Koncert Stranger v Hongkongu a Dimashův srdečný proslov

23. prosince 2023 se uskutečnil v Hongkongu další z Dimashových sólových koncertů Stranger. Pro Dimashe měl koncert zvláštní význam, neboť po delší době mohl předvést své umění v zemi, kde před 7 lety začal raketový start jeho umělecké kariéry po obrovském úspěchu v čínské televizní soutěži I am a Singer. V Číně má od té doby velkou fanouškovskou základnu. Dears jej vítají na všech čínských letištích, kdekoliv se zrovna objeví a projevují mu svoji přízeň i jinými způsoby.

Ale vraťme se ke koncertu, který proběhl opět na nejvyšší úrovni a za nadšeného ohlasu diváků. Nové krásné kostýmy, nová scéna a rozzářený Dimash s pěkným účesem, sálala z něj energie a emoce provázely každou z jeho písní. Používal modrý mikrofon, který mu věnovali čínští Dears v době soutěže I am a Singer. Pro přítomné diváky musel být koncert nezapomenutelným zážitkem.

Dimash má ve zvyku svůj úžasný zpěv prokládat krátkým proslovem. Během hongkongského koncertu se rozhodl hovořit občas rodným jazykem.

Srdečná slova věnovaná oddaným Dears:

„Dears, je mezi vámi někdo z Kazachstánu? Ach, moji příbuzní! (je slyšet odezva kazašských Dears)

Moc děkuji. Drazí moji, moc vám děkuji! (děkuje za dary)

Drazí přátelé, bratři, upřímně vám děkuji; kéž vám Všemohoucí žehná!

Dovolte mi promluvit kazašsky. Můžete si přeložit později 🙂

To nejdůležitější, co bych chtěl říct: je to asi 10 let, co jsme se poprvé setkali, a od projektu I am a Singer, od začátku mé cesty na světovou scénu, uplynulo sedm let. Když se nad tím zamyslíte, je to malá část lidského života.

Tisíckrát děkuji za to, že mi odpouštíte mé chyby, které se během tohoto období vyskytly, samozřejmě se je snažím neukazovat, ale někdy se jim nedá vyhnout. Vždycky se snažíte zveličovat moje pozitiva, necháváte mě zazářit.

Obecně všem, kteří ve mně vidí to dobré, těm opravdu chápavým duším, těm, kteří sahají po dobru, kráse, eufonii, moji milovaní posluchači, chci vám tisíckrát poděkovat!

V jiných zemích je každý můj krok doprovázen vaší podporou. Konají se nádherné koncerty na plných stadionech – to vše je mou odpovědí na vaši lásku.

Zároveň je to dar velké kazašské zemi. Dar národu, kde jsem se narodil, byl jsem vychováván a vyrůstal jsem. Rád bych přispěl dobrými úmysly, ukázal světu naši kulturu, podílel se na podpoře zájmu o naše umění.

V každé zemi, kde se s vámi setkávám, kde zpívám kazašské písně nebo písně v jiných jazycích, vidím vaši nadšenou podporu. Děkuji všem úžasným dámám a bratrům!

Nechci rozdělovat podle jazyka nebo náboženství. Na svých koncertech vídám zástupce různých národů, různých ras, ale naše myšlenky a srdce jsou jednotné, jako bychom všichni pocházeli z jednoho domova.

Scházíme se na nádherných koncertech se skvělou náladou a všichni společně zpíváme písně. Jsem vám neskonale vděčný, že jsem mohl být svědkem takových nádherných okamžiků, za svůj osud, za to, že jsem s vámi prožil tyto krásné dny!“

Fanvideo s Dimashovým proslovem

Dears z Eurasianfanclubu, kteří připravili k videu titulky, pod něj připsali:

Na koncertě v Hongkongu Dimash s plnou důvěrou poprosil své fanoušky, aby mu dali příležitost říct pár slov v kazaštině, protože „si je můžete přeložit později“😁.

Děkujeme umělci za důvěru v naše schopnosti :))) , s velkou láskou samozřejmě překládáme jeho vřelá a velmi srdečná slova, aby mohla zahřát každého milujícího Dimashova fanouška.

Na překladu se podílely: Saule Dauletbaeva, Maria Titova, Olga Sergeeva, Anna Zaoserova, Olga Vasilieva, EFC – za to jim patří velké poděkování.

Dimash usiluje o lepší svět

Velice významný proslov pronesl Dimash v souvislosti se svou autorskou písní The Story of One Sky:

„Drahé dámy a pánové, než zazpívám další píseň, dovolte mi krátký proslov. Nechť vám všem Alláh požehná!

Víte, drahé dámy a pánové, před několika lety jsem začal psát tuto píseň. Jmenuje se The Story of One Sky (Příběh jednoho nebe). Měl jsem důvod tuto píseň napsat, protože ve světě se teď děje tolik šílených věcí. Uvědomil jsem si jednu věc: nezáleží na tom, jestli jste Číňan, Ital, Francouz, Rus, Němec, Kazach, Ukrajinec, Thajec…… na tom nezáleží.

