Dimashovy duety, 14. díl – Čínské duety podruhé (září 2023)

Když na svém instagramovém účtu Dimash 1. září napsal, že je v Pekingu, věděly Dears, že bude nějakou dobu o pořádné vzrušení postaráno – intenzivní program, fanvidea z letištních hal, umělecké fotografie a spousty různých dohadů a komentářů…

A taky že ano. Dimash měl na počátku měsíce nějakou práci ve studiu (v Pekingu), natáčel pro čínskou televizi v I-Pinu, z I-Pinu letěl do Pekingu, odtud do Šanghaje, poblíž – ve Wu-si byl účastníkem Čínského mezinárodního fóra pro inteligentní komunikaci, pak zpět do Pekingu, a následně z Chang-čou do LA, pak měl být na Honolulu, odtud se vrátit do Číny do Čcheng-tu v Sečuanu na festival Zlatá Panda. Poté letěl do Pekingu a následně do Fu-čou na Mezinárodní filmový festival Hedvábná stezka. A z Fu-čou se koncem měsíce vydal do Dubaje na módní soutěž Fashion Factor…

Takovýto pracovní maraton je určitě obdivuhodný, nás ale nejvíce zajímá, jakou hudební produkci bylo možno v tomto rušném měsíci sledovat. Tři písně letošního září měly mnohé společné – všechny byly duety, všechny Dimash zpíval čínsky a zpíval je spolu s krásnými ženami – renomovanými čínskými zpěvačkami.

První duet zazněl 20. září na ceremoniálu předávání cen soutěžní přehlídky filmu, dokumentů, animací i televizní produkce Golden Panda Awards (Ceny Zlaté Pandy) v Čcheng-tu.

Tato přehlídka si kladla za cíl podpořit tvůrčí kulturní výměnu mezi Čínou a světem a vytvářet tak globální komunitu. Ambasadorem akce se stala panda velká, jeden z nejznámějších čínských symbolů, symbol ochrany ohrožených druhů. Akce přilákala řadu celebrit, včetně mistra kung-fu Jackieho Chana, dvojnásobného oscarového režiséra Malcolma Clarkea, proslulého pianistu Langa Langa a oceňovaného skladatele Nathana Wanga. Právě poslední jmenovaný byl autorem hudby k písni Pojďme ruku v ruce (同行, Join hand). Nathan Wang, americký skladatel čínského původu, v rozhovoru na čínském portále cri.online při příležitosti této přehlídky řekl, že se vždy snaží najít způsoby, jak propojit východní a západní koncepty. „Snažím se vše kombinovat, jako například spojit orchestr s hrou na čínské nástroje.“

Dimash zpíval píseň za doprovodu melodií symfonického orchestru s uznávanou čínskou zpěvačkou, přezdívanou císařovna popu, Wei Wei. Tato elegantní dáma se skvělými pěveckými výkony je i herečka, filantropka a profesorka.

Píseň začíná jako rozhovor mezi mužem a ženou, kteří se vzájemně obdivují, ale pak přechází k obecnějším myšlenkám, které korespondují se záměry celé kulturní akce. Život by se dal pojmout jako film, ve kterém všichni hrajeme hlavní roli. Scény tohoto filmu se rychle mění, Země se rychle otáčí, a my si přejeme spojit svá srdce. A spojená srdce – to je šťastný konec – pro nás (lidstvo) i pro pandu (ohrožený druh). Obsahu písně odpovídá i její forma. Od něžných tónů rozhovoru muže a ženy, přes nádherné souznění doplňujících se hlasů a typických Dimashových vokálů píseň graduje do silného závěrečného sborového zpěvu, který působí, ve spojení se scénou, až trochu pateticky.

Druhý duet – Jasmínový květ (茉莉花, Mo li hua), který zpíval 27. září 2023 na 10. filmovém festivalu Hedvábná stezka s Tiou Ray vyvolal mezi Dears asi největší nadšení.

I Dimash upřímně děkoval své pěvecké partnerce, kterou obdivuje už mnoho let. Na svém instagramu napsal: „Dnešní vystoupení je s úžasnou zpěvačkou, s kamarádkou – jsme přátelé už více než 7 let, od projektu I am singer. Naši cestu do šoubyznysu jsme začali přibližně ve stejnou dobu. V projetu Singer byla mladá, nadějná zpěvačka a dnes, o 7 let později, se stala jednou z nejvýznamnějších zpěvaček světa čínského původu, a přitom zůstává stejně mladá a krásná! Rád jsem tě viděl, drahá!“

Backstage video:

Nám se podařilo zjistit, že za těchto sedm let Tia vydala pět studiových alb, více než 10 jejích singlů se umístilo na předních místech hitparád, a dokonce s hongkongským zpěvákem Williamem Chanem nahrála původní verzi ústřední melodie na zimních olympijských hrách v Pekingu, ze které se stala závěrečná finální verze pro více než 200 umělců.

