„Jsi sluneční svit v lidské podobě“: Dimashova návštěva Euroasijské národní univerzity

Dimash je v poslední době zván k návštěvám škol, kde beseduje s žáky a studenty. Jeho osobnost je pro ně velkým vzorem a jeho myšlenky přínosem.

Zajímavá byla i Dimashova návštěva Euroasijské národní univerzity pojmenované po L. N. Gumiljovovi – 27.listopadu 2023

Během setkání se studenty ENU Dimash odpověděl na řadu otázek:

Činnost mých rodičů v oblasti národní kultury určitě předurčila můj osud. Měl jsem také štěstí, že jsem v životě potkal dobré učitele. Zasloužilý pracovník Republiky Kazachstán Marat Olžabajuly kdysi učil vokálnímu zpěvu mou matku a pak i mě.

Rodiče se o mě stále bojí, každý krok dělám s požehnáním a podporou svých příbuzných a svého lidu. I když mi bude 100 let, vždy budu respektovat myšlenky a názory svých rodičů,“ začal sérii odpovědí slavný zpěvák.

Umělec upozornil na důležitost informování o úspěších mladých lidí ve vzdělávání a vědě.

Hovořil také o svých oblíbených knihách. Zvláště vyzdvihl dílo Muchtera Auezova Abajova cesta a Churchillovo dílo Nikdy se nevzdávej.

Od pěti let jsem začal studovat na hudební škole. V té době mě babička vodila do školy, i když měla nemocnou nohu. Mé srdce se naplní opravdovým štěstím, když se mi podaří jí udělat radost, a tak jí vynahradit její úsilí a práci do mě vloženou,“ řekl mladý talent.

Na závěr akce vedení univerzity poděkovalo vzácnému hostu za poctu, zajímavé odpovědi na otázky a předalo národnímu oblíbenci jedno z nejvyšších ocenění univerzity, Kulteginovu medaili.

Od celé mládežnické obce vysoké školy obdržel zpěvák na památku značkovou mikinu vysoké školy a národní čapan vyrobený studentem ENU.

Dimash Kudaibergen poděkoval zaměstnancům univerzity za vřelé přijetí a popřál studentům další úspěchy ve studiu.

Recenze ministra:

Ministr vědy a vysokého školství Rebubliky Kazachstán K Sayasat Nurbek zveřejnil video s recenzí Dimashovy návštěvy na Euroasijské národní univerzitě:

„Světoznámý zpěvák, Národní umělec Kazachstánu Dimash Kudaibergen navštívil na pozvání studentů Eurasijskou národní univerzitu.

Dimash Kudaibergen se seznámil s kopií památníku Kultegin a muzeem písemnictví na ENU.

Během setkání se studenty Dimash Kudaibergen vyprávěl o svém dětství, formování, výchově, podělil se o své oblíbené knihy, odpověděl na otázky týkající se životních plánů, preferencí ve sportu.

Studenti ENU se umělce ptali, jak se mu daří udržet si důležitou vlastnost – lidskou prostotu.

Ať už jste jakýkoli profesionál ve svém oboru, nejdůležitější je, abyste byli prostí a duchovně bohatí. Pokud nemáte lidské kvality, profesionální dovednosti, byť na té nejvyšší úrovni, nebudou mít žádnou hodnotu,“ řekl umělec.

Během setkání proběhlo improvizované vystoupení Dimashe Kudaibergena a studentského orchestru ENU Dala Sazy. Společně zahráli široce známé kazašské skladby na dombru.“

Informace o uděleném ocenění:

Kulteginova medaile patří k prestižním oceněním. Dřívějšími držiteli se stali například slavný básník a mírový aktivista Olžas Sulejmov (v roce 2016), vědec a spisovatel Kydyrali Darchan (v roce 2014), profesor Madiar Jeleulovič Jeleuov (v roce 2021). Všichni tito lidé jsou uznávanými špičkami ve své profesi.

Kultegin/Kul Tigin byl významný turkický vojevůdce, generál a kníže druhého turkického kaganátu.

Co dodat na závěr? Určitě s nápisem na plakátu: „Jsi sluneční svit v lidské podobě“, který byl Dimashovi v průběhu setkání předán, lze naprosto souhlasit!

Záběry z návštěvy ENU

Video s Dimashovým vystoupením společně se souborem Дала сазы (Dala sazy)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − 4 =