Víte, musíme pochopit jednu nejdůležitější věc: nezáleží na tom, kdo jste. Mám tím na mysli, že nezáleží na tom, k jaké národnosti patříte. Nejdůležitější je, abychom si uvědomili, že všichni žijeme pod stejným nebem. Musíme se mít navzájem rádi, musíme se navzájem respektovat. Díky vám jsem se naučil spoustu věcí. Například z pódia vás všechny vidím a všichni vypadáte jako jedna velká šťastná rodina.

Někdy se snažíme učit naše děti, ale musíme přemýšlet o tom, jak můžeme tento život změnit. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se děti navzájem zabíjely, a nikdy jsem neslyšel o tom, že by se v nějaká zemi kvůli dětem umíralo. Ale miliony dětí na celém světě zemřely kvůli několika dospělým. Tak kdo je rozumnější? Dospělí, nebo děti? Někdy o tom přemýšlím.

Jen chci prostě říct, že s tímhle světem musíme něco udělat. Podle mě existují dva životy: na jedné straně je život vlády, politiků, na druhé straně jsou lidé. Pokud se mnou někdo nesouhlasí, omlouvám se, ale je to můj názor.

Nejvíce zarážející je, že někteří tazatelé, novináři chtějí vědět, znát můj názor na některé války. Jak na to mám odpovědět? Ptají se mě nějak takto: „Na které straně stojíte?“. Odpusťte mi mou slabou angličtinu. Nemám co říct. Jak odpovědět? Mým posláním je jen zpívat a snažit se změnit svět svou hudbou, s vaší podporou.

Requiem: The Story of One Sky. Moc vám děkuji.“

Poděkování rodičům

Po své písni Together a před uvedením vystoupení maminky Světlany hovořil Dimash opět kazašsky:

„Teď bych rád řekl, komu jsem tuto píseň věnoval, ale neumí moc anglicky, tak vám to vysvětlím kazašsky. Na začátku koncertu to nebylo možné, nebyl čas říci slova kazašsky. My Kazaši říkáme: „Shanyrakka karap kosil!“ (doslova to znamená: „Hlídej dům a respektuj ty, které navštěvuješ“).

Proto jako host se snažím uspořádat koncert tak, aby to bylo srozumitelné posluchačům, kteří přijeli z různých zemí světa. Sám mám mateřský jazyk, mateřský jazyk, na který jsem hrdý. Jsem představitelem kazašského národa s bohatým jazykem, a proto budu občas mluvit kazašsky.

Moji drazí! Chtěl bych vás požádat, abyste vstali ze svých míst. Mým snem už od dětství bylo představit je všem na velkém stadionu za potlesku diváků… A tady je: Světlana Aitbajeva! Je to Mansurova matka.“

Mansur: „Není to tvoje máma?!?“ (Dimash Mansurovu otázku zdvořile ignoroval.)

„Někde mezi vámi je můj Agataj (Kanat Kudaibergenovič). Dodnes mě podporuje ve všech mých snahách jako otec, jako organizátor a ještě mnohem, mnohem víc. I když je mi třicet let, je to on, kdo se o mě stále stará, vychovává mě a učí mě životu. Moc vám děkuji, tento potlesk je pro vás!“

Poděkování Dimashovy maminky:

Maminka Světlana na svůj Instagram umístila krátké video se záběry z koncertu, v nichž jsou vidět promítané fotografie ze soutěže I am a Singer, a připsala:

„Včera, když jsem letěla do Hongkongu, jsem měla velké obavy, protože tento koncert byl pro Dimashe, pro jeho přátele a pro nás zvláštním místem a zodpovědností. Ale díky bohu, milí diváci, díky vám byl večer úžasný! Moc vám děkuji za podporu Dimashe, za společné zpívání, fandění a společné starosti! Chtěla bych vyjádřit svou vděčnost lidem, kteří před sedmi lety dokázali ocenit umění kazašského chlapce.“

Dimashův humor na závěr

Dimash na koncertě vtipkoval v angličtině a Dears se podělili o humorné momenty:

Dimash: Před 7 lety, když jsem byl mladší, svěžejší, krásnější!

Děkuji stylistce Ritě, dnes jsem vystřídal tolik oblečení, určitě to nebyla moje volba.

Tohle je poprvé, co dostávám květiny od muže.

Pro vysvětlení: Fanoušek John Reaves, který dělá reakční videa, přiletěl na koncert a dal Dimashovi květinu, jak slíbil. Na svůj IG nedávno napsal: Nikdy předtím jsem nekupoval květiny pro jiného muže, ale DNES! Přináším ti růži!! Lol přeji ti štěstí! A v dalším jeho instagramovém příspěvku jsou momenty z předávání růže.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − 2 =