Píseň Jasmínový květ, kterou zpívali, má pro Čínu a její prezentaci v zahraničí obrovský význam. Její historii jsme popsali v tomto článku:

Sám Dimash tuto píseň zpíval již čtyřikrát (v průběhu let 2018 – 2020). O duetu s Tiou Ray bylo řečeno, že je to její nejpomalejší provedení. Je ale opět jiné než ty předchozí. Hlasy obou zpěváků se velmi půvabně doplňují, oba jsou schopni improvizací, které jsme dosud neslyšeli.

Na scéně je čínský palác, jezero, obrovské plující květy i desítky čínských tanečnic s tradičními papírovými slunečníky, nechybí monumentální sbor na závěr. Je to ale závěr jen naoko – hned po něm se ozve zvuk kastanět a kytary, na scéně objeví tanečníci ve španělských krojích, kteří tančí flamenco. To Dimash doprovodí křišťálově čistým zpěvem ve staccatu, které plynule přejde v arabskou melodii s tradiční harmonií, pro nás neobvyklou tóninou. V pozadí nechybí muži v typickém arabském kroji s kefíjou na hlavě. Vystoupení vrcholí, naposledy zazpívaná Mo li hua zní jako z Babylónu – v hudbě se mísí vlivy různých kultur, podobně jako lidé tmavé či světlé pleti na pódiu. Vše zakončí velkolepý ohňostroj.

Třetí duet je píseň Společné sny přes tisíce mil, zpívaný se špičkovou čínskou pěvkyní Tan Weiwei. Tato krásná žena se školeným hlasem se proslavila jako vítězka řady pěveckých soutěží v Číně, dokoce i I am singer. Ženy možná bude zajímat, že její tvorba se zabývá také osudy žen, a jejich postavením ve společnosti, včetně otázek domácího násilí, nenávisti, pohrdání nebo předsudků vůči nim.

Duet byl natočen již na začátku září, čínská centrální televize CCTV jej vysílala v hlavním vysílacím čase při příležitosti podzimního Svátku středu podzimu 29. září. Je to tradiční čínský svátek původně spojený s oslavou ukončení sklizně. O svátku se schází rodiny a přátelé ke slavnostnímu jídlu, oblíbené jsou měsíční koláče i další kulaté potraviny. Přinášejí se oběti Měsíční bohyni Čchang-e, která přináší štěstí. O svátku je měsíc v úplňku a sváteční úplněk je nejjasnější a nejkulatější. V podvečer festivalu středu podzimu si lidé vyprávěli příběhy o Měsíčním paláci a jeho obyvatelích jako je například králík s krátkým ocasem, dřevorubec Wu Gang či bohyně měsíce Čchang-e.

Dimash tuto nádhernou píseň zpíval poprvé v roce 2020 sólo, podobně jako v květnu 2023 na summitu Čína -Střední Asie.

Jako duet ji nahrál také s talentovaným čínským tenorem, sólistou Metropolitní opery a studentem Placida Dominga Inxi Zhangem.

Na vystoupení s Tan Weiwei ze září 2023:

Pro natáčení vystoupení s Tan Weiwei v září 2023 bylo vybráno zcela mimořádné místo – romantické prostředí jeskyně Tianquan poblíž města I-pin, v provincii Sečuan. Je to nejdelší jeskyně v Čině, vznikla před 3 miliony let a zajímavá je třeba vílí věží nebo jadeitovým jezerem. To, že bylo Dimashovo vystoupení naprosto bezchybné a že jim to s úspěšnou pěvkyní nádherně ladilo je netřeba psát. Oba natáčeli bez mikrofonu, a tak se ponořili do hraní svých rolí – emoce, které vyjadřovali svým zpěvem byly přímo hmatatelné. Zajímavé je, že i toto vystoupeni podtrhla přítomnost hudebníků z jiných zemí – z Kamerunu, Indonésie a Nepálu. Byly zde také tradiční nástroje těchto národů, například Angklung indonéského původu, který zaujal i Dimashe (objevila se videa, kde na něj hrál).

Copyright © sarkagrunova323 – prosím nepublikujte obrázek na jiných webech bez souhlasu autorky

Tři nové čínské duety pohladily na duši, potěšily Dimashovy obdivovatele dokonalou profesionalitou provedení i citlivým vyjádřením emocí, jež měly vyvolat. Zároveň však vyslaly zajímavé signály – protože byly součástí mezinárodních akcí, lze v nich číst vzkaz – Čína se otevírá jiným národům světa, jejich kultuře a podává jim ruce.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ten + fourteen =