Dimash Kudaibergen získal v Srbsku prestižní ocenění Nadace bratří Karičů

Dne 3. prosince se v srbském Bělehradě uskutečnilo slavnostní předávání cen Nadace bratří Karičů.

Nadace, která byla založena v roce 1979 jako institut na podporu a propagaci vědeckého, technologického a tvůrčího potenciálu země a na seznamování veřejnosti s výdobytky světové kultury, udělila již po šestadvacáté ceny významným zahraničním osobnostem.

Nadace bratří Karičů již dříve ocenila mezinárodně uznávané osobnosti vědy, žurnalistiky, ekonomie, kultury a umění. V různých letech ocenění získali nositel Nobelovy ceny za fyziku J. Alferov, nositel Nobelovy ceny za literaturu P. Handke, první prezident Kazachstánu N. Nazarbajev, filmový režisér E. Kusturica, tenista N. Djokovič, herec S. Segal, bývalý generální tajemník TURKSOY D. Kasejnov.

Z významných osobností nominovaných na Cenu získal letos ocenění talentovaný hudebník z Kazachstánu Dimash Kudaibergen.

Podle správní rady nadace Dimashova výjimečná hlasová specifika, jeho neuvěřitelná schopnost kombinovat různé formy vystoupení v klasickém i moderním stylu, unikátní schopnost předvést jakýkoli tón jsou výsledkem mnohaleté práce a studia, což umožňuje označit umělce za výrazného představitele kazašské kultury, úspěšného profesionála ve své oboru.

Naše správní rada je zajedno v tom, že tak významný umělec si zaslouží stát se pokračovatelem zlaté řady průkopníků, vizionářů a tvůrců Ceny, čímž se zároveň posílí vztahy mezi našimi spřátelenými zeměmi,“ uvedla Milanka Karič, zakladatelka Nadace bratří Karičů, honorární konzul Republiky Kazachstán v Srbsku.

Ústřední kulturní událost Srbska se konala v Národním divadle v Bělehradě, objektu kulturního dědictví uchovávajícího srbskou kulturu a tradice.

Na krásné scéně Národního divadla představil Dimash zcela odlišné skladby: kazašskou lidovou píseň Samaltau a Mademoiselle Hyde Igora Krutého, čímž vyjádřil různé aspekty své tvorby.

Dimash poděkoval zakladatelům a správní radě Nadace bratří Karičů za udělení ceny a upozornil na důležitou roli mezinárodních projektů, včetně těch v oblasti umění, jako příležitosti k udržování přátelství a vzájemného rozvoje mezi zeměmi.

Samotný Dimash umísti na svůj IG fotografii s tímto komentářem:

Drazí přátelé! Dnes jsem v srbském Bělehradě obdržel cenu bratří Karičů. Upřímně děkuji všem posluchačům, kteří mě vždy podporovali. Cena bratří Karičů se uděluje mezinárodně uznávaným osobnostem vědy, žurnalistiky, ekonomie, kultury a veřejně činným osobám. Od roku 1979 cenu Nadace Karičových v minulosti obdrželi nositelé Nobelovy ceny J. Alferov, P. Handke, první prezident Kazachstánu N. Nazarbajev, filmový režisér E. Kusturica, veřejně činná osoba M. Mazari, tenista Novak Djokovič, herec Steven Segal – celkem bylo oceněno více než 150 talentovaných lidí.“

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × four =