Rozhovor s virtuální moderátorkou Nanou

V říjnu 2023, v období Dimashova pobytu v Číně, se na internetu objevilo zajímavé video s rozhovorem, který moderovala virtuální dívka Nana.

Kazašský zpěvák Dimash svým nebeským hlasem a vytrvalou hudební tvorbou přilákal nespočet posluchačů z celého světa a stal se hudebním ambasadorem iniciativy Pás a stezka (Belt and Road Initiative).

Nana pozvala Dimashe speciálně do místnosti, aby si s ním popovídala o jeho dětských snech, změnách mentality v posledních letech a jeho názorech na integraci různých kultur.

N: Dobrý den, Dimashi!

D: Dobrý den! Děkuji za pozvání!

N: Je nějaký rozdíl mezi vaší současnou a předchozí návštěvou Číny?

D: Především všechny zdravím. Samozřejmě, Dimash, který poprvé přijel do Číny před sedmi lety, a Dimash, který do této země vstoupil znovu o sedm let později, se nedají srovnávat. Pokud jde o pocity, které mám při setkání s čínskými fanoušky, je pro mě těžké vyjádřit slovy svou upřímnou vděčnost za jejich pohostinnost, lásku a podporu.

Tehdy dvaadvacetiletý Dimash právě začínal sdílet svou lásku se světem. O sedm let později, nyní již dospělejší a vyrovnanější devětadvacetiletý Dimash pokračuje v kariéře, kterou tehdy začal. A dodnes jsem otevřený světu a mohu mu věnovat lásku.

N: Je zřejmé, že si vážíte spojení s Čínou, a myslím, že máte znalosti o čínské kultuře.

Můžu se tedy zeptat, zda jste někdy začlenil čínské hudební nástroje do své vlastní hudební tvorby?

D: Byly doby, kdy jsem používal mnoho různých nástrojů. Sdílel jsem scénu, zpíval jsem s umělci zvučných jmen z Číny a při těchto písních zněly nejen kazašské národní nástroje, ale také čínské. Mezi nimi na mě nejvíce zapůsobil nástroj er-chu. Má velmi hluboký, jedinečný, neopakovatelný a krásný zvuk.

N: Setkal jste se při spojování různých kulturních prvků s nějakými obtížemi, a co by se podle vás mělo udělat pro dosažení harmonie v takové rozmanitosti?

D: To je velmi zajímavá otázka. Všechno by mělo být harmonické. Pokud chcete například spojit několik kultur dohromady v jednom díle, pak musíte mít znalosti a vysokou profesionalitu v oblasti hudební produkce. Obecně…v každé profesi…jak to říct… Nejdůležitější jsou znalosti.

V některých dílech nemusí být fúze mnoha kultur dobře provedena, nebo nemusí oslovit nebo zaujmout diváka. Ale časem, po zralé úvaze, jsem stejně dospěl k takové formě zvuku, která s diváky rezonovala.

Uměním je přesáhnout rámec standardního použití nástrojů, tedy zachovat je v obvyklých motivech a harmoniích, ale nabídnout mladým lidem, posluchačům 21. století nový zvuk, najít takové moderní formy zvuku, které se jim budou líbit – to je náš hlavní úkol. Díky tomuto úsilí můžeme představit naši kulturu mladé generaci, popularizovat její hodnotové kvality.

N: Nyní, když jste velmi slavný v Číně a po celém světě, vzpomenete si ještě na svůj dětský sen? Splnil se vám ten sen nyní?

D: Samozřejmě, každý by si měl umět stanovit velké cíle. V kazašském jazyce existují krásná přísloví, jedno z nich zní: „Člověk bez snu je jako les bez slavíka“. Aby člověk dosáhl velkých vrcholů, velkých úspěchů, musí tvrdě pracovat.

Například já se od svých pěti let až dodnes věnuji studiu hudby. V této chvíli, ve svých 29 letech, se mi zdá, že jsem získal všechny možné diplomy. Ale z úcty ke své profesi jsem se vydal cestou vědy. Myslím si, že člověk by se měl rozvíjet až do konce svého života.

Sen malého Dimashe se nyní stává skutečností. Hlavním důvodem toho všeho nejsou mé úspěchy, ani úspěchy, které se jedinci přisuzují. Je to požehnání, štěstí, udělené shůry. Je třeba si tohoto blaha vážit. Uvědomělí lidé by měli chápat význam.

Ve svém životě jsem potkal tolik talentovaných lidí, viděl jsem mnoho pracovitých mladých lidí, ale někdy jim nakonec chybí určitá vytrvalost. Pokud chybí vytrvalost a nadšení pro dosažení cíle, je rozvoj člověka komplikovaný.

N: Slyšela jsem, že jste se při této návštěvě Číny zapojil do projektu týkajícího se tradiční čínské kultury. Můžete nám o tom říci nějaké podrobnosti?

D: Samozřejmě mám výjimečné pocity. Předvést dílo, které má pro publikum tak velký význam, nebylo snadné, ale myslím, že se to divákům bude líbit; byla to zajímavá zkušenost. Obecně si myslím a doufám, že tento projekt je pro nás všechny přínosný, protože uvědomělí a vzdělaní lidé by měli být otevření poznávání jiných kultur. Pokud se národy budou chtít vzájemně ovlivňovat, pak k hlubšímu pochopení světonázoru, vědomí určitého národa musíte studovat jeho historii, literaturu, mýty.

N: Dnes jsme pro vás připravili také dombru. Mohl byste nám zahrát krátkou skladbu?

D: Pokusím se.

N: Páni, to bylo naprosto úžasné! Děkuji vám za vaše vystoupení!

D: Také děkuji.

Video s rozhovorem s Nanou:

Dimash v závěru tohoto rozhovoru hraje na dombru skladbu Myth/Endless Love – Mýtus/Nekonečná láska. Píseň Endless Love je jednou z ústředních písní stejnojmenného filmu Mýtus Jackieho Chana z roku 2005. Jedná se o hongkongský akční film (v hongkongském originále: San wa).

O písni a filmu pojednává jeden z článků, v kterém naleznete také videa s touto písní z Dimashových koncertů v Číně.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − 1 =