Soutěž talentů klasické hudby a vzdělávací program Virtuosos Visegrad 4+ vstupuje do své čtvrté mezinárodní sezóny

Tento televizní formát, vysílaný v několika evropských zemích (Maďarsko, Slovensko, Česká republika, Polsko – Visegrádská čtyřka – a vybrané hostující země), oslovuje stovky milionů diváků po celém světě. V Maďarsku jej od 29. prosince v pátek večer bude vysílat Duna TV.

Letošní mezinárodní show se rozrostla o nové porotce a mentory. Maestro Plácido Domingo, operní pěvec, Erika Miklósa, operní pěvkyně, András Keller, houslista, dirigent, hudební ředitel Concerto Budapest, HAUSER, violoncellista, Plácido Domingo ml. zpěvák, skladatel, DIMASH, zpěvák, Pablo Sáinz Villegas, klasický kytarista, Gabriela Rachidi, kulturní ředitelka a Harvey Goldsmith, hudební promotér.

Mentory soutěžících budou letos klavírista Gergely Bogányi, operní pěvec Tamás Bátor, hobojistka Clara Dent Bogányi, zpěvačka Elina Nechayeva, kytarista Petar Culic, klavírista Peter Valentovic a muzikolog András Batta.

V letošním mezinárodním vysílání se vedle polské Idy Nowakowské představí také maďarský moderátor Misi Boros, který se z pozice objevu soutěže Virtuosos stal mezinárodně uznávaným umělcem a letos si poprvé vyzkouší i moderování, když bude partnerem Anny Bátor při zákulisních rozhovorech se soutěžícími.

Letos se k pořadu připojí tři noví porotci. Prvním z nich je Plácido Domingo junior, který programu Virtuosos pomáhal jako mentor a autor znělky Virtuosos a který bude mít nyní možnost vyzkoušet si roli porotce. Plácido Domingo junior se na show podílí jako skladatel a mentor již čtvrtým rokem a letos bude zasedat v porotě.

Nově v porotě zasedne také mezinárodně uznávaný kazašský zpěvák Dimash Qudaibergen.

Kazašská superstar Dimash Qudaibergen je všeobecně považován za jednoho z nejlepších světových zpěváků. Klasicky vzdělaný, ale žánrově nevyhraněný zpěvák a skladatel plní arény po celém světě svým celosvětovým publikem plným oddaných fanoušků, přičemž jeho poslední vystoupení navštívilo téměř 30 000 lidí z 68 zemí. Je aktivním humanistou, který podporuje řadu charitativních organizací a zejména podporuje děti v oblasti umění.

Třetím novým členem mezinárodní poroty je András Keller, držitel Kossuthovy ceny, houslista a dirigent a hudební ředitel Concerto Budapest, který, jak zdůraznila producentka Mariann Peller, podpořil program svou pomocí a odbornými radami.

Na tiskové konferenci k programu Virtuosos V4+ byli přítomni také Attila Kotán, kancléřka Hudební akademie Ference Liszta, a Károly Mátrai, generální ředitel skupiny MVM, která je hlavním sponzorem programu Virtuosos:

„Kromě ekonomických vztahů přikládá skupina MVM Group velký význam kulturnímu rozvoji při posilování své regionální role a hudba je jazyk, kterému všichni rozumí a který nás spojuje. Virtuosos je ukázkovým příkladem tohoto spojení díky síle hudby, která překonává hranice a spojuje talenty z různých zemí regionu. Proto podporujeme Virtuosos, protože věříme, že podpora uměleckého talentu a kreativity hraje roli nejen v kulturním obohacení, ale také pomáhá celému regionu vzkvétat a sbližovat komunity.“

Letošní formát Virtuosos 2023, který se bude natáčet v prosinci a vysílat na televizní stanici Duna v pátek večer po dobu pěti týdnů od 29. prosince, přinese další překvapení a inovace. Finále se uskuteční 19. ledna a po něm bude následovat slavnostní galavečer s vítězi Virtuosos.

Na tiskové konferenci bylo oznámeno, že v letošním roce budou kromě talentovaných mladých lidí ze zemí V4 přizváni k účasti i mladí lidé, kteří uprchli z Ukrajiny a byli nuceni opustit svou vlast kvůli válce, aby tak vyjádřili podporu míru.

Bylo také oznámeno, že v roce 2024 se ve Velkém sále Lisztovy akademie uskuteční dva koncerty, na nichž se posluchači budou moci setkat s novými objevy z minulosti i současnosti: 7. ledna se Symfonickým orchestrem Concerto Budapest a 1. března se Symfonickým orchestrem Maďarského rozhlasu.

Webové stránky projektu najdete zde.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 − five =