvě:

V říjnu a listopadu 2019 vystoupil Dimash jako hostující umělec v sérii koncertů ke skladatelovým 65. narozeninám – v New Yorku, Dubaji, Minsku a Düsseldorfu.

Jejich spolupráce zřejmě přispěla i k tomu, že 5.prosince 2019 získal Dimash ocenění Nejlepší zpěvák klasické hudby a zvláštní cenu za Objev roku na ruských národních hudebních cenách Victoria, které jsou považovány za ruský ekvivalent cen Grammy.  

Igor Krutoy složil během několika let speciálně pro Dimashe několik písní, v nichž vynikají jeho jedinečné vokální schopnosti. Patří mezi ně: Olympico, Passione (Vášeň), Я скучаю по тебе (Stýská se mi po tobě), Там где живет любовь (Tam, kde žije láska), Your love (Tvá láska), O’key (Oukej). Dále píseň Stranger (Cizinec), která se stala ústřední písní Dimashova současného koncertního turné, a úchvatná Ave Mária. Obě Dimash zazpíval poprvé na Nové vlně 2021. O jejich oblíbenosti svědčí velká sledovanost a spousta kladných komentářů.

Kromě toho zpívá Dimash od tohoto skladatele ještě další písně původně složené pro jiné zpěváky. Jsou to: Знай (Znej), Любовь уставших лебедей (Láska unavených labutí) a Madmoiselle Hyde – ty byly původně určené pro Laru Fabian. Dále Любовь, похожая на сон (Láska podobna snu) Ally Pugačevy. Dá se říct, že těmto převzatým písním Dimash díky svému úžasnému a nepřekonatelnému zpěvu dodal novou kvalitu.

Nelze opomenout také Dimashův zpěv operně laděných písní, a to Ulysses (Odysseus) v duetu s Aidou Garifullinou a Ti amo cosi (Miluji tě tak) s Larou Fabian a Aidou Garifullinou. Písně byly zařazeny do programu jubilejní koncertu Igora Krutého k jeho 65. narozeninám, který se konal 3. listopadu 2019 ve VTB Areně za účasti hvězd světové hudby a olympijských vítězů v krasobruslení.

Zájemci je mohou nalézt na Dimashově YT kanálu nebo na YT kanálu Igora Krutého, a také na hudebních platformách.

Je potěšující, že je jméno Dimashe uvedeno ve Wikipedii v sekci o Igoru Krutém, kde se kromě jiného píše:

Jako skladatel spolupracoval s řadou renomovaných zpěváků klasické i soudobé hudby, jako jsou Anna Netrebko , Dmitri Hvorostovsky , Aida Garifullina , Andrea Bocelli , Dimash Qudaibergen , Lara Fabian , Alla Pugacheva , Ani Lorak , Rose Sisters , Michail Shufutinsky a Irina Allegrova .

Každý nový společný projekt, nová píseň, či vystoupení Dimashe a Igora Krutého se vyznačují čímsi magickým. Jejich společné kouzlo dokáže rozechvět srdce vnímavých posluchačů. Není tedy divu, že jejich umění si našlo velkou přízeň u posluchačů kvalitní hudby a zpěvu. Je vyhledáváno, oceňováno a podporováno zejména Dimashovými fanoušky – Dears.

Co uvést na závěr? Určitě přání Dimashových Dears: Aby spolupráce těchto dvou skvělých umělců mohla pokračovat dál a předvedli světu další společnou tvorbu, nové krásné písně…

Věříme, že se dočkáme a moc se těšíme!!!

Dvě ukázky:

Stranger (Cizinec)

Ave Maria

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × four =